Katarakt Ameliyatı Sonrası Batma

0
146

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek, bulanıklaşması demektir. Bu sorun yaşlanma ile ortaya çıkabildiği gibi,birlikte doğumsal da olabilmektedir. Çocuklar ve bebeklerde de görülür. 

Katarakt Neden Olur?

Katarakt hastalığı, yaşlanma, gözde meydana gelen travmalar ve doğuştan da olabilmektedir. Şeker hastalığı ve birçok ilacın uzun süre kullanılması da, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Katarakt belirtileri olarak bulanık görme, çift görme, gece görme kaybı, görme de giderek azalma, ışığa karşı hassasiyet, okumada güçlük yaşama, renklerin giderek soluklaşması ve gözlük numaralarının, sık olarak değişmesi gibi durumlar gözlemlenir.

Kataraktın Tedavisi Mümkün Mü?

Kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

İnsanların doğuşundan itibaren, var olan göz içi lensleri, şeffaf olur ve göze gelen ışıkların göz içine geçmesini sağlar. Hastanın görmesinin azalması ve yaşam seviyesinin düşmesi sonucunda, katarakt ameliyatı yapılması için karar verilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra, görme yavaş olarak başlar. Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma, olması normal görülür. 1-2 gün içinde görme kalitesi, giderek artar. 10-15 gün sonra ise, istenilen görme seviyesine kavuşulur.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Katarakt ameliyatı sonrası batma, yanma ve göz sulanması olabilir, ancak ağrı olmaz. Şiddetli ağrı olursa, Doktor ile irtibata geçmek gerekli olur.

Katarakt Ameliyatı sonrası Batma Olur Mu?

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma olur. Bu normal olarak görülen, bir durumdur.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında, hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre, ameliyatın zorluk durumuna göre değişmektedir. Yumuşak olan kataraktlar kısa sürede düzelir. Sert yapıda olan bir kataraktın düzelme süresi ise, daha çok zaman alır.

Katarakt ameliyatı sonrası, hastanın iyileşmesi ameliyatın güçlüğüne göre değişir. Her hasta için, iyileşme süreci farklıdır. İlerleyen günlerde, görme giderek netleşir. Ameliyatlı gözü kaşımamak, gerekli olan bir durumdur.

Katarakt ameliyatı sonrası batma, göz sulanması, hafif kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet olması, 2-3 haftaya kadar normaldir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here