Katarakt Ameliyatı Sonrası Yakını Görememe

0
149

İlerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan görme bozuklukları, ileri teknikler kullanılarak yapılan ameliyatlar sayesinde sorun olmaktan çıktı. 40 yaşından sonra uygulanabilen ‘presbiyopi’ ameliyatı görme sorununu tamamen iyileştirmektedir. Presbiyopi ameliyatı ile göz içine yerleştirilen lens, hastayı yaşam boyu gözlüğe mahkum olmaktan kurtarıyor. Yaklaşık 5-10 dakika süren bu işlemin sonucunda, hastanın ileride katarakt olma ihtimali tamamen ortadan kalkmaktadır. Kataraktı olan hastaların, ameliyat sonrası yakın ve uzağı gözlüksüz görmesini sağlıyor.

Göz Merceğinin Değiştirilmesi

Yaşa bağlı olarak, yakını görme sorunlarını gidermek için yapılan ‘presbiyopi’ ameliyatları, hastaları yaşam boyu gözlük kullanmaktan kurtarmaktadır.

Kataraktı olan hastalarda, katarakt ameliyatı sonrası göz içine multifokal IOL yerleştirilir. Kataraktı olmayan, yakında gözlük takmak istemeyen hastaların FAKO ameliyatı ile kendi lensi alınıp, multifokal ıol göz içine yerleştirilir. Yani, gözün içindeki doğal mercek yerine, yeni bir mercek konulur. Bu sayede, göz numarası düzeltilir.

Yakını Görme Sorunu Nedir?

40-45 yaşından önce hiçbir göz sorunu bulunmayan bir kişi, o yaşlardan sonra bir buçuk numara yakın gözlüğüne ihtiyaç duyabilir. 60 yaşında ise, bu ihtiyaç üç numaraya ulaşır. Doğal olan bu bozukluğa, ‘presbiyopi’ denilmektedir. Presbiyopi yalnızca yakını görme problemidir. 40-45 yaşına gelen bir insanın ilk fark ettiği sorun, doğal okuma mesafesinden okuyamaz, elindeki objeyi biraz daha uzağa götürerek netleştirir.

Presbiyopi’nin Tedavisi Nasıldır?

Presbiyopi başlayınca, yakındaki cisimleri görmekte zorlanmalar ortaya çıktığı zaman, en kolay çözüm bir yakın gözlük edinmektir. Bugün göz hastalıklarındaki birçok sorunun üstesinden gelinmektedir. İleri teknoloji sayesinde, lazerle miyop, hipermetrop ve astigmat tedavileri yaklaşık 10 dakikalık operasyon ile yapılmaktadır. Kısa süreli operasyon ile fako kullanılarak katarakt ortadan kaldırılabiliyor.

Presbiyopi Ameliyatı

Presbiyopi, zor bir ameliyat değildir. Göz içindeki doğal mercek, göz numarasını düzeltmek amacı ile alınır ve yerine yeni bir mercek konulur. Bu operasyon yöntemi, gözleri lazer tedavisine uygun olmayan yüksek miyop ya da hipermetrop hastaları için, tercih edilir. Ameliyat yaklaşık 5-10 dakika sürer ve hasta ertesi gün, yakını görmeye başlar. Görmenin tam olarak iyileşmesi ise, bir aylık zaman alır.

Kimler Presbiyopi Ameliyatı İçin Uygundur?

Kataraktı olan FAKO ameliyatı olacak 40 yaşın üzerinde olan, gözünde önemli bir sorunu ve yüksek astigmatı bulunmayan hastalar, bu ameliyatı olabilir. Miyop ya da hipermetrop hastaları, bu operasyon ile hem uzağı hem de yakını gözlüksüz olarak görme imkanına kavuşurlar. Sadece yakın görme problemi olan hastalar da, çok odaklı lensin göz içine ameliyat ile yerleştirilmesi sonucu, yakın görme yeteneklerini yeniden elde edebiliyorlar. Hasta kaç yaşında olursa olsun, bu ameliyat yapıldıktan sonra yakını, mükemmel bir şekilde görebilmektedir.

Katarakt Riski Kalmıyor

Operasyon sırasında hastanın doğal lensi alındığı için, ileri yıllarda katarakt gelişimi riski tamamen ortadan kalkıyor. Bu operasyon kataraktı olan hastalara da uygulanır. Katarakta bağlı görme sorunu olan hastaların, bu operasyondan sonra görme sorunları ortadan kalkar. Ameliyat sonrası, yakın görme ve uzak görmeyi gözlük takmadan, yaşamlarını devam ettirebilirler.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here