Katarakt Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılmalı

0
24

Uzmanlar, toplumumuzda yaşlı hastalığı olarak bilinen kataraktın tedavisi için, hastaları uyarmaktadır. “Katarakt ameliyatı kalp veya beyin ameliyatı kadar önemlidir.”

Katarakt cerrahisinin önem bakımından, bir kalp veya beyin cerrahisinden farkı olmadığını söyleyen, Doç Dr. Yaprak Banu Ünver “Katarakt ameliyatı düşünüldüğü gibi basit, önemsiz bir operasyon değildir. Hekimin tüm dikkatini vermesi gereken ve deneyimin önemli olduğu bir cerrahidir.” dedi.

Doç. Dr. Yaprak Banu Ünver “ Zamanında fark edilmeyen enfeksiyon, şiddetine ve tedavi aşamasına bağlı olarak hastanın gözünü kaybetmesine bile neden olabilir. Bu nedenle katarakt ameliyatları asla hafife alınmamalı, tam teşekkülü hastanelerde ve katarakt cerrahisinde uzmanlaşmış hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir” dedi.

Katarakt, tek tedavi yolu cerrahi operasyon olan bir hastalıktır. Gelişen teknoloji ile birlikte, gün içerisinde gerçekleştirilen ameliyat ile kolay bir şekilde, tedavi edilebilmektedir. Kolay bir şekilde tedavi edilebilmesi, katarakt ameliyatının basit ve sıradan bir işlem gibi görülmesine sebep olmamalıdır. Çünkü katarakt ameliyatı, kalp ve beyin ameliyatları gibi çok önemli bir ameliyattır.

Hastalar Nelere Dikkat Etmeli

Hastalar katarakt ameliyatına karar verdikleri zaman, ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübesini, kliniğin başarısını ve hijyen şartlarının değerlendirmesi gerekir. Ayrıca, katarakt ameliyatında kullanılacak olan malzemenin kalite ve özelliklerini araştırmaları, yerinde olur.

Katarakt Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılmalı

Hastalar yaz aylarında göz ameliyatı olunmasında sakınca olup olmadığını ve katarakt ameliyatının hangi mevsimde yapılmasının daha iyi olacağını sorarlar. Göz ameliyatlarında mevsimsel bir kısıtlılık ve risk yoktur. Göz doktorlarının en çok yaptıkları ameliyat, katarakt ameliyatıdır. Katarak ameliyatı her mevsimde yapılabilir. Katarakt ameliyatına karar alınırken, hastanın görme seviyesi ve kataraktın yoğunluğu dikkate alınır. Katarakt başladığı zaman, hemen ameliyat önerilmez ama çok ilerlemesi de istenilmez. Gerekli olduğu zaman, yapılan bir ameliyatın hasta ve doktor için konfor, kolaylık ve iyileşme hızının daha iyi olacağı bilinmelidir.

Katarakt ameliyatı yaz aylarında yapılan hastalar, 2-3 hafta deniz ve havuzdan uzak durmalıdır.

Yaz aylarına özel, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken durum 2-3 hafta denize ve havuza girilmemesidir. Lasik ameliyatlarında, yaz aylarında belirli bir artış olur. Uygulamanın, birkaç dakikada yapıldığı lasik ameliyatından sonra, ertesi gün normal aktivitelere devam edilebilir. Ancak, yine de 2 hafta denize girilmemesi, tavsiye edilir.

 

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here