Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Parlama

0
312

Halk dilinde perde denilen katarakt, gözümüzün içinde bulunan ve normalde şeffaf olan merceğin bulanıklaşması durumudur. 
Bebeklerde dahil olmak üzere, her yaşta görülmektedir. Orta yaşlarda nadir görülür. Yaş ilerledikçe, sıklığı artar. 50–60 yaş arasında olanların yaklaşık yarısında, 80 yaş üzerinde olanların ise, genelinde bir miktarda olsa kesiflik bulunur.

Kataraktın Nedenleri?

Kataraktın erişkinlerdeki en önemli nedeni lensin içinde, yaşlanma sonucunda meydana gelen değişikliklerdir. Ayrıca göze gelen darbeler, şeker hastalığı, göz içi iltihabı, radyasyon ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanılması da katarakt yapabilir.

Kataraktın Belirtileri

Sisli, puslu, bulanık ve çift görme olur. Gözlük camlarını sık olarak değiştirme ihtiyacı doğar. Katarakt belli bir noktayı aşınca, gözlük değiştirmek de, görüşü iyileştiremez olur.

Katarakt İlaçla Tedavi Edilebilir Mi?

Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir. Kataraktın tedavisi sadece ameliyat ile yapılabilmektedir. İlaç ile tedavisi yoktur.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Görme bozukluğu, günlük yaşamı etkileyecek kadar ilerlediği zaman katarakt, ameliyat ile alınmalıdır. Doğumsal kataraktlarda, görmenin engellendiği her durumda ameliyat yapılmalıdır. Bunun dışında, katarakt ameliyatının acil olarak yapılmasını gerektiren durumlar çok nadirdir. Katarakt başladıktan sonra, çok zaman ilerler. Ama ilerleme hızı, genellikle yavaş olur ve önceden tahmin edilemez. Katarakt ameliyatının zamanlamasını, hastanın tayin etmesi gerekir. Doktorun görevi, hastanın görme şikayetlerinin ne kadarının katarakta bağlı olduğunu tespit ederek, hastaya bildirmektir.

Kataraktın iyice olgunlaşarak, sertleşmesini beklemek doğru değildir. Çok beklemiş kataraktların, çekirdekleri sertleşeceği ve bağları gevşeyebileceği için, ameliyatı daha zor, iyileşme süreci daha çok zaman almaktadır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çeşitli teknikler vardır. Gözün ve hastanın durumuna göre hangi tekniğin kullanılacağına ameliyatı yapacak olan doktor karar verir.
Katarakt ameliyatının amacı, bulanmış olan göz içi merceğinin tamamını veya içindeki materyali çıkartmaktır. Kataraktı eriterek göz dışına almayı sağlamak en ideal olanıdır. Dikiş olmaksızın ameliyat sonlandırılır. Bu doğal merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmediği takdirde, hasta kalın gözlük camları kullanmak zorunda kalacaktır. Bundan dolayı ameliyat esnasında mümkün olursa, her hastaya yapay göz içi merceği yerleştirilmelidir.
Bazı durumlarda, 1 yaş altı çocuklara mercek yerleştirilmez. Bazı hastalarda ameliyatın gidişi ve gözün durumu nedeni ile mercek konmayabilir, ya da ikinci bir ameliyata kadar beklenebilir. Bazı durumlarda ise, planlanan türün dışında farklı tür mercekler kullanmak, gerekli olabilir. Bu durumlar karşısında ameliyatı yapan doktor, hasta için en uygun seçeneğe göre karar verecektir.

Göz İçi Lensleri

Yüksek kaliteli göz içi lensleri, yaşam boyu berrak ve kaliteli görüş sağlayan, hasta memnuniyeti en yüksek olan merceklerdir. Yüksek renk algılama ve net görüş ile birlikte gözde kamaşma, ışık halkaları, ışık dağılması gibi sorunlar çok nadir görülür. UV filtresi ile retina koruması sağlar.
Katarakt operasyonlarında kullanılan standart mercekler, araba kullanma, televizyon izleme v.s gibi, uzak görme mesafesine göre ayarlanır. Bunun sonucunda uzak görme için gözlük ihtiyacı ya tamamen ortadan kalkar, veya ince bir cam yeterli olur. Ancak yakın görme için, gözlük kullanılması gerekli olmaktadır. Multifokal göz içi lensi yerleştirilmesi durumunda ise, görmeyi kısıtlayan katarakt harici hastalık bulunmadığında katarakt ameliyatı sonrası, bütün mesafeleri gözlüksüz görmek mümkündür.

Lazerle Katarakt Tedavi Edilebilir Mi?

Halk arasında, yaygın olarak lazerli katarakt ameliyatı olarak bilinen işlem, FAKO yöntemidir. Lazerle katarakt ameliyatı yapılabilmektedir. Ancak ameliyat tekniği olarak FAKO ile bir farkının olmamasından dolayı çok fazla tercih edilmemektedir. Ameliyat olmadan, lazerle kataraktın düzeltilmesi mümkün değildir.

Ameliyat Riskli Mi?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt ameliyatında da risk olması doğaldır. Enfeksiyon riski bunların en önemli olanıdır. Tedbir olarak ameliyat öncesi, esnası ve sonrasında sürekli antibiyotikli damlalar ile koruma yapılır. Katarakt ameliyatı sonrası gözde, ilk 48-72 saat içinde damlaların düzenli kullanılması, hijyen koşullarına uyulması çok önem taşır. Ameliyat sonrası görmede ani azalma, ağrı, yoğun kızarıklık ve iltihap varlığında vakit geçirmeden kontrole gidilmesi gerekir.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Katarakt ameliyatı sonrası, normal görüşe kavuşmak için geçen süre, ameliyatın zorluk durumuna göre değişmektedir.

Okuma, TV izleme, yürüyüş yapmanın bir sakıncası yoktur. Göz temizliğine, dikkat edilmelidir.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here