Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Batma

0
307

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek, bulanıklaşması demektir. Kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Genel olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkar. İnsanların yaşı ilerleyince, göz ve göz merceğinde de, bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Ancak, katarakt doğumsal da olabilmektedir.

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatında, hassas kesi yapan bıçaklar kullanılır. Katarakt gelişmiş olan lensin, ön zarı yuvarlak bir şekilde açılır. Katarakt fako yöntemi ile parçalanır ve emilir. katarakttan temizlenen kapsülün içerisine, göz içi lensi yerleştirilir. Femtosaniye lazer ile katarakt gelişen lens, parçalara bölünür ve gözden temizlenmesi sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doğuştan itibaren var olan göz içi lensi, şeffaf olarak göze gelen ışıkların göz içine geçmesini ve görmemizi sağlar. Bulanıklaşan lensten, ışıkların arkaya düşmesi zorlaşınca görme, azalmaya başlar. Hastanın görmesi azalır ve yaşam kalitesi düşerse, katarakt ameliyatına karar verilmesi gerekir.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt ameliyatından önce, detaylı olarak göz muayenesi yapılır. Gözün ön ve arka kısımları ayrıntılı olarak incelenir. Göz içine yerleştirilmesi düşünülen, lensin numarası tespit edilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra, görme yavaş bir şekilde başlar. 1-2 gün içerisinde görme kalitesi, giderek artacaktır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Batma

Katarakt ameliyatı sonrası, gözde batma en çok görülen şikayetlerden biridir.

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma, ameliyat noktalarının göz açıp-kapama ile hissedilmesi ve gözyaşı dağılımının bozulmasından dolayı olur. Bu sorunlar, zaman ilerledikçe azalır.

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma, yaşlı hastalar ve önceden göz kuruluğu olan hastalarda, daha fazla olabilir. Bu şikayetler, biraz zaman alsa da geçicidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma, yanma ve göz sulanması olabilir. Ancak, ağrı olmaz.

Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt tekrarlamaz. Katarakt gelişen doğal lens çıkarılıp, yerine yapay olan bir lens konulur. Yeni konan yapay lenste, katarakt gelişmez.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrası, hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre ameliyatın güçlüğüne ve kataraktın sertliğine, bağlı olarak değişir.

Katarakt ameliyatı sonrası, görme biraz bulanık olabilir. Her hasta için, iyileşme süreci farklıdır. Takip eden günlerde, görme giderek netleşir.

Katarakt Ameliyatından Sonra Gözde Batma Neden Olur?

Katarakt ameliyatından sonra kullanılan bazı damlalar da alerji ve tahriş yaparak, gözde batmaya neden olabilirler. Gözde batma, dış yüzeyin tahrişi veya kuruması ile hissedilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here