Katarakt Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme

0
313
motion blur car on road at night to drive faster with negligence.

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybetmesi ve bulanıklaşması demektir. Bu rahatsızlık, ilerleyen yaşlarda görüldüğü gibi, doğumsal olarak da görülebilmektedir.

Katarakt Neden Olur?

Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda görülse de, gözde meydana gelen travmaların sonucunda da olabilmektedir. Şeker hastalığı ve bazı ilaçların uzun süre kullanılması da, bu rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Genel olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe, vücudun her organı gibi gözlerde de, bozulmalar olabilir.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt ameliyatı öncesinde, ayrıntılı bir şekilde göz muayenesi yapılır. Göz içine yerleştirilmesi düşünülen lensin numarası, özel aletlerle ölçülür.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatının sonrasında, net görme yavaş olarak başlar. 10-15 gün içerisinde, istenilen görme seviyesine ulaşılır. İyileşme, her hasta için aynı olmaz ve kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Ameliyat Riskli Midir?

Her ameliyatta risk olduğu gibi, katarakt ameliyatında da  risk olur. Tedbir olarak ameliyatından önce ve sonrasında, antibiyotikli damlalar ile koruma sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme Ne Zaman Geçer?

Katarakt ameliyatında, doğal göz merceği eritilerek alınır. Katarakt ne kadar sert olursa, o kadar çok şok dalgası ortaya çıkar. Kornea da bulunan hücrelerin bir kısmı, kataraktı eriten fako cihazının şok dalgalarından, etkilendiği için ölürler. Bundan dolayı, katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme ve kornea da sıvı birikmesi meydana gelir.

Katarakt ameliyatı sonrası, ilk saatlerde bulanık görme olması normaldir. Ameliyatta kullanılan ilaçlar ve ışıklardan dolayı, birkaç saat, bulanık görme olur. Katarakt ameliyatı sonrası, bir iki gün bulanık görme olabilir.

Çok sert bir katarakt olmadığı takdirde, katarakt ameliyatının üçüncü günü bulanık görmenin, netleşmeye başlaması beklenir. Birinci hafta sonunda, görmenin daha netleşmesi beklenir.

Birinci ayın sonunda sorunsuz bir göz, son görme düzeyine ulaşmış olmalıdır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrası, hastanın normal görüşe kavuşması ameliyatın güçlüğü ve kataraktın sertliğine göre değişir. Yumuşak kataraktlarda daha hızlı bir düzelme olur. Sert kataraktlarda ise, hem ameliyat hem de düzelme süresi biraz daha uzun olur.

Katarakt ameliyatı sonrasında, ilk günler görme biraz bulanık olabilir. Her hasta için, iyileşme süreci farklıdır. Takip eden günlerde, görme giderek netleşir.

Katarakt Ameliyatından Sonra Çift Görme Olur Mu?

Katarakt ameliyatı sonrasında, bazı sorunlar olabilmektedir. Çift görme, enfeksiyon, kanama, ağrı, kızarıklık, şişme ve görme kaybı gibi sorunlar yaşanılabilir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here