Katarakt Ameliyatı Sonrası

0
326

Katarakt, göz içerisindeki lensin saydamlığını kaybetmesi ve bulanıklaşması demektir. 

Katarakt Nasıl Oluşur?

Genel olarak ileri yaşlarda ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe vücudun her organı gibi gözümüzde de, bozulmalar ortaya çıkabilir.

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatında, hassas kesi yapan bıçaklar ile korneal kesiler yapılır. Katarakt gelişen lensin ön zarı yuvarlak olarak açılır. Femtosaniye lazer ile katarakt gelişen lens, parçalara bölünerek gözden temizlenir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatı sonrası, görmede iyileşme yavaş olarak başlar. 1-2 gün içinde, görme kalitesi giderek artar. 10-15 gün içerisinde, istenilen görme seviyesine ulaşır. İyileşme, her hasta için aynı olmaz kişilere göre, değişiklik gösterir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Katarakt ameliyatı sonrası yanma ve batma olur. Ancak ağrı olmaz. Şiddetli bir şekilde ağrı olursa, yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Doktor ile irtibata geçilmesi, yararlı olacaktır.

Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt tekrarlamaz. Katarakt gelişen doğal lens çıkartılır ve yeni bir lens konulur. Yeni konan lenste katarakt gelişmesi olamayacağı için, rahatsızlık tekrarlamaz.

Ameliyat Riskli Midir?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt ameliyatında da risk vardır. Enfeksiyon bunların en önemlisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Katarakt ameliyatı öncesi ve sonrasında antibiyotikli damlalar ile koruma yapılır. Ameliyat sonrası, damlaların düzenli kullanılması ve hijyen koşullarına uyulması enfeksiyon açısından çok önem taşır. Ameliyat sonrasında görmede ani azalma, ağrı ve iltihap durumları olduğunda, doktora kontrole gidilmesi gerekir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrası iyileşme, hastaların durumuna göre değişiklik gösterir. Yumuşak kataraktlarda, hızlı bir düzelme olur. Çok sert kataraktlarda ise, hem ameliyat hem de düzelme süresi biraz daha fazla zaman alır. Ortalama olarak, bir hafta içerisinde normal bir görüş sağlanır.

Katarakt ameliyatı sonrası, İlk günlerde görmede biraz bulanıklık olabilir. Hastanın normal görüşe kavuşması, ameliyatın durumuna göre değişir. Her hasta için iyileşme süreci farklıdır. Takip eden günlerde görme giderek netleşir. Ameliyatlı gözü kaşımamak gerekir.

Katarakt ameliyatı sonrası göz sulanması, batma, hafif kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet olması, normal olarak görülen bir durumdur.

Katarakt Ameliyatından Sonra Göz Ne Zaman Normale Döner?

Katarakt ameliyatından sonra hastanın normal görüşe kavuşması, kataraktın sertlik ve ameliyatın zorluk durumuna göre değişmektedir. 15 güne kadar, çok iyi bir görme noktasına ulaşılır. Hasta, 30 gün sonra tam olarak iyileşir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here