Hamilelikte Şeker Belirtileri

0
638
hamilelikte şeker belirtileri

İnsülin hormonu pankreasta doğuştan salgılanmıyor ise buna Tip 1 diyabet denir. Yani insülüne bağlı diyabet denilir. Hamilelikte şeker belirtileri ise, gebelik öncesinde hamile olan kadında hiçbir diyabet belirtisi yok iken, gebelik esnasında ortaya çıkan sorunlardır. Hamilelik şekerine bilimsel olarak, gestasyonel gebelik adı verilmektedir. Gebelik esnasında şeker sorunu ortaya çıktığında şayet sınırda tutulamaz ise bebeğe zarar verebilir. Bundan dolayı hamile kadın, mutlaka kontrol altında olmalıdır.

Hamilelikte Diyabet

Hamilelikte şeker sorunu yaşayan kadınların, normalin üzerinde su tüketmesi, fazla yemek yeme ihtiyacı hissetmesi, kilo kaybı yaşaması ve sık olarak tuvalete çıkması gibi problemleri olur. Hamilelik esnasında şeker testi yaptırarak, bu problemlerin önüne geçmek mümkündür.

Şeker Hastalığı ve Hamilelik 

Hamilelikte şeker hastalığı teşhisi için, bazı testler vardır. Bunlardan birincisine, 50 gram glikoz yükleme testi denilir. 24 ve 28. haftalar arasında hamile olan kadına, 50 gram glikoz yüklendiğinde bir saat sonra bakılan kan değerlerinde, kan-glikoz seviyesi 140 üzerinde ise, diyabet olma tehlikesine karşı ikinci bir test istenir. İkinci tarama testinde ise 75 ya da 100 gram gikoz yükleme testi yapılır. Şayet bu ikinci yüklemede de kan değerleri yüksek olursa gestasyonel diyabet olarak değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Hamilelikte Gizli Şeker Belirtileri 

Hamilelik sürecinde hormonların değişimine bağlı olarak anne adaylarında çok farklı sorunlar görülebilmektedir. Hamilelikte şeker hastalığı, her hamileliğin son 3 ayında ortaya çıkabiliyor. Kan şekerinin yüksekliği bebekte yağ dokusunun artmasına ve iri bir bebek olmasına sebep olabiliyor. Doğum sonrasında uzamış sarılık sorunu ile karşılaşılabiliyor. Bebekler hayatlarının ileri dönemlerinde tansiyon, diyabet hastalığı gibi metabolik hastalıklara yatkın kişiler olabiliyor. Bundan dolayı hamilelikte gizli şekerin farkına varılarak önlem almak gerekir.

İbrahim Saraçoğlu, Şeker Hastalığı Hamilelikte Kür tarifi

İbrahim Saraçoğlu’nun şeker hastalarına lahana kürü tarifi şu şekildedir: Lahananın en dışında yer alan yapraklarının bir kısmını alın ve klorsuz suyun içerisinde 15 dakika kaynatın. Ilık suyu aç veya tok karnına şeker seviyesini kontrol altına almak için her gün içiniz.

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Hamilelik sürecinde anne adayları birçok hastalığa yakalanma riskini göze alırlar. Bu hastalıklardan biri de (diyabet) şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı, hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, anne adayının hamilelik öncesinde de olabilir. Her iki durumda da, anne adayı kesin olarak tedavi olmalıdır.

Hamilelikte Şeker Yükselmesi Belirtileri

Hamilelikte şeker yükselmesi, her anne adayının yaşayabileceği bir durumdur. Bundan dolayı şekerin yükselme ihtimaline ve anne adayının gebelik şekerine yakalanma ihtimaline karşı anne bir teste tabi tutulur. Yapılan bu test hamileliğin 24. ve 28. haftasında uygulanır. Çıkan test sonucunu doktor değerlendirerek, hamilelik şekerine yatkınlık durumu ve şeker durumunu kontrol eder. Hamilelik sürecinde, kan şekerini sınırda tutmak daha zor olur. Bundan dolayı, gebelik şekerinin önceden bilinmesi anne adayını her ihtimale karşı, tedbir almaya yönlendirir. Olabilecek sorunlar, önlenmeye çalışılır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here