Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Bebeği Büyümesi

0
38

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan saydam lensin bulanıklaşması ve saydamlığını kaybetmesidir.

Göz merceğinin (lensin) görevi, ışık ışınlarının göz bebeğinden geçtikten sonra görme tabakasında, düzgün olarak odaklanmasını sağlamaktır. Lensin saydamlığında azalma olduğunda, retinada tam bir odaklanma olmaz ve görüntü netliğini kaybeder. Göz merceğinin, saydam olması gerekir.

Katarakt Nedeni İle Görme Problemleri

Görüntünün bulanıklaşması, kararması ve donuklaşması halk arasında, göze perde inmesi olarak açıklanır.

Renklerde soluklaşma, canlılığını kaybetme ve parlaklıkta azalma hissedilir. Katarakt sebebi ile birçok hasta, görüntüleri kirli bir araba camından görünüyormuş gibi açıklarlar.

Katarakt başlangıcında ilk zamanlar değişiklikler hissedilmeyebilir, ancak katarakt ilerlediğinde görme keskinliği azalacağı için, günlük aktiviteler yavaşlar.

Katarakt Tanısı

Katarakt tanısı, tam bir göz muayenesi ile konulur. İki gözün görme keskinliği testinden sonra, mikroskopik muayene yapılır. Sonra damla damlatılarak göz bebeği büyütülür ve gözün arkası ayrıntılı olarak incelenir. Katarakta sarı nokta ya da başka bir retina hastalığının eşlik edip etmediğine bakılır ve glokoma bağlı göz sinirinde hasar durumu tespiti yapılır.

Katarakt Tanısı Konan Hasta Ne Yapmalı?

  • Tanı konduktan sonra, 6 ay muayeneye gidilmelidir.
  • Gözleri, UV ışınlarından korumak gerekir.
  • Sağlık sorunlarından, özellikle de diyabetten korunmalıdır.
  • Geceleri araba kullanmamaya, özen gösterilmelidir.
  • Sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir.
  • Cerrahi işlemin hangi teknik ile yapılacağını, gözün içerisine yerleştirilecek olan merceğin tipini ve işlevini doktordan öğrenmek gerekir.
  • Katarakt ameliyatı sonrası, gözün kırılma kusurunun ne olabileceği hususunda, bilgi almak gerekir.

Katarakt Tedavisi

Basit bir bulanıklık ve gözlük reçetesi değişimi ile daha iyi görme seviyesine ulaşılıyorsa, ameliyat için beklenebilir. Ancak, gözlük reçete değişimi yapıldığı halde iyi bir görüşe ulaşılamaz ise, katarakt ameliyatının vakit geçirmeden yapılması gerekir.

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatı, kesifleşmiş olan doğal göz merceğinin alınması ve yerine saydam bir göz merceğinin, yerleştirilmesi işlemidir. Günümüzde, ayaktan tedavi şeklinde uygulanır ve gece hastanede kalmaya, ihtiyaç hissedilmez.

Katarakt Ameliyatı Öncesi Kullanılan İlaçlar

Katarakt ameliyatı olacak hastaların, devamlı olarak kullandıkları ilaçları doktorlarına bildirmesi gerekir. Prostat problemi için kullanılan ya da daha önce kullanılmış olan Alfa Bloker ilaçları mutlaka doktora açıklanmalıdır. Çünkü, bu ilaçlar ameliyat hazırlığı esnasında göz bebeğinin büyümesini zorlaştırır ya da operasyon esnasında göz bebeğinin büyümesini engelleyebilir. Böyle bir durumda cerrahi işlem zorlaşabilir ve komplikasyonlar gelişebilir. Operasyonu yapan doktorun, hastanın bu ilaçları kullandığını bilmesi durumunda, gereken tedbirler alınır ve operasyon başarılı bir şekilde tamamlanır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here