Katarakt Ameliyatı Sonrası Kanlanma

0
399

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanıklaşması demektir. Bu sorun, yaş ile birlikte görülebildiği gibi doğumsal da olabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda da görülür.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Genel olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkar. Yaş ilerleyince, vücudun her organı gibi, göz ve göz merceğinde bozulmalar olur. Katarakt ortaya çıktığında, doğal göz içi merceğinin şeffaflığını kaybeder.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt ameliyatından önce, ayrıntılı olarak gözün muayenesi yapılır. Gözün ön kısmı ve arka kısmının, ayrıntılı olarak incelemesi yapılır. Göz içine yerleştirilecek lensin numarası, özel aletler ile ölçülür.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra görme yavaş olarak başlar. Katarakt ameliyatı sonrası gözde sulanma, yanma ve batma olur. 1-2 gün sonra, görme kalitesi giderek yükselir.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Katarakt ameliyatından sonra hastanın normal görüşe kavuşabilmesi, ameliyatın güçlük ve kataraktın durumuna göre değişir. Yaklaşık olarak bir hafta sonunda, iyileşme sağlanır.

Katarakt ameliyatı sonrasında, görme biraz bulanık olabilir. Her hasta için iyileşme süreci farklıdır. Takip eden günlerde, görme giderek netleşir. Ameliyatlı göz, kaşınmamalı ve ovuşturulmamalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrası gözün sulanması, batma, hafif kızarıklık olması, 2-3 haftaya kadar normal görülür.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma

Katarakt ameliyatı sonrası, gözde kanlanma olabilir. Katarakt ameliyatı günümüzde, çoğunlukla damla anestezisi ile yapılır. Bazı hastalarda ise, gözün çevresine anestezik enjekte edilir. Bu enjeksiyon esnasında kılcal damarlar kanamaya sebep olabilmektedir. Göz yüzeyindeki, gözün beyaz bölümündeki kanlanma, genel olarak iyi huylu olur ve geçicidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma Normal Mi?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt ameliyatı sonrası kanama ve enfeksiyon riskleri olabilmektedir. Hastalardan katarakt ameliyatından önce, gerekli görülmesi halinde ameliyat sırasında kanama riskini artıran bazı ilaçları, geçici olarak kullanmaması istenebilir. Ameliyattan sonra, göz temiz tutulmalı, göze dokunmadan önce eller yıkanmalı ve enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için, yazılan ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Ciddi enfeksiyonun, çok tehlikeli sonuçları olabilmektedir. Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma giderek artarsa, ağrı veya bulanık görme eşlik ederse, acil olarak göz doktoruna başvurmak gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here