İleal İnterpozisyon Nedir? İleal İnterpozisyon Ameliyatı

0
552
ileal interpozisyon

İleal İnterpozisyon (şeker hastalığı ameliyatı), metabolizmanın yeniden düzenlenmesini sağlayan, bir sindirim sistemi cerrahi işlemidir.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı 

Tip 2 diyabet hastalığını ortadan kaldırmak ve tedaviyi daha başarılı olarak gerçekleştirmek için, uygulanacak yöntemlerden bir tanesidir. Bu operasyon ile birlikte Ghrelin ismi verilen hormonun devre dışı kalması ve mideye giren gıdaların emiliminin çok daha hızlı olarak gerçekleşmesi amaçlanır. Operasyon sonucunda bu hedefi yakalamak çok daha kolay oluyor.

İleal interpozisyon ameliyatları sonuçları gayet başarılıdır. Bu ameliyat Tip 2 hastalarına uygulanır, ancak her hasta için tercih edilmez. Ameliyat olacak olan hastaların pankreas üzerinden incelemesi yapılır. İnsülin üretme kapasitesinin korunmuş olması önem taşır. Bu detay sağlanırsa diğer tetkikler ile hastanın ameliyat için uygun olduğu düşünülür.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İleal interpozisyon ameliyatında, tansiyon kontrolü çok önem taşır. Bundan dolayı, kan basıncını ölçecek bir tansiyon aleti ve kandaki oksijen doygunluğunu takip etmek için, oksijen ölçüm mili kullanılır. Anestezi ile beraber diğer ilaçların akışını gerçekleştirmek için hastanın kolundan damar yolu açılır. Bu işlemler esnasında ve ameliyat esnasında hasta, her hangi bir ağrı ve acı hissetmez. Anestezi ile birlikte hastanın konforunun üst seviyede olduğunu belirtmeliyiz. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1,5-2 saat arasındadır.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Fiyatı

İleal interpozisyon ameliyatında amaç, diyabetin ortadan kaldırılmasıdır. İlerlemiş ve durdurulamayan diyabet hastalığına müdahale edildiği için, fiyatların belirlenmesi risk durumuna göre değişir. Risk faktörü devreye girince, operasyonu gerçekleştiren cerrahın da, tecrübesi önemli olmaktadır. Alanında daha uzman olan doktor, daha fazla para demektir. Ayrıca operasyonun yapıldığı hastane de, fiyat belirlenmesinde etkili bir rol oynar. Bu ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların, her açıdan değerlendirme yapmaları gerekir.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Yapan Hastaneler

İleal interpozisyon ameliyatı, dünyada ülkemiz de dahil olmak üzere 6 ülke de uygulanmaktadır. Ülkemizde de çok az sayıda hastanede, bu uygulama yapılmaktadır. Çok basit ve kolay uygulanabilen bir ameliyat olmadığı gibi, maliyeti de oldukça yüksek olan bir ameliyattır.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Sonrası

Her cerrahi müdahale sonrasında olduğu gibi, hastanın dikkat etmesi gerekli olan hususlar vardır. İleal interpozisyon ameliyatı önemli bir operasyondur. Ameliyat sonrası daha sağlıklı yaşamak için bazı konulara dikkat edilmelidir. Bunlar;

  • Ağır kaldırmak; İleal interpozisyon ameliyatı zor ve ciddi bir operasyondur. Beden sağlığına dikkat edilmeli ve doktorun uyarıları dinlenilmelidir. Ameliyattan sonra 10 gün içerisinde ağır kaldırmak, fıtık oluşumunu tetikler. Bundan dolayı ağır kaldırmamaya itina gösterilmelidir.
  • Uçak ile seyahat etmek; Ameliyat sonrasında 2-3 günlük dinlenme sonrası, uçak ile seyahat etmekte sakınca yoktur. Yine de doktora danışılmalıdır.
  • Araç kullanmak; Ameliyattan kısa süre sonra araç kullanılabilir, ancak yine doktora danışmak gerekir.
  • Duş almak; taburcu olduktan sonra aşırı sıcak ve aşırı soğuk su olmamak kaydı ile duş alınabilir.
  • Ani hareketlerden kaçınma; Vücudu yoracak ve ani olarak gerçekleşecek hareketlerden kaçınmalıdır.
  • İlaç kullanımı; Ameliyattan sonra daha sağlıklı olmak için bir takım ilaçlara ihtiyaç duyulur. Doktorun tavsiyelerine uyarak, ilaçları ihmal etmemek gerekir.
  • İyileşme süreci; Hastaların ameliyata vereceği reaksiyon farklılık gösterir. İyileşme sürecinde sabırlı olunması ve ilaçlara dikkat edilmesi gerekir.
  • Spor ve eksersiz; İleal ameliyatı ciddi bir operasyon olup hastaların azami itina göstermesi gerekir. Spor ve eksersiz konusunda temkinli olmalı ve bedeni yoracak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Alkol ve sigara kullanımı; Sigara ve alkol mide rahatsızlıklarını tetikler. Ameliyattan sonra kesin olarak tüketilmemelidir. En azından ameliyat sonrası 2-3 ay hiç kullanmamak gerekir.

İleal İnterpozisyon Riskleri

Her cerrahi müdahale, bir takım risk ve komplikasyonu beraberinde getirir. Ameliyat öncesinde doktor, hastaya gerekli olan bilgilendirmeyi yapar ve hasta onay verirse ameliyat gerçekleşir. İleal interpozisyon ameliyatının da, bir takım riskleri vardır ve bu riskleri en aza indirmek için, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemlerde, hassasiyet göstermek gerekir.

İleal interpozisyon ameliyatı sonrası, bir takım riskler ortaya çıkabilir. Bu risklerden biri, akciğer enfeksiyonudur. Çok fazla karşılaşılmaz, ancak bilinmesinde fayda vardır. Ağrı ve şişlik sorunu da olabilmektedir. Kalpte zorlanmaya bağlı olarak, kalp krizi ve kalp yetmezliği durumu ile karşılaşılması da, mümkün olan riskler arasındadır.

İleal interpozisyon Avantajları

İleal interpozisyon ameliyatı, düşük vücut kitle indeksine sahip olan hastalar için de uygulanır. Operasyon için hasta sayısında muazzam bir artışı sağlamasından dolayı, toplum sağlığını korur. Uygulamanın oldukça basit olması ve diyabete tam çözüm olarak görülmesi, en büyük avantajıdır. Sindirim sistemindeki küçük bir değişiklik ile birçok soruna, aynı anda çözüm bulunması imkanı vardır. Bu işlemlerin yan etkilerinin ise, basit takviyeler ile giderilmesi de, bir diğer avantajıdır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here