Hemşireler Saç Ekimi Yapabilir Mi?

0
249

Kellik sorunu yaşayan binlerce insan, çareyi saç ekiminde aramaktadır. 2000’li yılların başından itibaren, Türkiye’de yüzlerce saç ekim merkezi açıldı. FUE saç ekim tekniğinin, uygulanmaya başlaması ile yapılan saç ekimlerinde, büyük bir başarı sağlandı.

Talep fazla olunca, her gün yeni saç ekim merkezleri açıldı. Saç ekim merkezlerinde çalışacak, saç ekimini yapacak veya saç ekimini yapacak olan doktora yardımcı olacak, sağlık personelini yetiştirme ihtiyacı ortaya çıktı. Şunu da bilmek gerekir ki,saç ekimi kursu alan her sağlık personeli, saç ekimi uygulamasını gerçekleştirme hakkına, yasal olarak sahip değildir.

Saç Ekimi Kimler Tarafından Yapılabilir?

Ülkemizde, saç ekimi yapma yetkisi olan doktorlar veya kişiler, yasal olarak belirtilmiştir. Tıp fakültesini bitiren kişiler, saç ekimi yapma yetkisine sahip değildir. Türkiye’de yasal olarak saç ekimi yapacak olan doktorlar, Plastik Rekonstrüktif Cerrahi ve Dermatoloji alanında uzman olan kişilerdir. Bu iki bölüm dışındaki doktorların, saç ekme yetkisi yoktur.

Saç Ekim Sertifikası Nasıl Alınır?

Yasal olarak, saç ekimi uzmanı olmak için plastik cerrah  veya dermatoloji uzmanı, olmak gerekir. Saç ekim hemşiresi olmak için, kurslara katılarak sertifika alınabilir. Ancak alınacak olan sertifika, kişilere saç ekimi yapma hakkı tanımaz. Sadece, saç ekim merkezlerinde yardımcı personel olarak çalışma, konusunda yardımcı olur.

Herkes Saç Ekimi Yapabilir mi?

Türkiye’de, saç ekim merkezi açan ve saç ekimi uygulamasını yapan, hemşirelerin var olduğu bir gerçektir. Saç ekimi sertifikası almış olmaları, hemşirelerin saç ekimi yapma yetkileri olduğu anlamına gelmez. Yetkili olmama durumu, sadece hemşireler için değil Plastik Cerrahi ve Dermatoloji uzmanları dışında kalan, diğer tıp doktorları için de geçerlidir.

Türkiye’de Verilen Sertifika Geçerli mi?

Ülkemizde faaliyet gösteren bazı eğitim merkezleri, saç ekimi kursları düzenlemelerine rağmen kurs sonunda verilen saç ekimi sertifikasının, geçersiz olduğunu da belirtirler.

Ülkemizde saç ekimi yapanların, çoğunlukla yetkili olmadığı bilinmektedir. Büyük şehirlerde, saç ekimi merkezi açan ve saç ekimi yapan, hemşireler bulunmaktadır. Hemşireler, kendilerini saç ekimi uzmanı olarak tanıtırlar. Belki, hemşireler saç ekimi alanında yetişmiş olabilirler. Ancak, bu hemşirelerin saç ekimi uzmanı oldukları, sonucunu ortaya çıkarmaz.

Plastik cerrahi veya Dermatoloji uzmanı olmayanlar, kurs alsalar bile saç ekimi ameliyatı yapamazlar. Saç ekimi yöntemlerini öğrenerek, saç ekim merkezlerinde hemşire veya teknisyen olarak çalışılabilir. Saç ekimi işleminin, uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here