Gizli Şeker (Diyabet) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
1031
gizli şeker diyabet nedir belirtileri nelerdir

Açlık kan şekeri, 100-126 mg/dl arasında olduğunda gizli şeker olduğuna karar verilir. Açlık kan şekeri 100 mg/dl değeri altında olsa bile, şeker yükleme testinin, 2.saat sonucunda kan şekeri değeri 140 ile 200 mg/dl arasında olması halinde, gizli şeker olarak tespit edilir.

Gizli Şekerin Belirtileri 

  • Ani sinir ve öfke atakları,
  • Vücut ağırlığında artış olması,
  • Yüksek kan basıncı,
  • Çok sık açlık hissetme,
  • Odakta zorluk,
  • Kolesterolünün artması,
  • Susuzluk ve ağızda kuruluk hissi,
  • Halsizlik, yorgunluk hali,
  • Çok sık idrara çıkma,
  • Görme kusurlarının artması.

Gizli Şeker Hastalığı Tedavisi:

Gizli şeker hastalığının iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yaşam tarzı değişikliği ve ilaç ile tedavi olmaktır. Hastaya şeker teşhisi konulduğunda, yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Hasta için, diyetisyen kontrolünde bir program yapılması gerekir. Karbon hidrat ile yağ alımı mümkün olduğu kadar kısıtlanmalı, proteinli gıdalar daha çok tüketilmelidir.

Gizli Şeker Geçer Mi?

Gizli şeker dönemi, diyabet hastalığı öncesi durumu gösterir. Gizli şekeri olanlar, ileri yıllarda Tip 2 diyabet hastası olabilmektedir. Hastaların, kalp damar hastalığı riski normal kişilerden % 50 yüksek olur. Yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabetin oluşması, engellenebilir veya gecikmesi sağlanabilir.

Gizli Şeker Testi

Gizli şeker, açlık kan şekeri ölçülerek veya şeker yüklemesi testi yapılarak belirlenir. Normalde açlık kan şekerinin, 100 mg/dl değeri altında olması gerekir. Şayet açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasında ve kan şekeri yükleme testi sonucunda, ikinci saat değerleri 140-200 mg/dl arasında olursa gizli şeker teşhisi konulmaktadır.

Hamilelikte Gizli Şeker Belirtileri

Hamile bayanlarda normalin üzerinde su içilmesi, fazla yemek yenmesi, kilo kaybedilmesi ve çok fazla tuvalete çıkılması gibi durumlar, gizli şeker hastalığının başta gelen belirtileridir. Gizli şeker, hamilelik esnasında dengede tutulmadığında bebeğe zarar verebilir.

Çocuklarda Gizli Şeker

Çocuklarda en çok görülen diyabet bulguları, çok ve sık idrar yapma, çok su içme ve iştah artışı olmasıdır. Aileler çocukların normalden çok su içtiklerini, çok idrar yapmaya gittiklerini, daha küçük çocukların altlarını ıslattığını ve sık bez değiştirdiklerini görürler.

Çocuklarda şeker hastalığı, başlangıç yaşı 8 olarak bilinir. Son zamanlarda çocuklarda, diyabet görülme sıklığı artış sağlamıştır.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here