Katarakt Ameliyatı Lazerle Yapılır Mı?

0
155

Göz bebeğinin arkasında görmemizi sağlayan doğal göz merceği vardır. Yaş ile birlikte bu saydam mercekte bulanıklaşma ortaya çıkar ve kalınlığında artış olur. Mercekte ortaya çıkan bulanıklaşmaya katarakt adı verilir.

Saydamlığını kaybeden ve bulanıklaşan mercek, görme merkezine yeterli olacak ışığı iletemez. Bundan dolayı görme keskinliği azaldığı gibi, görme kalitesi de düşer. Hasta olan kişinin görüş kalitesi azalınca günlük işlerini yapamaz. Katarakt her iki gözde de görülebilir. Çoğunlukla yaşa bağlı olarak gelişmesine rağmen, doğuştan da olabilmektedir. Travma, sistemik hastalıklar ve kortizon kullanımı gibi durumlarda, genç yaşlarda da görülmektedir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Katarakt gelişen hastaların, görmelerinde azalma ve bulanıklık olur. Eskisi gibi göremezler. Işıklar etrafında, dağılma hissederler. Gece görmede bozulmalar başlar. Araba kullanmakta güçlük çekerler. Renklerde soluklaşma olur. Gözlük numaraları, sık olarak değişir. Çift görme ve sisli görme meydana gelir.

Katarakt Ameliyatı Yöntemleri

Uzun yıllardır katarakt ameliyatları, Fako adı verilen yöntem ile yapılmaktadır. Fako yöntemi iğnesiz, dikişsiz ve ağrısız yapılan bir cerrahi işlemdir.

Ameliyat yapılacak olan göz, damla ile uyuşturulur ve göze 2.2 ve 2.4 mm. kadar küçük bir kesi açılır. Bütün işlemler, bu kesiden girilerek yapılır. İlk önce, kataraktlı merceği saran zarın, ön kısmından bir parça soyulur. Fako denilen cihaz ile kataraktlı mercek, küçük parçalara ayrılır. Bu küçük parçalar, emilerek temizlenir. İçi tamamen temizlenen göze, hastanın gözüne uygun olan, yapay göz içi merceği yerleştirilir. Ameliyatın bitince gözün içerisine, antibiyotik enjekte edilir. Kesi yeri, dikişsiz bir şekilde kapatılarak ameliyat işlemi tamamlanır.

Lazer ile katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatında lazer kullanılması sayesinde, ameliyatlar klasik Fato yöntemine göre daha güvenli, konforlu, emniyetli ve komplikasyon riski en aza, indirilmiş olarak yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatında lazer kullanılmasında, hastanın gözü damla ile uyuşturulur. Lazer cihazının altında bulunan hastanın, gözüne bilgisayar kontrollü lazer sayesinde, kesi yapma, pencere açma ve kataraktlı merceği parçalara ayırma işlemleri yapılır. Sonra hasta, ameliyat mikroskopu altına alınır. Burada lazerin açtığı kesiden girilerek, lazerin parçaladığı mercek parçaları Fako cihazı ile emilerek, kısa sürede temizlenir. Göz içi merceği yerleştirilir. Göz içine, antibiyotik enjekte edilir ve ameliyat tamamlanır.

Lazer İle Katarakt Ameliyatının Avantajları

  • Kesi lazer ile açılır, bıçak kullanılmaz,
  • Bilgisayar kontrolünde yapılır. Hata payı sıfıra yakındır,
  • Kataraktlı mercek önündeki zarın, lazer ile açılmasından dolayı yırtılma riski olmaz,
  • Kesi açma, kataraktlı merceği parçalama işlemleri kısa sürede ve göze zarar vermeden yapılır,
  • Katarakt ameliyatının lazer ile yapılmasında, göz içinde kalma süresinin çok kısa olması, çevre dokulara zarar verilmesini engeller,
  • Kataraktlı merceğin çıkarıldığı zarın, lazer ile çok düzgün kesilmesi sonucunda, konulacak yapay merceğin de çok düzgün durması sağlanır.

Lazer ile Katarakt Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Katarakt ameliyatı lazerle yapılan hasta, ilk günden itibaren bazı kısıtlamalar haricinde, normal yaşama devam eder. Televizyon izler, kitap ve gazete okuyabilir. Ameliyat sonrasında göz damlaları düzenli olarak kullanılmalıdır. Damladan önce eller yıkanmalı, gözler ovuşturulmamalıdır. Saç yıkanırken kirli ve köpüklü su göze gelmemelidir. Yere eğilmemek gerekir. Darbelere karşı göz korunmalıdır. Ağır yük kaldırılmamalıdır. Gözde ağrı, sızı ve çapaklanma gibi sorunlar olursa, doktora başvurulmalıdır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here