Katarakt Ameliyatı Sonrası Retina Dekolmanı

0
180

Retina, göz arkasındaki ışığı algılayan dokudur. Sinirlerden oluşur. Ciddi bir göz hastalığı olan retina dekolmanı, sağlam retina tabakasının yapışık olduğu göz küresinin, iç yüzeyinden ayrılması durumudur.

Retina dekolmanı (ayrılma, yerinden ayrılma)öncesi, retinada yırtıklar ortaya çıkar ve bu duruma retina yırtılması denir.

Retina yırtıkları onarılmadığı takdirde, sorun bütün retinaya yayılabilir ve görüşün azalması, söz konusu olur. Yırtıklara zamanında müdahale edilirse, retina tabakası ayrılmadan, hastalığın önüne geçilir.

Retina dekolmanı tedavi edilmediği zaman, kalıcı görme kaybı yaşanabilir. “Dekolman” söz konusu olduğunda, acil şartlarda retina ameliyatı yapılır.

Retina tabakası yerinden ayrılmamış, sadece yırtılma şeklinde olursa basit bir müdahale ile Argon Lazer kullanılarak, yırtık dikilir.

Nedenleri

Yüksek miyopide retina yırtılması riski oldukça fazla olur. Çünkü bu hastalarda retina, normalden incedir.

İleri yaş grubunda, gözün içindeki sıvının yapısının bozulması sebebi ile retina yırtıkları oluşabilir. Bu yırtıklar sonrası retina, yapışık olduğu göz küresinden yavaş olarak, ayrılmaya başlar.

Tanı Yöntemleri

Göz doktoru, göz bebeklerini büyüten göz damlası damlatır ve retinayı incelemek için, özel bir alet kullanır. Bu şekilde yırtık ya da ayrılmayı tespit edebilir.

Retina hastalıklarında tanı konarken, göz bebeğinin oluşturduğu boşluktan muayene, kolay bir şekilde yapılabilir.

Tanıda göz tomografisi ve göz anjiyosu yöntemlerinden de yararlanılır. Göz tomografisi ile retinanın anatomik yapısı incelenir ve görme sinirleri taranır. Anjiyo ile de, göz damarlarının yapısı incelenir.

Retina Yırtığı ve Retina Dekolmanı Riski

Işık çakması ve ani uçuşan cisimler gören kişiler, retina yırtığı açısından doktora muayene olmalıdır. Yüksek miyopisi olanlar, önceden katarakt ameliyatı geçirmiş olanlar, gözüne darbe almış kişiler, ailesinde retina yırtığı sebebiyle lazer tedavisi ya da retina ameliyatı öyküsü olanlar, en kısa zamanda retina muayenesinden geçmelidir.

Tedavi Yöntemleri

Retinadaki hasarın boyutuna göre, tedavi yöntemi seçilir. Retina ameliyatları, genel anestezi veya sınırlı uyuşturma ile ameliyathane şartlarında yapılır.

Retina dekolmanının tedavisi, mutlaka cerrahi işlem ile yapılır. Retina dokusunu oluşturan jel yerine geri yerleştirilir. Bunun için, hastaların yüzde 90’ında, vitrektomi ameliyatı yapılır.

Dekolmanın durumuna göre, göz içine gaz verebilir. Retinada sadece yırtık olursa, yırtık lazer dikilerek tedavi uygulanır.

Retina Dekolmanı Ameliyatından Sonra

Göz içine gaz veya silikon yağı uygulanması durumunda, hastanın yüzüstü pozisyonda yatması gerekli olabilir.

Katarakt ameliyatı sonrasında uygulandığı gibi hasta, bir ay boyunca damlalar kullanır.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here