Kalp Hastaları Katarakt Ameliyatı Olabilir Mi?

0
210

Katarakt, göz içerisindeki lensin doğuştan bazı metabolik hastalıklar nedeni ile veya yaşlanma sonucunda, lensin şeffaflığını kaybetmesi ile ortaya çıkar. Göz içerisindeki lens saydamlığını kaybedince, hasta dışarıyı göremez.

Katarakt, doğuştan da olabilmektedir. Çok ciddi ve tehlikeli olan, bir durumdur. Bebek kataraktlı olarak doğduğunda, katarakt çok yoğun olursa göz tembelliği oluşur. Bebeklerin, doğumdan sonra muayene edilmesi gerekir. Erken doğumlarda, retina durumuna bakmak gerekir. Kataraktı olursa ameliyat yapılır, başlangıç halinde ise takibe alınır. Şeker hastalığında katarakt riskli bir durumdur. Şeker hastalarında katarakt erken ve hızlı bir şekilde gelişir. Uzun süreli kortizon kullanımında, katarakt gelişir. Bazı metabolik hastalıklar da, kataraktın gelişimini hızlandırır.

Katarakt  Ne Zaman Ameliyat Edilmelidir?

Bebeklerde ameliyatı, erken şekilde yapmak gerekir. Ancak 3 yaşına kadar beklemek daha yararlıdır. Çocuk gelişme sağladıkça, mercek erken takıldığında kırılma kusurlarının ortaya çıkma durumuna, dikkat etmek gerekiyor.

Büyüklerde, katarakt ameliyatı zamanını hasta belirlemektedir. Önceleri, hastalar görmelerini tamamen kaybedince gelirlerdi. Şimdi ise, katarakt sebebi görme %30-40 azalsa bile hastanın konforu bozuluyor veya mesleğini yapamıyor. Kataraktı olan hasta pilot veya şoför ise, daha erken ameliyat olabiliyor. Ameliyatın zamanı kataraktın yoğunluğu, hastanın özel hayatı ve mesleki fonksiyonlarını sürdürmesi ile ilgili olan bir durumdur.

Ameliyat Süreci

Katarakt ameliyatı süreci, çok fazla zaman almaz. Uzman ekipler ile yapılan ameliyatlar 10-15 dakika içerisinde tamamlanır. Ameliyat sonrasında kullanılan damlalar ilk hafta daha yoğun, sonraki zamanlarda azaltılarak kullanılır.

Kalp Hastaları Katarakt Ameliyatı Olabilir Mi?

Hastalar ameliyat öncesinde kullandıkları ilaçları, mutlaka doktorlarına söylemelidir. Kalp hastalarının katarakt ameliyatı olmasında, kardiyoloji uzmanının kontrolü gerekir.

Hastalar kan sulandırıcı kullanıyorlarsa, ameliyat öncesi kesmeleri veya kısa süreli kan sulandırıcı kullanmaları gerekir. Şeker hastalığı olanların, şeker seviyesine dikkat etmeleri gerekir. Diyabet doktoru tarafından, kontrol altında olmaları gerekiyor. Tansiyon sorunu, ilaçla regüle edilmelidir.

Katarakt ameliyatı öncesinde, sistemik hastalıkların kontrollü olması istenir. Katarakt ameliyatında, kalp hastalığı ve tansiyon aritmisi olan hastaların kardiyoloji uzmanının kontrolünde olmaları, gerekli olan bir durumdur. Ameliyat 10-15 dakika sürdüğü için, düzgün yatabilen hastalar ameliyat olabilirler. Özürlü hastalara ve Alzheimer gibi hastalara da, gerekli olursa genel anestezi ve sedasyon ile ameliyat yapılmaktadır.

Katarakt Tedavisinde Başarı Oranı Nedir

Katarakt tedavisinin başarı oranı, % 100’e yakındır. Ancak her ameliyatta olduğu gibi, bazı risklerin olduğunu bilmeliyiz. Tedbirler çok sıkı alınmalı, sistemik hastalıkların kontrollü olması gerekir. Tansiyon aritmisi sorunu olan hastaların ve kalp hastalarının katarakt ameliyatının, kardiyoloji doktorunun kontrolünde yapılması başarı oranını artırır.

Yaşlılarda Katarakt Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Katarakt ameliyatı sonrasında enfeksiyon gelişme riski, ortalama olarak on binde bir ile on binde beş arasında değişmektedir. Ameliyat sayısının artması ile birlikte, enfeksiyon ve görme kaybı ile sonuçlanan vakaların, karşımıza çıkma oranı da artmaktadır.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here