Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözlük

0
173

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek, bulanıklaşması demektir. Bu sorun, yaş ile birlikte çıkabileceği gibi doğumsal da olabilmektedir. Bebekler ve çocuklarda da görülür.

Katarakt Neden Olur?

Genel olarak, yaş ilerlemesi ile birlikte gelişen bu hastalıkta, gözde meydana gelen travmalar da etkili olur.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Göz içi lensi, görmemizi sağlamaktadır. Lens bulanıklaşmaya başladığında, ışıkların arkaya düşmesi zorlaşır ve görme azalır. Hastanın, görmesinin azalma olması ve yaşam şartlarının zorlaşmasından dolayı, katarakt ameliyatına yapılmasına karar verilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra görme, yavaş olarak başlar. 1-2 gün içinde görme kalitesi giderek artar. 10-15 gün sonra, istenilen görme seviyesine kavuşulur.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrası, yumuşak olan kataraktlarda daha hızlı bir düzelme olur. Çok sert olan kataraktın, hem ameliyat hem de düzelme süresi, biraz fazla zaman almaktadır.

Katarakt ameliyatı sonrası, görme biraz bulanık olabilir. Hastanın normal görmesi, ameliyatın güçlüğüne ve kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir. Her hasta için, iyileşme süreci farklıdır. İlerleyen günlerde, görme giderek netleşir.

Katarakt ameliyatı sonrasında, gözde sulanma, batma, hafif kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet olması doğal bir durumdur.

Yapılan Ameliyatın Göz Bozukluklarını Gidermesi

Normalde katarakt ameliyatı ile saydamlığı bozulmuş gözdeki merceğin yerine, doğal merceğe eş değerde bir mercek yerleştirilir. Hastalara katarakt ameliyatı sonrasında, yakın okuma gözlüğü verilir. Yeni nesil Multifokal göz içi lensler ile hastalar, katarakt ameliyatı sonrası gözlüksüz olarak, yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözlük Kullanmak Gerekli mi?

Katarakt ameliyatında, göze takılan tek odaklı mercek ile uzak görme, net olacak şekilde ayarlanır. Hastalar, çoğunlukla katarakt ameliyatı sonrasında, uzak için gözlük takmaya ihtiyaç duymazlar.

Katarakt ameliyatı sonrası yakını görmek için gözlük kullanmak gerekli olmaktadır. Hasta tarafından tercih edilmesi durumunda, ameliyat esnasında göze çok odaklı (multifokal) mercek takılabilir ve hastanın yakını görmek için gözlüğe ihtiyacı kalmaz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Nasıl Olur?

Katarakt ameliyatından sonra, bulanık görme normal bir durumdur. Ameliyat esnasında kullanılan ilaçlar ve ışıkların etkisi ile birkaç saat görme bulanık olur.

Katarakt Ameliyatından Sonra Hangi Damlalar Kullanılır?

Katarakt ameliyatından 2 saat sonra, antibiyotikli ve kortizonlu 2 tane damla kullanılır. Bu damlaları, 3 saat aralıklar ile kullanmak gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here