Katarakt Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

0
347

Katarakt, göz içerisinde bulunan doğal lensin saydamlığını kaybetmesidir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

  • Görmede yavaş olarak azalma,
  • Çift görme,
  • Görüntü ve renklerde soluklaşma,
  • Gözlük numarasının sık olarak değişmesi,
  • Gece görüşünün bozulması,
  • Yazıları okumada, zorluk yaşamak.

Kataraktın teşhisi için, detaylı bir göz muayenesi yapılması gerekir. Göz muayenesinde, görme keskinliği ölçülür ve göz bebeği damla ile genişletilerek, doğal lensin incelemesi yapılır.

Katarakt Ameliyatı

Kullandığımız modern katarakt ameliyatı cerrahi tekniğinde, kataraktın çok sertleşmeden önce, tedavi edilmesi tercih edilir. Fako tekniğinde, katarakt küçük parçalar halinde, cihaz ile emilerek temizlenir.

Katarakt ameliyatlarında, genel anestezi ve sınırlı uyuşturma daha az kullanılır olmuştur. Daha çok, damla anestezisi kullanılmaya başlanmıştır. Damla anestezisi ameliyattan birkaç dakika önce, göze damlalar konulması ve gözün uyuşturulması durumudur. Bu teknik ile gözün yüzeyi uyuşur ve ameliyat hasta için, acısız ve sıkıntısız geçer. Damla anestezi ile katarakt ameliyatında, hastanın bilinci yerinde olduğu için, doktor ile hastanın iletişimi daha iyi olur. Damla anestezi ile ameliyat daha kısa, daha başarılı ve anestezi tekniklerinin olabilecek sorunlarından, uzak olarak gerçekleşir.

Katarakt ameliyatında, Fako cihazı (fakoemülsifikatör) ile temizlenen kataraktın yerine, aynı işlevi gören yapay bir göz merceği yerleştirilir. Çok gelişmiş olan bu mercekler, yumuşak katlanabilen ve gözün içinde açılarak doğal yerine yerleşen, yapıda olurlar.

Katarakt ameliyatı öncesinde, kullanılan merceğin numarası özel teknikler ile hesaplanarak, ameliyat sonrasında hastanın gözlüklerden kurtulması da, mümkün olmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler?

Katarakt ameliyatı öncesi hastanın, başka hastalıklarının bulunması ve kullandığı ilaçlar incelenir ve gerekli olan tetkikler yapılır. Hastalar, kullandıkları ilaçları doktora bildirerek, gerekli olan tavsiyelere uymaları gerekir.

Katarakt ameliyatı öncesinde, bazı ilaçlar ağızdan, koldan ve kalçadan uygulanabilir. Ameliyat öncesinde, en az 6 saat hiçbir şey yenilip içilmez. Ameliyat öncesinde, makyaj ve takıların çıkarılması gerekir.

Katarakt ameliyatı öncesi, ameliyatın ne zaman yapılacağına doktor ve hasta birlikte karar vermelidir. Hastanın yaşadığı yer, mesleği, yaşı, genel sağlık durumu ve özel yaşamında görme zorlukları, katarakt ameliyatı öncesinde, karar vermek için önemlidir.

Katarakt Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Katarakt ameliyatı süresi, kataraktın sertlik durumu ve yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, 15 dakika ile 30 dakika arası bir zaman alır.

Katarakt Ameliyatı Gecikirse Ne Olur?

Katarakt tedavi edilmediği takdirde, ilerleyerek görmeyi kapatır. Kataraktın zamanında tedavi edilmemesi durumunda, görmenin azalması ile birlikte başka sorunlar da ortaya çıkarabilir. Göz tansiyonu yükselerek, glokom dediğimiz hastalığın ortaya çıkmasına ve gözün ağrılı bir hale gelmesine, sebep olabilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here