Katarakt Ameliyatı Fiyatları

0
339

Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin saydamlığını kaybederek, bulanıklaşması demektir. Bu sorun yaş ile birlikte çıkabildiği gibi, doğumsal da olabilmektedir. Bebekler ve çocuklarda da görülür.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Genel olarak, yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Yaş ilerleyince, vücudun her organı gibi gözde de, bozulmalar ortaya çıkar.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra görme yavaş olarak başlar. 10-15 gün içerisinde istenilen görme seviyesine ulaşılır. İyileşme her insan için aynı olmaz, kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Katarakt Ameliyatı Riskli Midir?

Her ameliyatta risk olduğu gibi, katarakt ameliyatında da risk vardır. Enfeksiyon bunların en önemlisidir. Tedbir olarak ameliyat öncesi ve sonrasında sürekli antibiyotikli damlalar ile koruma sağlanır. Ameliyat sonrası, damlaların düzenli kullanmak ve hijyen koşullarına uymak, çok önem taşır. Ameliyat sonrası görmede ani azalma, ağrı, yoğun kızarıklık ve iltihaplanma olduğunda, zaman kaybetmeden kontrole gidilmesi gerekir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrası, yumuşak kataraktlarda daha hızlı bir düzelme olurken, çok sert bir kataraktın hem ameliyat hem de düzelme süresi, daha fazla zaman alır. Yaklaşık olarak, bir hafta içerisinde iyileşme sağlanır.

Katarakt ameliyatı sonrası, görme biraz bulanık olabilir, veya çok net olabilir. Her hastanın, iyileşme süreci farklı olur. İlerleyen günlerde, görme giderek netleşir.

Katarakt ameliyatından sonra göz sulanması, batma, hafif kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet olması gibi durumlar, normal görülür.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2020

Kataraktı olan kişiler, doğal olarak ameliyat fiyatlarını öğrenmek isterler. Katarakt ameliyatı hastanede kalmayı gerektiren çoğu cerrahi işlemle karşılaştırıldığında, katarakt ameliyatı fiyatları çok uygundur.

Katarakt ameliyatı fiyatları 2020 yılında, 2.500-15.000 TL arasında değişmektedir. Hastanelere göre fiyatlar, değişiklik gösterir. Tam maliyet, bazı faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu faktörlerin başında, ameliyatı yaptırdığınız yer ve katarakt cerrahının tecrübesi ve becerisi gelir.

Katarakt ameliyatı fiyatları, hastanın sigorta durumuna, çalışma veya emeklilik durumuna, göre de değişebilir.

Doktor ile görüşmeden ve muayene olmadan, ameliyat fiyatının belli olacağını düşünmek, yanlış olur. Katarakt ameliyatı fiyatı, doğal olarak değişiklik gösterir. Çünkü, her hasta için uygulanan ameliyat tekniği, farklı olmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Kaç Para 2021?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hastanelere, katarakt ameliyatı için 600 TL civarında bir ödeme yapılmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Katarakt ameliyatı için, kataraktın olgunlaşmasını beklememek gerekir. Katarakt, hastanın görmesini engellediği zaman (okuma güçlüğü, televizyon izleme güçlüğü, araba kullanmada zorluk) ameliyat yapılmalıdır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here