Gizli Şeker (Diyabet) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
336
gizli şeker diyabet nedir belirtileri nelerdir

Gizli şeker, şeker hastalığının başlangıcı diye bilinir. Yani diyabet öncesi durum olarak açıklanır. Gizli şeker hastalığı olan kişilerin, diyabet hastası olmaması için beslenmesine dikkat etmesi, sürekli egzersiz yapması ve kilo durumuna önem vermesi gereklidir.

Açlık kan şekeri 100-126 mg/dl arası bir değerlerde ise gizli şeker olduğu kanısına varılır. Ayrıca açlık kan şekeri 100 mg/dl değeri altında olsa bile, şeker yükleme testinin, 2.saat sonucunda kan şekeri değeri 140 ile 200 mg/dl arasında bir değer çıktığında gizli şeker olduğu tespit edilir.

Gizli Diyabet Belirtileri 

 1. Sürekli olarak tatlı yeme ve yemek yeme isteği
 2. Son dönemlerde aşırı kilo alma veya aşırı kilo verme.
 3. Gündüzleri uyku isteğinin artması
 4. Gereksiz yere öfkelenme ve sinirlenme
 5. Gece ve gündüz terlemenin çoğalması
 6. Sürekli yorgun ve halsiz hissetme durumu
 7. Sabahları zor uyanmak
 8. Hamile olan anne adaylarının kan şekeri değerlerinin bozulması
 9. Sürekli olarak stres ve depresyon halinde bulunmak
 10. Baba, anne ve kardeşlerde şeker hastalığı olması
 11. Ağız kuruluğu ve aşırı su içme
 12. Görme kusurlarının artması
 13. Çok sık idrara çıkma

Gizli Şekere İyi Gelen Bitkiler 

Şeker hastalığının tedavisi ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçlardan sonra, bazı bitkileri tüketmenin hastalara iyi geldiği görülmektedir Bunlar:

 • Soğan: Soğan, şeker hastası için en doğal ilaçtır. Antibiyotik etkisi vardır. Kandaki şeker oranını dengeler.
 • Lahana: Lahana, düşük kalorili bir besindir. Kan değerini dengede tutarken, kilo verme sorununu çözmede yardımcı olabilir.
 • Fasulye: Fasulye, diyabet hastaları için uygun olan bir sebzedir. Glisemik indeksi düşüktür.
 • Enginar: Enginar, kan şekerini dengede tutan ve kansere karşı faydalı olan bir yiyecektir.
 • Zeytinyağı: Zeytinyağı, kolesterol seviyesini dengeler ve şeker oranını düşürür. Kalp-damar ve şeker hastalarının en büyük dostudur.
 • Pancar: Pancar az karbonhidratlı bir sebzedir. Bundan dolayı da diyabet beslenmesinde çok iyidir.
 • Yoğurt: Yoğurt, Düşük kalori ve bol vitamin içerir. Tip 2 diyabet hastalarının bol olarak tüketmesi tavsiye edilir.
 • Greyfurt: Greyfurt, ölçülü olarak yenilmesi gerekli olan ve şeker seviyesini dengeleyen bir meyvedir.
 • Elma: Elma, şeker hastalarına bol olarak tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerden birisidir. Lifli olmasından dolayı kan şekerinin artmasını engeller.
 • Kivi: Kivi, şeker oranı çok düşük olduğu için, şeker hastaları için çok iyi bir meyvedir.
 • Kayısı: Kayısı, çok faydalı olan meyvedir. Metabolizmayı hızlandırır, insanları tok tutar ve şekerin yükselmesini önler. Diyabet beslenmede çok iyi bir yeri vardır.
 • Avokado: Avakado, salatalarda eksik edilmemesi gereken bir yiyecektir. Şeker hastaları bol olarak tüketmelidir.
 • Yaban Mersini: Yaban mersini, yaprakları ve meyvesi tam bir diyabet ilacıdır. Yapraklarından çay demleyip içerken, şeker yükselmesi önlenecektir.
 • Tarçın: Tarçın, kan şekerini düzenler ve dengeler. Tam bir diyabet düşmanıdır. Tatlı yeme isteğini yok eder. Şeker hastalarının en fazla kullandığı bitkilerden bir tanesidir. Diyabetle mücadele eden hastalara çok yardım eder.
 • Zençefil: Zencefil, diyabet ile mücadele için çok tercih edilen bir bitkidir. Genel olarak bal ile karıştırılarak tüketilir.
 • Zerdeçal: Zerdeçal, vücudu temizleyen ve iltihaplara iyi gelen bitkidir. Şekerin yükselmesini önler ve kan şekerini dengede tutar.
 • Çörek Otu: Çörek otu, şeker hastalarının tercih etmesi gereken bir bitkidir. Zamansız yükselen kan şekerini kontrol altına alır.
 • Ispanak: Ispanak, diyabet hastalarının, yeşil yapraklı bu bitkiyi bol olarak tüketmesi gerekir.
 • Ceviz: Ceviz, şeker hastalarının bol tüketmesi gereken ve zihin de geliştiren bir kuru yemiştir. Kan şekerini dengede tutmada çok başarılıdır. Ayrıca kolesterolü de denge de tutar. Tok tutma özelliğinden dolayı tatlı yeme isteğini de bastırır.
 • Badem: Sağlıklı yağ içeren bir besindir. İnsülin direncinin yükselmesini önleme özelliği vardır. Şeker hastaları bol olarak bu kuru yemişi tüketmelidir. Şeker yükselmesini önler.
 • Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeğinde doymamış yağ ve demir vardır. Bundan dolayı şeker hastaları için çok iyi gelecektir. Tok tutma özelliği ile açlık duygusunu bastırır ve kan şekerinin yükselmesini önler.
 • Yer Fıstığı: Yer fıstığı kan şekeri değerini dengeleme konusunda çok etkili bir kuru yemiştir. Ani kan şekeri yükselmesine karşı çok faydalıdır.

