Katarakt Ameliyatı İyileşme Süresi

0
160
senior man has problems with his vision while trying to read or watch something on the screen of his mobile phone in his kitchen

Katarakt, gözde saydam olarak bulunan merceğin, saydamlığını kaybederek görmenin azalması ile ortaya çıkan göz rahatsızlığıdır.

Kataraktın Belirtileri

 • Çift görme
 • Sisli görme
 • Bulanık ve şekilsiz görme
 • Renklerin soluk ve zor algılanması
 • Akşamları görmede zorluk yaşamak
 • Kontakt lens ya da gözlük numaralarının sık olarak değişmesi
 • Göz yorgunluğu ve baş ağrısı yaşanması

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir. İlaç ile tedavisi yoktur. Hasta olan kişinin görmesi, kendine yeterli olmadığı ve katarakt tanısı konulduğu zaman, cerrahi işlem için karar verilebilir.

Kataraktın olgunlaşmasını beklemek doğru bir davranış olmaz. Olgunlaşmış ve sertleşmiş katarakt ameliyatları daha zor ve iyileşme süreleri, daha uzun zaman almaktadır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde katarak ameliyatları, modern teknikler ile iğnesiz, narkozsuz ve ağrısız olarak geçekleşmektedir.

Katarakt ameliyatları, mikrocerrahi gerektiren çok önemli ameliyatlardır. FAKO yöntemi ile (lazer) dikişsiz olarak yapılmaktadır. Bu yöntemde göz içine, 2.2 ve 2.8 mm’lik kesi yaparak girilir. Saydamlığını kaybeden göz merceği, özel bir cihaz ile göz içerisinde parçalanarak temizlenir. Yapay göz merceği, göz içine yerleştirilir. Kesi yeri küçük olduğundan dolayı, dikiş atmaya gerek olmaz.

Femtosaniye Lazer İle Katarakt Cerrahisi

Bıçaksız katarakt ameliyatı olarak bilinen Femtosaniye lazer, göz cerrahları tarafından katarakt ameliyatı esnasında kusursuza yakın olarak yapılmasını sağlamaktadır.

Hastalar, katarakt ameliyatı esnasında göz içine yerleştirilen üç odaklı trifokal mercekler ile kataraktın yanında uzak, yakın ve astigmat gibi kusurlardan tek işlem ile kurtulmaktadır.

Katarakt ameliyatına doktorun, gözün kataraktlı olan lensin kapsülüne lazer atışları yapması ile başlanır. Lazer yardımı ile işlevini yitiren mercek, küçük parçalara ayrılarak çıkarılır. Katarakt olmuş mercek yerine, gözde ömür boyu kalabilecek olan, yapay göz içi mercek yerleştirilir.

Femtosaniye Lazer İle Katarakt Ameliyatının Avantajları

 • Bilgisayar kontrolünde yapılıyor olması,
 • Bıçaksız gerçekleşmesi,
 • Ameliyatta göz içinde kısa süre kalınması ve dokuların korunması,
 • Kataraktlı merceğin lazer ile küçük parçalara ayrılması, saniyeler içinde yapılır ve çevre dokular zarar görmez,
 • Kataraktlı mercek önündeki zar, lazer ile açıldığı için yırtılma riski olmaz.

Fakoemülsifikasyon İle Katarakt Cerrahisi

Katarakt ameliyatına, gözün en dışındaki saydam tabaka olan kornea’ya bir kesi oluşturulması ile başlanır. Ultrason (ses dalgası) yayan cihaz yardımı ile göz içinde işlevini yitiren mercek parçalara ayrılarak çıkarılır. Göz içinde ömür boyu kalacak olan, yapay göz içi mercek yerleştirilir.

Karatakt Ameliyatı İyileşme Süresi

Katarakt ameliyatı, göz bebeğinin uyuşturulmasından sonra 10-15 dakika içinde tamamlanır. Katarakt ameliyatı iyileşme süresi, ameliyatın zorluğuna ve kataraktın sertliğine göre değişir.

Katarakt ameliyatı iyileşme süresi, 7-15 gün arasında bir zaman almaktadır. Hasta 15-30 gün arasında iyileşir ve çok iyi bir görme noktasına ulaşır.

Katarakt ameliyatı iyileşme süresinde, steroidli ve antibiyotikli damlalar günde 4-6 defa olmak üzere kullanılır. Ameliyat sonrası kontroller 1. gün, 1. hafta ve 1. ayda yapılır.

Katarakt ameliyatı iyileşme süresinde, ameliyattan bir hafta sonra duş yapılabilir. Gözü ovuşturmak, zarar vereceği için dikkat edilmelidir.

 

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here