Katarakt Ameliyatı İkinci Kez Yapılır Mı?

0
387

Katarakt,göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmemizi sağlayan doğal göz merceğinin, zaman ile saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Görmemizin, buğulu bir camdan bakar gibi bozulmasıdır.

Katarakt, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de 50 yaş üzerinde önlenebilir körlüğün, en önemli ve en çok rastlanan nedenidir.

Katarakt Neden oluşur?

Kataraktın, en çok görülen nedeni yaşın ilerlemesidir. Bebeklik ve çocukluk çağında da, katarakt görülebilmektedir. Doğumsal kataraktlarda en önemli neden, annenin hamilelikte geçirdiği enfeksiyonlardır.

Ayrıca;

 • Şeker hastalığı
 • Göz tansiyonu ve üveit gibi göz hastalıkları
 • Uzun süre alınan kortizon tedavisi
 • Gözde yaşanan fiziksel travmalar
 • Radyasyona maruz kalmak gibi nedenler de, katarakt oluşmasına neden olabilir.

Kataraktın Belirtileri

 • Okuma zorluğu
 • Çift görme
 • Görmede zamanla azalma
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Gece görüşünde azalma olması
 • Renklerde soluklaşma ve sararma olması
 • Sık olarak gözlük numaralarının değişmesi

Kataraktın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt, ilaç ile ya da gözlük kullanılarak tedavi edilecek bir hastalık değildir. Kataraktın ilerlemesini durduracak, etkili bir yöntem yoktur. Kataraktın, tek tedavi yöntemi ameliyattır. Kataraktın dışında, görmeyi azaltan bir durum olmadığı takdirde katarakt ameliyatı yapılan göz, eski görme seviyesine kavuşur.

Katarakt Ameliyatı İkinci Kez Olur Mu?

Katarakt alındıktan sonra, yerine mercek yerleştirilir. Mercek, göz içindeki merceğin kapsülüne konulur. Bir süre sonra, bu kapsül saydamlığını yitirir ve opaklaşır.

Katarakt ameliyatı sonrası, mercekte kireçlenme ortaya çıkabilir. Bu duruma, halk arasında ikinci katarakt adı verilmektedir. İkinci kataraktın tedavisi için, ameliyat gerekli değildir. Hastaların % 30’unda, 1- 2 yıl sonra ortaya çıkar. Gözde, yapay merceğin yerleştirildiği zarda, bulanıklık gelişebilir. Poliklinik ortamında, YAG Lazer adı verilen işlem ile, bu kesafet temizlenir.

İkinci Katarakt İçin Yapılan İşlem

Katarakt ameliyatı sonrası gelişen, opaklığın temizlenmesi için YAG Lazer kullanılır. Bu işlem, 1-2 dakikada biter. Hasta, ağrı ve sızı hissetmez. Ameliyathaneye gerek duyulmaz ve poliklinik ortamında yapılır. Göz bebeğini kapatan zar, YAG Lazer ışınları ile parçalanır ve temizlenir. Bu işlemin, uzman bir göz doktoru tarafından gerçekleşmesi, çok önem taşır.

İkinci katarakt işleminden sonra, hastanın görmesi bir gün içinde normale döner. YAG Lazer işlemi sonrası, bir miktar gözde uçuşma olur. Bu uçuşma lazer ışınlarının parçaladığı zara bağlıdır. Bir süre sonra, tamamen kaybolacaktır.

İlaç Kullanmak Gerekir Mi?

İkinci katarakt işleminden sonra, bir hafta göz damlası kullanmak gerekir. Göz damlası ile hem gözün iyileşmesi hızlanır, hem de göz tansiyonu yükselmesi gibi sorunlara, engel olunur.

Lazer Ameliyatı İki Kere Yapılır Mı?

Lazer tedavisi, bir kere yapılabilir. Zaman geçtikçe göz numarasında, artma olursa tedavi yapılamaz. Lazer tedavisi sonrasında, eski numaraya dönüş söz konusu değildir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here