Gizli Şeker Hastalığı Tedavisi:

Gizli şeker hastalığının iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yaşam tarzını değiştirmek ve ilaç ile tedavi olmaktır. Hastaya şeker teşhisi konulduğu zaman mutlaka yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Hasta için uzman bir diyetisyen kontrolünde ana ve ara öğünler ile desteklenen, az karbon hidratlı bir program yapılması gerekir. Karbon hidratla beraber yağ alımı da mümkün olduğu kadar kısıtlanır, proteinli gıdaların ise daha çok tüketilmesi istenir. Şeker hastalarının alkol alımını bırakmaları ya da en az seviyeye düşürmeleri gerekir. İlk hedef ise ideal kiloyu muhafaza etmek olmalıdır. Stressiz ve düzenli bir yaşam ile iyi uyku almak da şeker tedavisine başarılı olmayı sağlayan faktörlerdir. Şeker hastalığı ile mücadele de yaşam tarzında yapılan düzenlemeleri sağlayan hastaların, büyük çoğunluğu olumlu sonuç alırlar.

Gizli Şeker Diyeti:

Gizli şeker hastası olduğu tespit edilen hastaların, yaşam tarzındaki değişiklikler ile kan şekerinin normal sınırlara çekilebilmektedir. Önemli olan, yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve fiziksel aktiviteler sonucunda, kilo sorununu düzeltmektir. Mesela 6 ay gibi zaman diliminde, yaklaşık olarak % 5-10 arasında bir kilo verebilmektir. Bu durum gerçekleştiğinde, gizli şekerden şeker hastalığına geçme durumu, engellenir ya da en azından geciktirilir. Hastalarda tedavi şekli, hastaya göre değişiklik gösterir. Şayet ilave olarak risk taşıyan hastalıklar,( tansiyon, kalp damar hastalığı, kolestrol yüksekliği, aşırı kilo v.s) var ise, doktor yaşam tarzı değişiklikleri yanında, bu hastalıkları da düşünerek birlikte, şeker tedavisi düzenlenebilir.

Gizli Şeker Geçer Mi?

Gizli şeker olarak tanımlanan dönem, diyabet hastası olmadan önceki dönemi açıklar. Tip 2 diyabet hastası olmadan önceki son adım olarak tanımlanır ve gizli şeker hastası olanlar ileri dönemde Tip 2 diyabet hastası olurlar. Hastaların kalp damar hastalığı riski, kan şekeri değeri normal olan kişilerden % 50 daha yüksek olur. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler ile diyabetin oluşması engellenebilir ya da en azından geciktirilebilir.

Gizli Şeker Bitkisel Tedavi

Diyabet ve zayıflama Kürleri kitabında Dr. Ümit Aktaş çok net konuşuyor. Diyabeti 3 ay içerinde 10 basit adımla ilaçsız tedavi etmek mümkün diyor.

Dr. Ümit Aktaş’ın açıkladığı 10 adımın özeti:

 1. Şekerden uzak durulmalı.
 2. Ekmek ve bütün buğday ürünlerini tüketmemeli.
 3. İşlenmiş yiyecekleri kesinlikle tüketmemeli.
 4. Bol bir şekilde sağlıklı yağları tüketmek gerekir.
 5. Sebzeleri doğanın sunduğu mevsimde tüketmek gerekir.
 6. Probiyotik zengini gıdalar ile beslenme yapılmalıdır.
 7. Omega-3 yağ asitlerinden sağlıklı bir yaşam için beslenilmelidir.
 8. D vitamini zengini besinler ile beslenme yapılmalıdır.
 9. Bitkisel ürünlerden azami olarak faydalanmalıdır.
 10. Yaşam tarzını değiştirin ve hareketli bir yaşamı tercih ediniz.

