Katarakt Ameliyatı Sonrası Çift Görme

0
187

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek, bulanıklaşması demektir. Bu rahatsızlık, yaş ile birlikte ortaya çıkabildiği gibi, doğumsal olarak da görülmektedir. Bebekler ve çocuklarda da görülür.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Katarakt gelişen kişilerde, genellikle görmede yavaş olarak azalma ve bulanıklık olur. Görme kalitesinde azalma olan insanlar, eskisi gibi göremezler. Işıklar etrafında haleler görme ve kamaşma olur. Gece görmede bozulma ve ışıklarda dağılma hissederler. Araba kullanırken sıkıntı yaşarlar. Gözlük numaralarında katarakta bağlı olarak sıklıkla değişiklik olur. Kataraktlı göz ile çift görme meydana gelebilir.

Kataraktı olan kişiler, en çok o güne kadar var olan görme alışkanlıklarının, değişmesinden şikayet ederler. Çift görme, görmede azalma, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma ve gözlük numaralarının sık değişmesi gibi, belirtiler ortaya çıkabilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doğuştan var olan göz içi lensi, göze gelen ışıkların göz içine geçmesini ve görmemizi sağlar. Hastanın görmesinde azalma olması ve yaşam kalitesinin düşmesi, katarakt ameliyatına karar verilmesini sağlar.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Çift Görme

Katarakt ameliyatı sonrası çift görme olmaz ve normal görme yavaş olarak başlar. 1-2 gün içinde görme kalitesi giderek artar. 10-15 gün içerisinde istenilen görme seviyesine ulaşılır. İyileşme her hasta için aynı olmaz, kişilerin durumuna göre değişiklik gösterir. Katarakt ameliyatı sonrası çift görmenin, normal olması için geçen zaman, ameliyatın güçlüğüne ve kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir.

Katarakt Cerrahisinde Lazer

Kataraktta erken tanı önemlidir. Tanısı geciken ve ilerlemiş bir kataraktta, bazı önemli tetkikler gerektiği gibi yapılamaz. Erken fark edilen ve ameliyat edilen hastalar, iyileşme süresi çok kısaldığı için günlük yaşamına, daha çabuk dönerler. Katarakt, ilaç veya gözlük ile tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi cerrahi işlemdir.

Modern tekniklerin gelişmesi ile günümüzde katarakt operasyonları iğnesiz, ağrısız yapılarak hasta aynı gün evine dönebilmektedir.

Hastaların büyük çoğunluğu, katarakt ameliyatı sonrası görmede belirgin artış fark eder ve en iyi görmelerine, eski yöntemlere göre çok daha kısa sürede ulaşırlar.

Katarakt Ameliyatından Sonra Göz Ne Zaman Normale Döner?

Ameliyat sonrasında hastanın normal görüşe kavuşması, kataraktın sertliğine ve ameliyatın zorluğuna göre değişmektedir. Hasta, bir ay sonra tam olarak iyileşir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here