Katarakt Ameliyatı Sonrası Lazer

0
355

Gözün renkli kısmının arkasında, şeffaf olduğu için görünmeyen bir mercek vardır. Mercek göze gelen ışınları, sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşturur. Işığın merceği geçerek, sinir tabakasına ulaşması için, merceğin saydam olması gerekir. Bu saydam merceğin, çeşitli sebepler ile bulanıklaşmasına, katarakt denilir. Bulanıklaşma, merceğin herhangi bir yerinde ya da merceğin tamamında olabilir.

Kataraktın sebepleri nelerdir?

Kataraktın en önemli sebebi, insanların yaşlanması ile birlikte doğal lensin içinde meydana gelen değişikliklerdir.

Çocuklarda metabolik hastalıklar, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, akraba evliliği ve yaralanmalar etkilidir.

Göze gelen darbeler, göz içi iltihabı, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, radyasyon, yüksek kan basıncı ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanmak katarakt yapabilmektedir.

Fako Yöntemi İle Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatları yıllardır, Fako yöntemi ile yapılmaktadır. İğnesiz, dikişsiz ve ağrısız olan, cerrahi bir işlemdir.

Katarak ameliyatında, hastanın gözü damla ile uyuşturulur ve göze 2,2 – 2,4 mm. bir kesi atılır. Bütün işlemler, bu küçük kesiden yapılır. Kesi yeri, dikişsiz olarak kapatılır.

Femtosaniye Lazerli Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatlarında Lazer kullanılması ile klasik Fako yöntemine göre, çok daha güvenli, konforlu, emniyetli ve komplikasyon riski en aza indirilmiş bir şekilde ameliyatlar yapılabilmektedir.

Lazerle katarakt ameliyatında, hastanın gözü damla ile uyuşturulur. Lazer cihazının altında bulunan hastanın gözüne, bilgisayar kontrollü lazer sayesinde, kesi yaratma, ön kapsülde pencere açma ve kataraktlı merceği parçalara ayırma işlemi yapılır. Sonra hasta ameliyat mikroskobu altına alınır. Burada lazerin açtığı kesiden girilerek, lazerin parçaladığı mercek parçaları Fako cihazı ile emilerek temizlenir. Ardından yapay göz içi merceği yerleştirilir, göz içine antibiyotik enjekte edilerek ameliyat sonlandırılır.

Lazerle Katarakt Ameliyatı Sonrası

Lazerle katarakt ameliyatı sonrasında hasta taburcu edilir. Ertesi gün göz kontrolü yapılır. Bir ay boyu kullanılacak olan damlalar, göz doktoru tarafından tarif edilir.

Lazerle katarakt ameliyatından bir hafta sonra, göz kontrolü yeniden yapılır. Ameliyattan bir hafta sonra ise, gözlük için muayene yapılır.

Lazerle katarakt ameliyatından sonra, göz içine uzak-yakın bir arada olan mercek takıldıysa, gözlük kullanmaya gerek duyulmaz. Göz içine uzak merceği takılırsa, yakın için gözlük takmak gerekli olmaktadır.

Lazerle katarakt ameliyatından sonra, göze hangi tip mercek takılırsa takılsın, göz derecesinin % 100 sıfır olacağının garantisi verilemez. Ancak büyük oranda (% 80-90) gözlük takmama beklentisi olur.

Lazerle katarakt ameliyatı sonrası, göz damlalarını düzenli kullanmalı, damla damlatılmadan önce eller yıkanmalı, gözler ovuşturulmamalı ve saçlar yıkanırken köpüklü su, göze gitmemelidir.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here