Gizli Şeker Beslenme

Diyabet tedavisinin gayesi, kan şekeri değerlerini normal seviyelerde tutmak, belirli sürelerde olabilecek sağlık sorunlarını önleyebilmek ya da en azından geciktirmektir. Diyabet tedavisi şu prensipler üzerine gerçekleşir:

1.Sağlıklı beslenme ve egzersiz

2.Sağlıklı beslenme, ağızdan alınan ilaçlar ve egzersiz

3.Sağlıklı beslenme, insülin tedavisi ve egzersiz

4.Sağlıklı beslenme, ağızdan alınacak ilaçlar, insülin ve egzersiz

Diyabet yaşam tarzında ilk önce beslenmeden başlayarak bazı değişikliklerin yapılmasını zorunlu hale getirmektedir. Kan şekerini meydana getiren ana unsur yiyecekler olmaktadır ve bundan dolayı sağlıklı beslenme de diyabetin temel unsurudur.

Gizli Şeker Tedavisi

Gizli şekerin, iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yaşam tarzını değiştirmek ve ilaç ile tedavi olmaktır. Şeker hastası olan kişinin, mutlaka uzman bir diyetisyen kontrolü ile ana ve ara öğünler ile desteklenen az karbon hidratlı bir diyet programı yapılması gerekir. Karbon hidratla beraber yağ alımı da kısıtlanıp proteinli gıdaların daha çok tüketilmesi gerekli olur. Şeker hastası olan kişilerin alkol kullanmayı bırakması, ya da mümkün olduğu kadar azaltması gereklidir. Hasta olan kişinin, ideal olan kilosunu koruması önemlidir. Stresten uzak, düzenli bir yaşam ve iyi uyku uyumak da tedaviyi olumlu olarak etkiler. Yaşam tarzında yapılan olumlu değişimler sağlandığında, hasta olan kişilerin büyük çoğunluğunda şeker hastalığı normal bir duruma dönüşür.

Gizli Şeker Testi

Gizli şeker, açlık kan şekeri ölçülerek ya da Oral Glukoz Tolerans Testi olan şeker yüklemesi testi ile belirlenir. Normalde açlık kan şekeri 100 mg/dl değeri altında olur. Şayet açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasında veya kan şekeri yükleme testi sonucunda, ikinci saat değerleri 140-199 mg/dl arasında olursa gizli şeker teşhisi konur.

Hamilelikte Gizli Şeker Belirtileri

Hamile kadınlarda alışkanlığın üzerinde su içilmesi, fazla yemek yenmesi, kilo kaybedilmesi ve çok fazla sayıda tuvalete çıkılması gibi durumlar gizli şeker hastalığının en başta gelen belirtilerdir. Hamilelik esnasında şeker testi yapılarak daha sonra ortaya çıkabilecek olan problemin önüne geçmek mümkündür. Gebelik şekeri önceden hamile kadında, hiçbir diyabet belirtisi yokken ortaya çıkan hastalıktır. Gizli şeker hamilelik esnasında dengede tutulmaz ise, bebeğe çok zarar verebilir. Bundan dolayı hamile olan kadın mutlaka kontrol altında olmalıdır.

Gizli Şeker Bitkisel Çözüm 

Diyabete iyi gelen bitkilerden bazıları şunlardır:

 • Yeşil Çay: Vücut sağlığına çok faydalı olan yeşil çay, hiçbir yan etkiye sebep olmadan kan şekerini sınırda tutar. Düzenli bir şekilde kullanılırsa diyabet riskini azaltır.
 • Tarçın: Şeker değerlerini dengede tutar ve insülini normal seviyeye çeker. Yapılan araştırmalar tarçının Tip 2 diyabet için çok etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır.
 • Acı Kabak: Acı kabak Tip 1 ve Tip 2 diyabete karşı çok etkilidir. Şekeri düşürme özelliği vardır.
 • Çemen: Şeker hastalığının ana sebebi olan glikoz seviyesini dengede tutarak tedaviye kolaylık getirir.
 • Zerdeçal: Şeker hastalığı için en faydalı olan bitkilerin başında gelir. İltihap karşıtı bir yapıya sahip olup, ayrıca kalp hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Şeker hastalığından kurtulmak için günlük olarak çok az sayıda zerdeçal tüketilmesi çok fayda sağlayacaktır.
 • Kori Yaprakları: Glikoz seviyesini dengede tutan kori yaprakları, Anti-diyabet olarak da bilinir. Şeker hastalığı tedavisinde olumlu faydaları vardır.
 • Yaban Mersini: Yaban mersininin çok faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Yaban mersininin yapraklarını ise, çay yaparak tüketmek kan şekerinin düşürülmesinde etkilidir
 • Berberin: Berberin, kanda bulunan şeker ve yağ oranını ciddi şekilde düşürmektedir. Ancak fazla tüketilirse yan etkileri olmaktadır.
 • Yulaf Suyu: Kan şekerini ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Çay gibi günlük tüketilir.
 • Enginar: Enginar ve enginarın yaprağı kan şekerini dengeler. Birçok faydaları vardır. Enginarda bulunan inulin isimli lif, vücuttaki şekeri enerjiye dönüştürme imkanına sahiptir.

