Katarakt Ameliyatı Sonrası Sisli Görme

0
354

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmemizi sağlayan doğal göz merceğinin, çeşitli sebeplerden dolayı saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Genellikle, yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Halk dilinde perde ya da aksu denilen katarakt, göz içinde bulunan ve şeffaf olan merceğin matlaşmasıdır. Bu merceğin matlaşması ışığın ve görüntülerin görme tabakasına ulaşmasını engeller.

Travma, üveit gibi göz rahatsızlıkları, bazı sistemik hastalıklar ve steroid gibi bazı ilaçların kullanılmasına bağlı olarak, ikincil katarakt görülebilmektedir. Hamilelikte annenin geçirdiği kızamıkçık ve antiviral gibi bazı ilaçların kullanılması da, doğumsal olarak bebeklerde konjenitial katarakt ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Katarakt Belirtileri

 • Sisli görme
 • Çift görme
 • Bulanık ve şekilsiz görme
 • Akşamları görmede zorluk çekme
 • Göz yorgunluğu ve baş ağrısı
 • Derinlik hissinin kaybedilmesi
 • Kontakt lens ya da gözlük numaralarının sık olarak değişmesi
 • Renklerin zor ve soluk olarak algılanması

Katarakt Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Tansiyon, diyabet ve astım gibi sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar, ameliyat günü alınmaya devam edilir. Ameliyat esnasında, hijyen açısından hastaya verilen özel ameliyat kıyafetleri giyilir. Ameliyat esnasında baş ve gözü kısa bir süre için hareket ettirmemek gerekir. Katarak ameliyatı sonrası sisli görme sona erer ve kısa bir süre sonra hasta evine gidebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

 • Ameliyat olduğunuz gözünüzün üzerine yatmayın.
 • Ameliyatlı gözünüzü ovuşturmayın, baskı uygulayıcı hareketlerden kaçının.
 • Yüzme ve diğer su sporlarını ne zaman yapabileceğinizi doktorunuza danışın.
 • Ağır bedensel hareketler yapmaktan kaçının.
 • Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları, zamanında kullanmalı ve kontrollere düzenli olarak gidilmelidir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt için tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir. İlaç ile tedavisi yoktur.Kataraktın sisli görme, bulanık görme, puslu görme ve çift görme gibi belirtileri ortaya çıktığında, cerrahi işlem için karar alınmalıdır.

Kataraktın olgunlaşıp, daha da sertleşmesini beklemek doğru olmaz. Çünkü sertleşen ve olgunlaşmış kataraktların ameliyatları daha zor, iyileşme süreleri de daha fazla zaman almaktadır.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi kataraktın yoğunluğu ve tipine göre değişir. Ortalama 10-15 dakika kadar bir zaman alır. Ameliyat öncesi göz hazırlığı ve ameliyat sonrasında dinlenme süresi de dikkate alınınca, yaklaşık olarak 3 saat bir süre hastanede geçirilir. Katarakt ameliyatı sonrası sisli görme sorunu biter.

Katarakt Ne Zaman Ameliyat Yapılmalıdır?

Ameliyat olmak için, kataraktın olgunlaşmasını beklemek gerekli değildir. Katarakt belirli bir duruma geldiğinde ve hastanın görmesini rahatsız edecek kadar engellediğinde (televizyon izleme güçlüğü, araba kullanma zorluğu, okuma güçlüğü) ameliyat yapılmalıdır.

Katarakt Ameliyatından Sonra Gözlük Kullanılır Mı?

Katarakt ameliyatı sonrasında sisli görme, bulanık görme, puslu görme ve uzak görme sorunları ameliyat esnasında göze takılan tek odaklı mercek sayesinde, tam olarak ayarlanır. Hastaların çoğu, uzak için gözlük ihtiyacı hissetmezler. Katarakt ameliyatı sonrasında yakını görmek için ise, gözlük kullanmak gerekli olmaktadır. Hastalar tercih ederlerse, ameliyat esnasında göze çok odaklı mercek takılabilir ve yakını görmek için de, gözlük kullanmazlar.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Ne Zaman Başlar?

Katarakt ameliyatından sonra hastanın tam olarak iyileşmesi, ameliyatın zorluğuna ve kataraktın sertliğine göre değişir. 7 ile 15 gün arasında, iyi bir görme seviyesine ulaşılır. 15 gün ile 30 gün arasında, tam olarak iyileşme sağlanır.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here