Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Tansiyonu

0
130

Göz tansiyonu (glokom) ve katarakt kardeş hastalıklar olarak bilinir. Çoğunlukla, her iki hastalık da altmışlı yaşlardan itibaren artar. Glokom hastalarında çeşitli sebeplerden dolayı, katarakt daha fazla görülmektedir. Glokom ameliyatından sonra, katarakt gelişiminin hızlandığı da bilinmektedir.

Kataraktın Gelişmesi Glokom Kontrolünü Etkiler

Glokom hastalığının tedavisinde asıl amaç, göz tansiyonunu görme siniri için tehlike oluşturmayacak seviyeye düşürmek ve kontrol altına almaktır. Glokom hastalığının, ömür boyu devam ettiğini ve yaşlanma ile birlikte, kontrolden çıkabileceğini bilmek gerekir. Katarakt gelişimi görüldüğünde ilave ilaç, lazer veya ameliyat gibi önlemleri almak gerekli olur.

Glokom hastalığının kontrol altında olduğunu anlamak için, göz tansiyonu ölçümünün yanında görme sinirindeki değişmeleri de bilgisayarlı görme alanı ya da optik koherans tomografi ile takip etmek gerekir. Katarakt geliştiği zaman, bu tetkiklerin doğru olarak yapılması ve hastalığın takip edilmesi de zorlaşır.

İlerleyen katarakt, göz içi sıvısının terk ettiği kanal sistemini daraltarak göz tansiyonunun yükselmesine sebep olur. Glokomun kontrolünü bozar.

Glokomlu Hastalarda Katarakt Ameliyatı

Glokomlu hastalarda kataraktın erken dönemde temizlenmesi faydalı olur. Çünkü katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonunda düşme görülür. Bundan dolayı bazı gözlerde ameliyat öncesi kullanılan damlalar azaltılır ya da tamamen kesilir.

Katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonu hastalığının, takip edilmesi ve görme alanı ile OCT gibi tetkiklerin yapılması kolaylaşır.

Katarakt Ameliyatında Tecrübe Önem Taşır

Günümüzde katarakt ameliyatları bir hayli kolay hale gelmiştir. Damla damlatılarak göz uyuşturulur ve fakoemülsifikasyon yöntem ile saydamlığını kaybeden lens dokusu kesesi, zedelemeden temizlenir. Ameliyat, gözün kornea denilen bölümüne açılan, iki milimetrelik bir kesi ile gerçekleşir. Glokomlu gözlerde katarakt ameliyatı, tecrübeli bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Glokomlu gözlerde göz bebeği genel olarak zor büyür. Katarakt ameliyatı esnasında, göz bebeğini genişletecek olan tekniklerin kullanılması gerekir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Tansiyonu 

Glokom hastalarında katarakt ileri düzeyde olursa ve glokom, ilaçlar ile kontrol altında ise katarakt ameliyatını yapmak yeterli olur. Ameliyat sonrası damla tedavisine devam edilebilir.

Glokomlu damlalar ile kontrol altında olmayan gözlerde katarakt çok yoğun olmaz ise, öncelikle glokom ameliyatı yapılır.

Kataraktın ilerlemiş olduğu ve glokomun damla tedavisi ile kontrol altında olmadığı hastalarda katarakt ve glokom ameliyatları aynı seansta uygulanmaktadır.

Katarakt ve glokom ameliyatları aynı seansta uygulanır, ancak gözün farklı tabakalarında gerçekleştirilir. Katarakt ameliyatı için, göze giriş yeri olarak gözün yan kısmındaki kornea tabakasında hazırlanır, glokom ameliyatında açılan kanal ise gözün üst kısmında yapılır ve üst kapağın altında kalır. Tamamen, iki farklı ameliyat yapılır.

Glokom ve katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonunu düşürdükleri için, aynı seansta yapılması daha çok tercih edilmektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here