Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Kapağı Şişmesi

0
321

Katarakt ameliyatından sonra, hastaların gözlerini ovuşturması göz enfeksiyonlarına, sebep olabilir.

Göz içerisinde bulunan lensin, saydamlığını kaybetmesi ile katarakt hastalığı oluşur. Katarakt görmeye engel oluyor. Hastalığın tedavisi, Fakoemülsifikasyon (Fako)  tekniği ile yapılmaktadır.

Göz Damlasını Düzenli Kullanmak Gerekir

Katarakt ameliyatı sonrasında, hastanın hastanede kalmasına gerek kalmaz. Hastaya ameliyatın ertesi günü göz kontrolü yapılır. Hekimin verdiği göz damlalarının düzenli kullanılması gerekir. Ameliyattan sonraki birinci haftada, şu hususlara dikkat edilmelidir;

* Gözün üstüne yatmayın.
* Gözünüze su ve sabun kaçırmayın.
* Başı geriye eğerek, saçları yıkamak gerekir.
* Gözün etrafında krem ve makyaj malzemesi kullanmayın.
* Dışarı çıklıdığında, güneş gözlüğü takın.
* Yüzmek ve ağırlık kaldırmak sakıncalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrasında, ikinci haftadan itibaren günlük yaşantıya geri dönülebilir, ancak gözleri ovalamamaya dikkat etmelidir.

Katarakt ameliyatı sonrası, ilk bir hafta ağırlık kaldırılmaması, gözlerin ovuşturulmaması ve darbelerden korunması, çok önemlidir. Bunlara uyulmadığı takdirde, dikişsiz olan yara yerine gözün renkli kısmı olan irisin sıkışması söz konusu olabiliyor. Bu süre içinde “endoftalmi” denilen ciddi göz enfeksiyonu gelişebilir. Bundan dolayı antibiyotikli göz damlalarının kullanımına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Gözlerde şiddetli ağrı olursa, acil olarak ameliyatı gerçekleştiren hekime başvurulmalıdır. Çünkü ağrı, endoftalminin önemli bir belirtisidir.

Göz Kapağı Şişmesi

Blefaroşalazis veya göz kapak şişliği, göz kapağının zaman zaman alevlenen ve tekrarlayan ödemi ve iltihaplanması ile karakterize bir rahatsızlıktır. Tekrarlayan ataklar sonucunda, zamanla göz kapağında gerilme ve atrofi adı verilen dokunun incelmesi durumu, ortaya çıkmaktadır. Göz kapak şişmesi ya da blefaroşalazis rahatsızlığı, daha çok genç kadınlarda görülmektedir.

Blefaroşalaziste görülen göz kapağı ödemleri, ağrısız olur ve günlerce devam edebilir. Göz kapağı şişliği günlerce sürebilir.

Göz Kapak Şişliğinin Tek Sebebi Blefaroşalazis Midir?

Göz kapak şişlikleri, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. En çok görüleni, göz kapak enfeksiyonlarıdır. Göz kapak enfeksiyonlarına bağlı ortaya çıkan şişlikler de, genel olarak gözde batma, yanma, çapaklanma gibi şikayetler olur.

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here