Katarakt Ameliyatı Sonrası Sisli Görme

0
157

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmemizi sağlayan doğal göz merceğinin, çeşitli sebeplerden dolayı saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Genellikle, yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Halk dilinde perde ya da aksu denilen katarakt, göz içinde bulunan ve şeffaf olan merceğin matlaşmasıdır. Bu merceğin matlaşması ışığın ve görüntülerin görme tabakasına ulaşmasını engeller.

Travma, üveit gibi göz rahatsızlıkları, bazı sistemik hastalıklar ve steroid gibi bazı ilaçların kullanılmasına bağlı olarak, ikincil katarakt görülebilmektedir. Hamilelikte annenin geçirdiği kızamıkçık ve antiviral gibi bazı ilaçların kullanılması da, doğumsal olarak bebeklerde konjenitial katarakt ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Katarakt Belirtileri

 • Sisli görme
 • Çift görme
 • Bulanık ve şekilsiz görme
 • Akşamları görmede zorluk çekme
 • Göz yorgunluğu ve baş ağrısı
 • Derinlik hissinin kaybedilmesi
 • Kontakt lens ya da gözlük numaralarının sık olarak değişmesi
 • Renklerin zor ve soluk olarak algılanması

Katarakt Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Tansiyon, diyabet ve astım gibi sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar, ameliyat günü alınmaya devam edilir. Ameliyat esnasında, hijyen açısından hastaya verilen özel ameliyat kıyafetleri giyilir. Ameliyat esnasında baş ve gözü kısa bir süre için hareket ettirmemek gerekir. Katarak ameliyatı sonrası sisli görme sona erer ve kısa bir süre sonra hasta evine gidebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

 • Ameliyat olduğunuz gözünüzün üzerine yatmayın.
 • Ameliyatlı gözünüzü ovuşturmayın, baskı uygulayıcı hareketlerden kaçının.
 • Yüzme ve diğer su sporlarını ne zaman yapabileceğinizi doktorunuza danışın.
 • Ağır bedensel hareketler yapmaktan kaçının.
 • Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları, zamanında kullanmalı ve kontrollere düzenli olarak gidilmelidir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt için tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir. İlaç ile tedavisi yoktur.Kataraktın sisli görme, bulanık görme, puslu görme ve çift görme gibi belirtileri ortaya çıktığında, cerrahi işlem için karar alınmalıdır.

Kataraktın olgunlaşıp, daha da sertleşmesini beklemek doğru olmaz. Çünkü sertleşen ve olgunlaşmış kataraktların ameliyatları daha zor, iyileşme süreleri de daha fazla zaman almaktadır.

Katarakt Ameliyatı ve İyileşme Süresi

Katarakt ameliyatı, göz bebeğinin uyuşturulması ve büyütülmesinden sonra, yaklaşık olarak 10-15 dakika içerisinde tamamlanır. Hastanın ameliyattan sonra normal görüşe kavuşması, ameliyatın zorluk ve kataraktın sertliğine göre değişmektedir. Çok iyi bir görme noktasına 7-15 gün arasında ulaşılır. Hastanın iyileşmesi 15 gün ile 30 gün arasında sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi kataraktın yoğunluğu ve tipine göre değişir. Ortalama 10-15 dakika kadar bir zaman alır. Ameliyat öncesi göz hazırlığı ve ameliyat sonrasında dinlenme süresi de dikkate alınınca, yaklaşık olarak 3 saat bir süre hastanede geçirilir. Katarakt ameliyatı sonrası sisli görme sorunu biter.

Katarakt Ne Zaman Ameliyat yapılmalıdır?

Ameliyat olmak için, kataraktın olgunlaşmasını beklemek gerekli değildir. Katarakt belirli bir duruma geldiğinde ve hastanın görmesini rahatsız edecek kadar engellediğinde (televizyon izleme güçlüğü, araba kullanma zorluğu, okuma güçlüğü) ameliyat yapılmalıdır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt ameliyatı sonrasında, tekrar kataraktın oluşması söz konusu olmaz. Göz merceğinin kapsül kısmını kalınlaştırarak, görmeyi azaltması söz konusu olabilir. Böyle durumlarda ameliyat gerekli değildir, yağ lazer tedavisi ile 1-2 dakika da kapsül açılarak önceki görme sağlanabilir.

Katarakt Ameliyatından sonra gözlük kullanılır mı?

Katarakt ameliyatı sonrasında sisli görme, bulanık görme, puslu görme ve uzak görme sorunları ameliyat esnasında göze takılan tek odaklı mercek sayesinde, tam olarak ayarlanır. Hastaların çoğu, uzak için gözlük ihtiyacı hissetmezler. Katarakt ameliyatı sonrasında yakını görmek için ise, gözlük kullanmak gerekli olmaktadır. Hastalar tercih ederlerse, ameliyat esnasında göze çok odaklı mercek takılabilir ve yakını görmek için de, gözlük kullanmazlar.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here