Katarakt Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılmalı

0
298

Katarakt, göz bebeğinde bulunan ve görmemizi sağlayan göz merceğinin matlaşmasıdır.

Katarakt Neden oluşur?

Katarakt, en çok yaş ilerlemesi ile görülür. Bebeklik ve çocukluk çağında da, görülebilmektedir.

Kataraktın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt, ilaç ile ya da gözlük kullanılarak tedavi edilemez. Katarakt haricinde görmeyi azaltan bir sorun olmadığı takdirde, katarakt ameliyatı yapılan göz, eski görme kabiliyetine yeniden kavuşur.

Kataraktın, tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir. Gelişen teknoloji ile birlikte, gerçekleştirilen ameliyatın sonunda hastanın tedavisi, rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Kolay olarak tedavi edilmesi, katarakt ameliyatının basit ve sıradan bir işlem gibi görülmesine, sebep olmaması gerekir. Çünkü, katarakt ameliyatı kalp ve beyin ameliyatları gibi, çok önemli bir ameliyattır.

Katarakt Genetik Mi?

Katarakt yaşlanma ile birlikte, ilerleyen bir sorundur. Göze alınan travma sonrasında da, katarakt gelişimi hızlanır. Şeker hastalığında ve uzun süreli olarak kortizon gibi ilaç kullanımında da, erken yaşlarda katarakt gelişir.

Bebeklerde, doğuştan katarakt görülebilir. Bebeklerde, kataraktı erken teşhis etmek çok önem taşır. Bundan dolayı, bebeklerin doğumdan sonra göz muayenelerinin, yapılması önemlidir.

Hastalar Nelere Dikkat Etmeli

Hastalar katarakt ameliyatına karar verdikleri zaman, ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübesini, kliniğin başarısını ve hijyen şartlarının değerlendirmesi gerekir. Ayrıca, katarakt ameliyatında kullanılacak olan malzemenin kalite ve özelliklerini araştırmaları, yerinde olur.

Katarakt Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılmalı

Hastalar yaz aylarında göz ameliyatı olunmasında sakınca olup olmadığını ve katarakt ameliyatının hangi mevsimde yapılmasının daha iyi olacağını sorarlar. Katarak ameliyatı her mevsimde yapılır. Katarakt ameliyatı için karar verilirken, hastanın görme sorunu ve kataraktın durumu dikkate alınır. Kataraktın başladığı anda, ameliyat önerilmez ama kataraktın fazla ilerlemesi de istenilmez.

Katarakt ameliyatı yaz aylarında yapılan hastaların, 2-3 hafta deniz ve havuza girmemeleri gerekli olur.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Katarakt ameliyatı sonrasında görmenin, iyi bir seviyeye gelmesi kataraktın sertliğine ve ameliyatın zorluğuna, göre değişmektedir. Katarakt ameliyatının yaklaşık olarak 15 gün sonrasında, iyi bir görme seviyesine ulaşılır. Katarakt ameliyatı olan hasta, 15-30 gün arasında tam olarak iyileşir.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here