Gizli Şeker Bitkisel Çözüm, İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şeker hastaları için şu açıklamalarda bulunmuştur:

“ Tarçının içerdiği iki önemli etkin madde, giykosil transferaz enzimini aktive etme özelliğine sahiptir. Kısaca, tarçın kan şekerini (glukoz) tespihte olduğu gibi yan yana dizerek karaciğerde glikojen olarak depolar. Vücut, şekere ihtiyaç duyduğunda glikojeni tekrar glukoza (şekere) dönüştürerek kullanır.

Tarçın, aynı anda bir taraftan giykosil trandferaz enzimini aktive ederken, diğer taraftan da serin-treonin protein kinaz enzimini inhibe eder.(frenler). İşte aynı anda hem aktive hem de inhibe etme özelliği, insülin hassasiyetini artırır. Bu anlamda, tarçın yüksek kan şekerinin düşürülmesinde iyi bir yardımcıdır. Tarçın çayı veya toz tarçın kan şekerini düşürmede yardımcı, insülin direncini azaltmada fonksiyoneldir. Yani etkendir.”

Çocuklarda Gizli Şeker

Türkiye’de 18 yaş altında 17-18 bin dolayında diyabet hastası çocuk olduğu bildiriliyor. Çocuklarda çok az görülen bir hastalık olmasına rağmen, ömür boyu sürecek olan bir durum olması insanları korkutuyor. Çocuklarda diyabet kontrol altına alınmaz ise, erken yaşlarda görme kaybı, böbrek yetmezliği, erken kalp damar hastalıkları ve sinir hücrelerinde zedelenme gibi hastalıklara yol açmaktadır.

Çocuklarda en çok görülen diyabet bulguları çok ve sık idrar yapma, çok su içme ve bazılarında da iştah artışıdır. Aileler çocukların normalden fazla su içtiklerini, çok idrar yapmaya gittiklerini görürler, daha küçük çocukların altlarını ıslattıklarını ve sık bez değiştirdiklerini fark ederler. Çocuklar iştahları yerinde olmasına rağmen kilo kaybı yaşarlar.

Bu sorunlara rağmen doktorlara götürülmeyen çocuklarda bir süre sonra insülin eksikliğinden dolayı bulantı, kusma, gözlerde çökme, karın ağrısı, hızlı ve derin nefes alma gibi belirtiler ortaya çıkar. Diyabet belirtilerinin geç fark edilmesi diyabet koması ile karşılaşmaya sebep olabilir.

Çocuklarda şeker hastalığı başlangıç yaşı 8 olarak bilinir. Son zamanlarda çocuklarda diyabet görülme sıklığı artmıştır ve diyabet görülme oranı 2-4, 6-8 ve 10-12 yaşlarında olmak üzere üç dönemde fazla artış olduğu bilinmektedir. Çocuklarda rastlanılan şeker hastalığının nerede ise tamamı Tip 1 diyabet türüdür. Böyle bir hastalık sonucu çocukların, pankreastaki insülin yapan hücreleri kalıcı bir şekilde harap olur ve yaşam boyu, insülin kullanmak zorunda olurlar.

Gizli Şeker Nasıl Geçer

Kilo vermek ve egzersiz yapmak, hastalığı önlemenin önemli bir faktörüdür diyen, Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı  Prof. Dr. Hasan Aydın, “diyabet önlenebilir. Çünkü bu hastalık diyabetin başladığı yerdir. Diyabet, pankreasta insülin salgısının bozulduğu yerde başlıyor. Buna neden olan en önemli faktör vücuttaki yağın fazla olmasıdır. Buna bağlı gelişen toksinlerdir. Dolayısıyla kilo vermek, sağlıklı beslenmek, egzersiz bu bozuklukların giderilmesini sağlayacaktır. Böylece, uzun dönemde diyabete olan gidişatı geriliyor. Bu konuda yapılan çalışmalarda bize, insanların yaşam tarzını değiştirerek, kilo verip, egzersiz yaparak bu bozuklukların yüzde 58 oranında geriletildiğini gösteriyor. İlaç tedavisiyle de yüzde 27 oranında düzelme sağlandığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here