Göz Katarakt Ameliyatı Nedir

0
155

Katarakt, göz sağlığının yanında yaşam kalitesini de ciddi olarak etkileyen, bir göz rahatsızlığıdır. Katarakt çift görme, bulanıklık, gece görüş açısının bozulması gibi belirtilerle, zamanla gözde görmenin azalmasına sebep olmaktadır.

Katarakt hastalığının, tek tedavisi cerrahi işlemdir. Katarakt ameliyatı günümüzde, lazer ve oldukça gelişmiş teknolojiler ile yapılır. Katarakt ameliyatını yaptıracak olan hastanın, bu alanda uzman bir göz doktoruna ameliyat olması gerekir. Göz doktorunun, katarakt ameliyatı tecrübesinin çok önemli olduğu bu ameliyatı, gün içerisinde gerçekleştirme ve tedavi etme imkanı vardır.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

  • Görmede yavaş olarak zayıflama
  • Görüntü ve renklerde soluklaşma
  • Çift görme
  • Gece görüşte bozulma
  • Okumada yaşanan zorluklar
  • Sık olarak gözlük numaralarının değişmesi
  • Bazı tiplerde yakını daha iyi görme.

Kataraktın teşhisi için, detaylı bir göz muayenesi gerekir.

Katarakt Ameliyatını Kimler Olmalıdır?

Katarakt hastalığını, ameliyat olmadan ilaç ile tedavi etmek, mümkün değildir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Yaşamı etkileyecek kadar bir sıkıntı hissedilmiyorsa ameliyat olmaya gerek duyulmaz. İlerlemiş göz bozukluklarının en kısa sürede ameliyat ile giderilmesi ise,gerekli olan bir durumdur. Katarakt göz içinde bulanık hale gelirse, göz içinde dağılabilir. Böyle bir durumda, kör olma gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için, ameliyat olmak gerekir. Ayrıca, doğuştan gelen katarakt hastalığında da, en kısa sürede ameliyat yapılmalıdır.

Katarakt, insanların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, iş hayatında da sıkıntılara sebep olabilir. Araba kullanırken ışıkların dağılması, yolda yürürken çukurların fark edilememesi,  gece lambalarının görünüşünün soluklaşması gibi belirtiler ortaya çıkarsa, hastanın uzman bir doktora giderek göz tetkiklerini yaptırması gerekir.

Katarakt Ameliyatı Çeşitleri

Göz katarakt ameliyatında, Fakoemülsifikasyon (Fako) denilen yöntem kullanılmaktadır. Fako yönteminde, ultrason enerjisi ile kataraktlı olan mercek parçalanır.

Göz katarakt ameliyatında Femtosaniye lazer, Fako tekniği ile beraber kullanılır. Bu işleme, Femto-Fako adı verilmektedir.

Ameliyat Nasıl Yapılır

Göz katarakt ameliyatı, göze uyuşturucu damla ve koldan yapılan sakinleştirici iğne ile başlar ve yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer.

Giriş kesileri açıldıktan sonra, kataraktlı olan doğal mercek Fako ile parçalanarak temizlenir. Göz içine, yapay mercek yerleştirilir. İşlem esnasında Femtosaniye lazer kullanılırsa, göze giriş kesileri ve lensin yumuşatılması Femtosaniye lazer ile yapılır.

Katarakt Ameliyatının Riski Var Mıdır? 

Her ameliyatta olduğu gibi, göz katarakt ameliyatında da risk vardır. Risklere rağmen, ameliyatlardaki başarı oranı çok yüksektir. Günümüz teknolojileri ile katarakt cerrahisi yöntemleri gelişmiş olup, mikro kesiklerle dikiş atılmadan çok rahat bir şekilde yapılmaktadır. Uzman bir hekimin yaptığı göz katarakt ameliyatı sonrası, hasta günlük yaşamına çabuk bir şekilde dönebilir. Bundan dolayı, doktor seçimine dikkat edilmelidir.

Ameliyat Sonrası

Göz katarakt ameliyatından bir gün sonra, göz kontrolü yapılır. Kullanılacak olan göz damlaları, göz doktoru tarafından hastaya tarif edilir. Bir hafta sonra, tekrar göz kontrolü yapılır. Bir ay sonra ise, gözlük muayenesi yapılır.

Göze hangi tip mercek takılırsa takılsın, göz derecesinin % 100 sıfır olacağının garantisi verilemez.

Ameliyattan sonra gözün diğer bölümleri sağlıklı olursa, tam görüş beklenir. Tam görüş, gözlüklü veya gözlüksüz sağlanabilmektedir. Gözün içine mercek takılmasından sonra, %80-90 gözlüksüzlük beklentisi mevcuttur.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here