Gizli Şeker (Diyabet) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
651
gizli şeker diyabet nedir belirtileri nelerdir

Açlık kan şekeri, 100-126 mg/dl arasında olduğunda gizli şeker olduğu kanısına varılır. Ayrıca açlık kan şekeri 100 mg/dl değeri altında olsa bile, şeker yükleme testinin, 2.saat sonucunda kan şekeri değeri 140 ile 200 mg/dl arasında olduğunda, gizli şeker olduğu tespit edilir.

Gizli Diyabet Belirtileri 

 1. Sürekli olarak tatlı yeme ve yemek yeme isteği
 2. Son dönemlerde aşırı kilo alma veya aşırı kilo verme.
 3. Gündüzleri uyku isteğinin artması
 4. Gereksiz yere öfkelenme ve sinirlenme
 5. Gece ve gündüz terlemenin çoğalması
 6. Sürekli yorgun ve halsiz hissetme durumu
 7. Sabahları zor uyanmak
 8. Hamile olan anne adaylarının kan şekeri değerlerinin bozulması
 9. Sürekli olarak stres ve depresyon halinde bulunmak
 10. Baba, anne ve kardeşlerde şeker hastalığı olması
 11. Ağız kuruluğu ve aşırı su içme
 12. Görme kusurlarının artması
 13. Çok sık idrara çıkma

Gizli Şeker Hastalığı Tedavisi:

Gizli şeker hastalığının iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yaşam tarzını değiştirmek ve ilaç ile tedavi olmaktır. Hastaya şeker teşhisi konulduğu zaman mutlaka yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Hasta için uzman bir diyetisyen kontrolünde ana ve ara öğünler ile desteklenen, az karbon hidratlı bir program yapılması gerekir. Karbon hidratla beraber yağ alımı da mümkün olduğu kadar kısıtlanır, proteinli gıdaların ise daha çok tüketilmesi istenir. Şeker hastalarının alkol alımını bırakmaları ya da en az seviyeye düşürmeleri gerekir. İlk hedef ise ideal kiloyu muhafaza etmek olmalıdır. Stressiz ve düzenli bir yaşam ile iyi uyku almak da şeker tedavisine başarılı olmayı sağlayan faktörlerdir. Şeker hastalığı ile mücadele de yaşam tarzında yapılan düzenlemeleri sağlayan hastaların, büyük çoğunluğu olumlu sonuç alırlar.

Gizli Şeker Geçer Mi?

Gizli şeker olarak tanımlanan dönem, diyabet hastası olmadan önceki dönemi açıklar. Tip 2 diyabet hastası olmadan önceki son adım olarak tanımlanır ve gizli şeker hastası olanlar ileri dönemde Tip 2 diyabet hastası olurlar. Hastaların kalp damar hastalığı riski, kan şekeri değeri normal olan kişilerden % 50 daha yüksek olur. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler ile diyabetin oluşması engellenebilir ya da en azından geciktirilebilir.

Gizli Şeker Tedavisi

Gizli şekerin, iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yaşam tarzını değiştirmek ve ilaç ile tedavi olmaktır. Şeker hastası olan kişinin, mutlaka uzman bir diyetisyen kontrolü ile ana ve ara öğünler ile desteklenen az karbon hidratlı bir diyet programı yapılması gerekir. Karbon hidratla beraber yağ alımı da kısıtlanıp proteinli gıdaların daha çok tüketilmesi gerekli olur. Şeker hastası olan kişilerin alkol kullanmayı bırakması, ya da mümkün olduğu kadar azaltması gereklidir. Hasta olan kişinin, ideal olan kilosunu koruması önemlidir. Stresten uzak, düzenli bir yaşam ve iyi uyku uyumak da tedaviyi olumlu olarak etkiler. Yaşam tarzında yapılan olumlu değişimler sağlandığında, hasta olan kişilerin büyük çoğunluğunda şeker hastalığı normal bir duruma dönüşür.

Gizli Şeker Testi

Gizli şeker, açlık kan şekeri ölçülerek ya da Oral Glukoz Tolerans Testi olan şeker yüklemesi testi ile belirlenir. Normalde açlık kan şekeri 100 mg/dl değeri altında olur. Şayet açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasında veya kan şekeri yükleme testi sonucunda, ikinci saat değerleri 140-199 mg/dl arasında olursa gizli şeker teşhisi konur.

Hamilelikte Gizli Şeker Belirtileri

Hamile kadınlarda alışkanlığın üzerinde su içilmesi, fazla yemek yenmesi, kilo kaybedilmesi ve çok fazla sayıda tuvalete çıkılması gibi durumlar gizli şeker hastalığının en başta gelen belirtilerdir. Hamilelik esnasında şeker testi yapılarak daha sonra ortaya çıkabilecek olan problemin önüne geçmek mümkündür. Gebelik şekeri önceden hamile kadında, hiçbir diyabet belirtisi yokken ortaya çıkan hastalıktır. Gizli şeker hamilelik esnasında dengede tutulmaz ise, bebeğe çok zarar verebilir. Bundan dolayı hamile olan kadın mutlaka kontrol altında olmalıdır.

Çocuklarda Gizli Şeker

Türkiye’de 18 yaş altında 17-18 bin dolayında diyabet hastası çocuk olduğu bildiriliyor. Çocuklarda çok az görülen bir hastalık olmasına rağmen, ömür boyu sürecek olan bir durum olması insanları korkutuyor. Çocuklarda diyabet kontrol altına alınmaz ise, erken yaşlarda görme kaybı, böbrek yetmezliği, erken kalp damar hastalıkları ve sinir hücrelerinde zedelenme gibi hastalıklara yol açmaktadır.

Çocuklarda en çok görülen diyabet bulguları çok ve sık idrar yapma, çok su içme ve bazılarında da iştah artışıdır. Aileler çocukların normalden fazla su içtiklerini, çok idrar yapmaya gittiklerini görürler, daha küçük çocukların altlarını ıslattıklarını ve sık bez değiştirdiklerini fark ederler. Çocuklar iştahları yerinde olmasına rağmen kilo kaybı yaşarlar.

Bu sorunlara rağmen doktorlara götürülmeyen çocuklarda bir süre sonra insülin eksikliğinden dolayı bulantı, kusma, gözlerde çökme, karın ağrısı, hızlı ve derin nefes alma gibi belirtiler ortaya çıkar. Diyabet belirtilerinin geç fark edilmesi diyabet koması ile karşılaşmaya sebep olabilir.

Çocuklarda şeker hastalığı, başlangıç yaşı 8 olarak bilinir. Son zamanlarda çocuklarda, diyabet görülme sıklığı artmıştır ve diyabet görülme oranı 2-4, 6-8 ve 10-12 yaşlarında olmak üzere, üç dönemde fazla artış olduğu bilinmektedir. Çocuklarda rastlanılan şeker hastalığının nerede ise tamamı, tip 1 diyabet türüdür. Böyle bir hastalık sonucu çocukların, pankreastaki insülin yapan hücreleri kalıcı bir şekilde harap olur ve yaşam boyu, insülin kullanmak zorunda olurlar. 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here