Katarakt Ameliyatı Öncesi Yemek Yenir Mi?

0
210
Father and adult daughter sharing meal

Katarakt ameliyatı için, hastane veya da kliniğe gidildiği zaman göz bebeğini büyütmek için, hastaya göz damlası verilir. Göz çevresi, temizlenir ve başın etrafına steril örtüler yerleştirilir.

Katarakt ameliyatı genellikle 30 dakikadan az sürer ve neredeyse acısızdır. Çoğunlukla hastalar ameliyat sırasında uyanık kalmayı tercih ederken, bazı hastaların kısa bir süreliğine uyutulması gerekebilir. Hasta uyanık olursa, göz içindeki ve etrafındaki sinirleri uyuşturmak için anestezik bir ilaç verilir. Gözleri açık tutmaya çalışmaya gerek olmaz, çünkü lid spekulum aleti, göz kapaklarını açık tutar. Ameliyat sırasında ışık ve hareketleri görülecektir, ancak gözler rahatsız olmaz. Eğer sınırlı uyuşturma uygulanırsa, ameliyat süresinde gözün sabit tutulması istenir.

Operasyondan sonra, göz üzerine bir koruyucu yerleştirilir ve dinlenirken çay veya kahve içilebilir ya da bir şeyler yenilebilir. Katarakt ameliyatı olan hastalar, genellikle ameliyat günü evine dönebilir.

Katarakt Ameliyatı Öncesi

Katarakt Ameliyatı Öncesinde, doktor bazı testler yapar. Yapılan testler korneanın kıvrımının, gözün boyutu ve şeklinin belirlenmesine yararlı olur. Aynı zamanda, göz içi lens takılacak olursa, doktorun göze en uygun optik özelliğe sahip göz içi lens tipini seçmesine yardımcı olur. Katarakt ameliyatı öncesinde doktor, ameliyat gününde bazı ilaçlarınızı almanızı isteyebilir.

Katarakt ameliyatı öncesinde, sabah hafif bir kahvaltı yapılması ya da gece yarısından sonra, hiçbir şey yenilip içilmemesi istenecektir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatından sonra iyileşme sürecini kontrol etmek için, doktor muayene tarihleri verir. Doktor öncelikle ameliyatın ertesi günü, daha sonra da değişen aralıklar ile hastayı, muayene etmek isteyecektir.

Bununla birlikte, gözün iyileşmesine ve iç basıncını kontrol etmeye yardımcı olacak göz damlalarının, belirli zamanlarda kullanılması gerekir. Göz üzerine fazla basınç uygulamamalı, fazla kaçan göz damlası ya da göz salgıları hafif olarak silinmelidir. Doktor ilaçların nasıl kullanılacağını, ne zaman alınacağını ve hangi etkilere sahip olduklarını, hastaya anlatacaktır.

Hastanın uyurken göz üzerine, basınç uygulamasını engellemek amacı ile ilk birkaç gün, geceleri göz koruyucusu takması gerekli olabilir. Gündüzleri göz koruyucusu takılması gerekli değildir, genellikle normal gözlükler takılır. Eğer operasyon geçirmiş olan göz, gözlüksüz daha iyi görüyorsa gözlüğün o taraftaki lensini çıkarılabilir, ya da hiç gözlük takmamak tercih edilebilir.

Katarakt ameliyatından sonra, gözde kaşıntı olabilir ve hafif bir rahatsızlık hissedilebilir. Genellikle sıvı akıntısı da görülür, göz ışık ve dokunmaya karşı hassas olabilir. Eğer rahatsızlık hissedilirse, doktor bir ağrı kesici önerecektir. 1-2 gün sonra, sıkıntılar büyük ölçüde kaybolur. Çoğunlukla, iyileşme yaklaşık 6 hafta kadar sürer.

Ameliyattan sonra, bazı genel şikayetler olabilir. Bu şikayetler göz basıncının yükselmesi, bulanık görme, iltihap ve bazen kanama olmasıdır. Daha az görülen sorunlar arasında enfeksiyon, görme kaybı, ışık parlamaları bulunur. Şayet, artan ağrı ya da giderek kötüleşen görme gibi şikayetler olursa, doktor ile iletişime geçilmelidir. Zamanında yapılan müdahaleler ile bütün sorunlar, başarıyla tedavi edilebilir.

Hastalar göz damlalarını, tam olarak doktorun anlattığı biçimde kullanmalı ve herhangi bir problem ile karşılaştığında, doktoruna başvurmalıdır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here