Katarakt Ameliyatı Sonrası Görememe

0
209

Katarakt ameliyatından önce, ayrıntılı olarak göz muayenesi yapılır. Gözün ön kısmı ve arkasına tetkik yapılır. Göz içerisine, yerleştirilmesi yapılacak olan lensin numarası, özel aletler ile ölçülür. Bu işlemler, yaklaşık olarak 1-2 saat içinde tamamlanır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatı sonrası görme, yavaş bir şekilde başlar. İlk saatlerde yanma, sulanma ve batma olur. Görme kalitesi, 1-2 gün içinde artar. 10-15 gün sonra, istenilen görme seviyesi gerçekleşir. Şunu da bilmek gerekir ki, iyileşme her hasta için aynı olmaz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ağrı

Katarakt ameliyatı sonrası ağrı olmaz. Yanma, batma ve göz sulanması olur. Şayet çok şiddetli ağrı olursa, iyi gitmeyen bir şeyler var demektir ve hemen doktor ile irtibata geçilmesi gerekir.

Katarakt Genetik Mi?

Katarakt yaş ile beraber, gelişen bir sorundur. Ancak göze alınan travma sonrası, katarakt gelişimi hızlı olur. Şeker hastalığında erken yaşta katarakt gelişir. Uzun süreli olarak, kortizon gibi ilaç kullanımında da katarakt gelişir.

Bebeklerde, doğuştan katarakt görülebilmektedir. Bebeklerde, kataraktı erken teşhis etmek önemlidir. Bundan dolayı, bebeklerin doğumdan sonra göz muayenelerinin yapılması, önem taşır.

Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt tekrarlamaz. Katarakt ameliyatında doğal lens çıkartılır ve yerine yapay lens konulur. Yapay olan lenste katarakt gelişemeyeceği için, kataraktın tekrarlaması mümkün değildir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

Hastanın ameliyat sonrası, hastanede kalması gerekmez. Ancak, ertesi gün kontrole gitmesi gereklidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Kapalı Kalır Mı?

Katarakt ameliyatı sonrası, hastaya koruyucu gözlük verilir. Gözün kapalı kalması gerekmez.

İlaçlar Ne Kadar Süre Kullanılır?

Katarakt ameliyatı sonrası, çok ilaç kullanımı yoktur. Genellikle 20-30 günlük bir süre de, ameliyat olan göze damla kullanılır.

Katarakt Ameliyatından Sonra Araç kullanılır Mı?

Ameliyat olan hasta, kendini iyi hissettiğinde araç kullanmasında bir sakınca olmaz.

Katarakt Ameliyatından Sonra Banyo Yapılır Mı?

Katarakt ameliyatından bir gün sonra, dikkatli davranmak şartı ile banyo yapılabilir. Göz ovuşturmamaya, özen göstermek gerekir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Ameliyatlı göz, tarafına yatılmamalıdır. Ağır kaldırmamalıdır. Göze gelebilecek darbelerden korunmalı, öpüşme ve tokalaşmadan kaçınmalıdır. Her damladan önce eller yıkanmalı ve damlalığın ucu kirpiklere değmemelidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme Ne Zaman Geçer?

Katarakt ameliyatı sonrası, hastanın normal görüşe kavuşması için geçen zaman, kataraktın sertliğine ve ameliyatın zorluğuna göre değişir. 7-15 gün arasında çok iyi bir görme seviyesine ulaşılır. Hastanın 15 gün ile 30 gün arasında bulanık görme sorunu kalmaz ve tam olarak iyileşme sağlanır. 

Katarakt Ameliyatının Riski Var Mı?

Her göz ameliyatı gibi, katarakt ameliyatının da riski vardır. Ancak, risklere rağmen ameliyatlardaki başarı oranı, çok yüksektir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here