Katarakt Ameliyatı İyileşme Süresi

0
350
senior man has problems with his vision while trying to read or watch something on the screen of his mobile phone in his kitchen

Katarakt, gözde saydam olarak bulunan merceğin, saydamlığını kaybederek görmenin azalması ile ortaya çıkan göz rahatsızlığıdır.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahi işlemdir. İlaç ile tedavisi yoktur. Hasta olan kişinin görmesi, kendine yeterli olmadığı ve katarakt tanısı konulduğu zaman, cerrahi işlem için karar verilebilir.

Kataraktın olgunlaşmasını beklemek, doğru bir davranış olmaz. Olgunlaşmış ve sertleşmiş katarakt ameliyatları daha zor ve iyileşme süreleri, daha uzun zaman almaktadır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde katarak ameliyatları, modern teknikler ile iğnesiz, narkozsuz ve ağrısız olarak geçekleşmektedir.

Katarakt ameliyatları, mikrocerrahi gerektiren çok önemli ameliyatlardır. FAKO yöntemi ile (lazer) dikişsiz olarak yapılmaktadır. Bu yöntemde göz içine, 2.2 ve 2.8 mm’lik kesi yaparak girilir. Saydamlığını kaybeden göz merceği, özel bir cihaz ile göz içerisinde parçalanarak temizlenir. Yapay göz merceği, göz içine yerleştirilir. Kesi yeri küçük olduğundan dolayı, dikiş atmaya gerek olmaz.

Femtosaniye Lazer İle Katarakt Cerrahisi

Bıçaksız katarakt ameliyatı olarak bilinen Femtosaniye lazer, göz cerrahları tarafından katarakt ameliyatı esnasında kusursuza yakın olarak yapılmasını sağlamaktadır.

Hastalar, katarakt ameliyatı esnasında göz içine yerleştirilen üç odaklı trifokal mercekler ile kataraktın yanında uzak, yakın ve astigmat gibi kusurlardan tek işlem ile kurtulmaktadır.

Katarakt ameliyatına doktorun, gözün kataraktlı olan lensin kapsülüne lazer atışları yapması ile başlanır. Lazer yardımı ile işlevini yitiren mercek, küçük parçalara ayrılarak çıkarılır. Katarakt olmuş mercek yerine, gözde ömür boyu kalabilecek olan, yapay göz içi mercek yerleştirilir.

Karatakt Ameliyatı İyileşme Süresi

Katarakt ameliyatı, göz bebeğinin uyuşturulmasından sonra 10-15 dakika içinde tamamlanır. Katarakt ameliyatı iyileşme süresi, ameliyatın zorluğuna ve kataraktın sertliğine göre değişir.

Katarakt ameliyatı iyileşme süresi, 7-15 gün arasında bir zaman almaktadır. Hasta 15-30 gün arasında iyileşir ve çok iyi bir görme noktasına ulaşır.

Katarakt ameliyatı iyileşme süresinde, steroidli ve antibiyotikli damlalar günde 4-6 defa olmak üzere kullanılır. Ameliyat sonrası kontroller 1. gün, 1. hafta ve 1. ayda yapılır.

Katarakt ameliyatı iyileşme süresinde, ameliyattan bir hafta sonra duş yapılabilir. Gözü ovuşturmak, zarar vereceği için dikkat edilmelidir.

Katarakt Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Damlayı alt göz kapağını aşağı çekerek, yukarıdan damlatınız.
 • Damlayı, göz kapağı içine ya da göz üzerine, damlatmak gerekir.
 • Damlanın ucuna dokunmamalı.
 • Damlayı çok olarak damlatmak faydalı değildir, 1 ya da 2 damla yeterli olur.
 • Damlaları, oda sıcaklığında muhafaza etmek gerekir.
 • Uyku saatinde, damla kullanmak gerekmez.
 • Bir hafta göze, su değmemelidir.
 • Banyo yaparken, başı eğerek saçlar yıkanmalıdır.
 • Gözü ovuşturmamalıdır.
 • İlaçlar, aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Ameliyatlı gözün tarafına uyumamalıdır.
 • Dışarı çıkıldığında, koruyucu gözlük takılmalıdır.
 • Güneşli ve rüzgarlı havalarda, dışarı çıkmamalıdır.

Katarakt Ameliyatı Tekrar Yapılır Mı?

Katarakt ameliyatı olan hastalarda, katarakt yeniden oluşmaz. Zamanla merceğin içine yerleştirilen zar da, kesifleşme olabilir. Bu durum katarakt değildir. Lazer ile kolayca tedavi edilebilir.

 

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here