Katarakt Ameliyatı Nedir?

0
197

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek, bulanıklaşması demektir. Bu sorun, yaşlanmada ortaya çıkabildiği gibi, doğumsal da olabilmektedir. Kataraktın, tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir. 

Katarakt Neden Olur?

Genel olarak yaş ile birlikte gelişen bu hastalıkta, gözde meydana gelen travmalar da etkili olur. Şeker hastalığı ve bazı ilaçların, uzun süre kullanılması da bu rahatsızlığın, ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatında, hassas kesi yapan bıçaklar ile kesiler yapılmaktadır. Katarakt gelişen lensin, ön zarı açılır. Katarakt, fako yöntemi ile parçalanır. Temizlenen kapsülün içerisine, yapay olan göz içi lensi yerleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Göz içi lensi şeffaf bir yapıda olur, göze gelen ışıkların göz içine geçmesini sağlar ve görmemiz mümkün olur. Lens bulanıklaştığı zaman, ışıkların arkaya düşmesi zorlaşır ve görmede azalma olur. Hastanın, görmesi azalınca ve yaşam kalitesi düşünce, katarakt ameliyatı için karar verilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra, görme yavaş olarak başlar. Katarakt ameliyatı sonrasında gözde sulanma, yanma ve batma olabilir. 1-2 gün içinde, görme kalitesi giderek artar. 10-15 gün içerisinde, istenilen görme seviyesine ulaşır. İyileşme süresi, her hasta için aynı olmaz kişiden kişiye, değişiklik gösterir.

Katarakt Tekrarlar Mı?

Katarakt tekrarlamaz. Yeni konan lenste, katarakt gelişmesi olmayacağı için rahatsızlık tekrarlamaz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Katarakt ameliyatından sonra, yumuşak kataraktlarda hızlı bir düzelme olur. Çok sert olan bir kataraktın ameliyat ve düzelme süresi biraz zaman alır. Bir hafta sonra ise, iyileşme gerçekleşir.

Katarakt ameliyatı sonrası, İlk zamanlarda, görme biraz bulanık olabilir. Hastanın görmesinde düzelme olması, ameliyatın güçlüğüne ve kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir. Her hasta için, iyileşme süreci farklıdır. Takip eden günlerde, görme giderek netleşir.

Ameliyat sonrası gözde yanma, batma, göz sulanması, hafif kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet olması, normal bir durum olarak kabul edilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Femtosaniye lazer ile katarakt tedavisinde hastanın gözü damlayla uyuşturulur.  Bilgisayar kontrollü lazer ile gözde kesi açılır ve kataraktlı mercek 30-40 saniye süren bir işlem ile parçalara ayrılır. Kataraktlı mercek fako cihazı ile emilerek temizlenir.

Katarakt Ameliyatı Riskli Mi?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt cerrahisi de risk taşımaktadır. Katarakt ameliyatlarında başarı oranı çok yüksektir. Katarakt cerrahi yöntemleri çok gelişmiş olup, mikro kesiler ile dikiş atılmadan yapılmaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here