İleal İnterpozisyon Ameliyatı

0
129

İleal interpozisyon, tip 2 diyabet hastaları için kesin çözüm olarak görülür ve ameliyatı sadece tip 2 hastalarına uygulanır. Ameliyat sonrasında hasta, kısa sürede vücut sağlığına kavuşabilir. Ameliyatta mide, tüp mide haline getirilir ve ince bağırsağın son bölümü ile ilk bölümü yer değiştirerek, on iki parmak bağırsağına bağlanır. Kolay bir ameliyat değildir. Uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Ameliyat öncesinde, hastanın pankreas durumunun incelenmesi gerekir.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Ameliyat, 4 – 5 saatlik bir zaman alır. Genel anestezi ile yapılan ameliyat esnasında, herhangi bir acı ve ağrı hissi yaşanmaz. Bu ameliyatlarda başarı oranı yüksektir. Ameliyat öncesi de ameliyat sonrası gibi önem taşır. Ameliyat öncesinde, fiziksel sağlığı korumak ve ameliyata stressiz girmek önemlidir. Ameliyat öncesinde bütün tetkikler yapılır. Bu şekilde ameliyat planlı ve sağlıklı olarak gerçekleşir. Tip 2 diyabet hastaları için, bir çözüm olan ileal interpozisyon tedavisine karar verildiğinde süreç başlar. Hastanın, bu ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir.

İleal İnterpozisyon İçin Hasta Değerlendirilmesi

Ameliyat öncesinde hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir. Hastanın kullandığı ilaçlar incelenir. Gözden kaçan bir sağlık sorunu, operasyonu olumsuz etkileyebilir. Ameliyat öncesi değerlendirmeler hatasız ve eksiksiz olursa, ameliyat kolay bir şekilde gerçekleşir.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi, hastanın yaşı önem taşır. Genç hastaların tedavi ve iyileşme süreci çok daha hızlı olur. 18 yaşından büyük hastalar için bu ameliyat uygundur. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar, ameliyat öncesinde doktor ile paylaşılmalıdır. İlaçlar, operasyon için bir risk taşıyabilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar, ameliyatı olumsuz etkileyebilir.

İleal İnterpozisyon Öncesinde Tetkikler

Ameliyat öncesi tetkiklerde, doktor ile hasta ilişkisine önem vermek gerekir. Yapılacak tetkiklerde, genel sağlık sorunları en ince ayrıntısına kadar incelenmelidir. Tetkik süreci hızlı gider ve kullanılan ilaçlar paylaşılmaz ise, operasyon da risk oranı da yükselir. Kan tahlilleri, tetkikler içerisinde çok önemlidir. Kan pıhtılaşması riski, her zaman olabilir. Detaylı bir kan tahlili ile böbreklerin durumu da kontrol edilir. Bilinmeyen bir hastalık varsa, bunun belirlenmesi de önem taşır.

İleal İnterpozisyon ameliyatı öncesinde, hastanın psikolojik olarak rahatlatılması gerekmektedir. Ameliyat ile ilgili kuşkular ve endişeler olmamalıdır. Cerrahi müdahale sonrası, hasta kendine dikkat etmeli ve bundan sonraki süreci sağlıklı geçirmelidir. Dengeli ve doğru beslenmeli, kaliteli yaşam tarzına özen göstermelidir.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Nedir?

İleal İnterpozisyon, ince bağırsağın başlangıç kısmı ile son kısmının yer değiştirilmesidir. İleal interpozisyon ameliyatı, insülin direncine sebep olan hormonları devre dışı bırakmak ve insülin duyarlılığını artıran hormon seviyelerini yükseltmek için yapılır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here