Katarakt Ameliyatı Sonrası Işığa Bakamama

0
290

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanıklaşması demektir. Bu hastalık, yaş ile birlikte çıkabileceği gibi doğumsal da olabilmektedir. Bebekler ve çocuklarda da görülür.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Genel olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe, göz ve göz merceğinde bozulmalar, ortaya çıkar. Doğal göz içi merceği, şeffaflığını kaybeder.

Kataraktın Tedavisi Mümkün Mü?

Kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Göz içi lensi şeffaf olup, göze gelen ışıkların göz içine geçmesini ve görmemizi sağlamaktadır. Bulanıklaşan lenste ise, ışıkların arkaya düşmesi zorlaşır ve görmede azalma olur. Hastanın görmesinin azalması ve yaşam kalitesinin düşmesinden sonra, katarakt ameliyatına karar verilir.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt ameliyatından önce, göz muayenesi yapılır. Gözün ön kısmı ve arka kısmına, ayrıntılı olarak tetkik yapılır. Göz içine, yerleştirilecek olan lensin numarası ölçülür. Ortalama olarak bu işlemler, 1-2 saatlik bir zaman içerisinde tamamlanır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra, görme yavaş olarak başlar. Katarakt ameliyatı sonrası ışığa bakamama, durumu olur. 1-2 gün içerisinde, görme kalitesi giderek artar. 10-15 gün sonra, istenilen görme seviyesine ulaşılır. İyileşme süresi her kişi için aynı olmaz, kişilere göre değişir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Katarakt ameliyatı sonrası ışığa bakamama, gözde yanma, batma ve  sulanma olabilir. Ağrının olmaması gerekir. Şiddetli bir ağrı olursa, acil olarak, doktor ile irtibata geçmek gerekir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Işığa Bakamama 

Katarakt ameliyatı sonrasında ışığa bakamama, normal bir durumdur. Görme kalitesi artınca, ışığa karşı hassasiyet azalır.

Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt tekrarlamaz. Katarakt gelişen lens, çıkarılarak yerine yeni bir lens takılır. Yeni lenste, katarakt gelişmesi söz konusu olmaz.

Ameliyat Riskli Midir?

Her ameliyatın riski vardır. Katarakt ameliyatının da riski vardır ve enfeksiyon, en önemlisidir. Tedbir olarak ameliyatın öncesinde, esnasında ve sonrasında, sürekli antibiyotikli damlalar ile koruma yapılır.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Katarakt ameliyatından, yaklaşık olarak bir hafta sonra iyileşme gerçekleşir.

Katarakt ameliyatı sonrası ışığa karşı hassasiyet, göz sulanması, batma ve hafif kızarıklık olması, 2-3 haftaya kadar normaldir.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here