Katarakt Ameliyatı Olan Bir Daha Olabilir Mi?

0
335

Yaşlanma ile beraber ortaya çıkan katarakt, doğumsal olarak da görülebilmektedir. Katarakt sorunundan kurtulmak isteyen kişilerin, en çok merak ettikleri konuların başında, katarakt ameliyatı olan bir daha olabilir mi? sorusu gelmektedir.

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanıklaşması demektir. Katarakt yaş ile birlikte ortaya çıkabildiği gibi, doğumsal olarak da  bebeklerde görülebilmektedir.

Kataraktın Sebepleri Nelerdir?

Çoğunlukla yaş ile beraber ortaya çıkan katarakt sorununda, gözde meydana gelen travmaların da etkisi olmaktadır. Şeker hastalığı ve steroid içerikli ilaçların uzun süre kullanılması, kataraktın meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt belirtileri bulanıklaşma, çift görme, ışığa karşı hassasiyet, gece görme kaybı, okuma zorluğu, renklerin soluklaşma durumu, görmede yavaş olarak azalma ve gözlük numaralarının sık olarak değişmesi gözlemlenir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Katarakt belirtileri çoğunlukla, ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe, vücudun her organı gibi göz ve göz merceğinde de bozulmalar ortaya çıkar.

Katarakt Genetik Midir?

Katarakt yaş ile beraber gelişen bir rahatsızlıktır. Fakat, göze alınan travma sonrasında katarakt gelişimi hızlı olmaktadır. Şeker hastalığında, erken yaşlarda katarakt gelişir. Kortizon gibi ilaç kullanımına bağlı olarak, katarakt gelişebilir. Gebelik esnasında, annenin geçirdiği hastalıklara bağlı olarak da katarakt gelişebilmektedir. Bebeklere doğum sonrası göz muayenesi yapılması gerekir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt, göz içerisindeki doğal lensin bulanıklaşma durumudur. Kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir. Doğuştan göz içi lensimiz şeffaf, berrak olur ve görmemizi sağlar. Bulanıklaşan lensten, ışıkları düşmesi zor olur ve azalmaya başlar. Hasta için, görmenin azalması ve yaşam kalitesinin düşmesi, katarakt ameliyatının ne zaman yapılacağını belirler.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatından sonra, görme yavaş olarak başlar. İlk saatlerde yanma, batma ve sulanma olabilmektedir. 1-2 gün içinde görme kalitesi artış gösterir. 10-15 gün içerisinde görme kalitesi artar.

Katarakt Ameliyatı Olan Bir Daha Olabilir Mi?

Katarakt ameliyatı olan bir daha katarakt olmaz. Katarakt tekrarlamaz. Katarakt gelişen doku, yani doğal lens çıkarılır yerine yapay lens konulur. Yapay lens de katarakt gelişmeyeceği için, katarakt ameliyatı olan bir daha katarakt olmaz.

Katarakt Ameliyatı Olduktan Sonra Gözlük Kullanılır Mı?

Katarakt ameliyatı olduktan sonra, hastaya en az bir ay kullanılması için, yakın görme gözlüğü verilir. Gerek görülmesi halinde, uzak görme için de gözlük verilebilir.

 

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here