Evde Serum Takma Hizmeti

1
1062
evde serum

Evde serum takma tedavisinin amacı, hastaneye gidilmesine gerek kalmadan, hastanın bakım ve tedavisinin ev ortamında gerçekleşmesidir. Hastanın ihtiyaç duyduğu, serum uygulamasının yapılmasıdır.

Evde Serum Takma Hizmetinde Yapılabilecek Bazı Tedaviler 

 • Ağız yolu ile beslenmeyen hastaların, enteral ve parenteral beslenme tedavilerinde,
 • Enfeksiyon olması durumunda, uygulanan antibiyotik tedavilerinde,
 • Ameliyat sonrası ağrı olması durumunda,
 • Hastalıklara bağlı elektrolit dengesi bozukluğunda, metabolik dengenin yeniden sağlanması gerektiği durumunda,
 • Kemoterapi tedavilerinde,
 • Kardiyak tedavilerde.

Evde Serum Takma Hizmetinde Önemli Noktalar

Evde serum takma ve ilaç uygulama esnasında, hastalarda ilaca karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Evde bakım hemşiresi hasta da olabilecek değişiklikleri izlemek ve anında müdahale etmekle görevlidir. Dikkat edilmesi gerekli durumlar;

 • Hastanın kullanılacak sıvı ve ilaca karşı alerjik reaksiyonu olup olmadığını sorgulamalıdır.
 • İlaç ve sıvılar takılmadan önce, son tarihleri kontrol edilmelidir.
 • Damar yolunun güvenli olduğundan emin olmalıdır.
 • Damar yolu üzerinde şişme, kızarıklık ve ağrı olursa, hemen damar yolunu değiştirmelidir.
 • İlacın hangi formatta uygulanacağı, evde bakım hemşiresi tarafından iyi bilinmeli ve doğru uygulama yapılmasına önem vermelidir.
 • Serum uygulaması bitirilmeden evden ayrılmaması gerekir.

Evde Serum Takma Ücreti

Evde serum takma ücreti, devamlı olarak hastaneye giderek masraf yapmak zorunda olan kişilerin yapacağı harcamalar dikkate alındığında daha uygun olabilir. Bir hesaplama yapıldığında sürekli olarak hastaneye gidip gelmek, hem bütçe açısından hem de zaman açısından zarara uğramaktır. Evde sağlık hizmeti almak, daha uygun olarak görünmektedir.

Serum Takma İşlemi Nedir?

Tanısı konulmuş hastalığın tedavisi için, ihtiyaç duyulan ilaç uygulamalarının damar içerisine, kateter yoluyla uygulanması işlemidir.

Hastanede yatan hastalara sık olarak uygulanan serum takma işlemleri,  evde tedavisine devam etmek isteyen hastalara da, doktor reçetesi doğrultusunda uygulanır.

Evde Serum Takma Hizmeti

Nefes evde bakım merkezinin hemşirelik uygulamaları arasında yer alan evde serum takma işlemi damar içi (intravenöz) antibiyotik, diğer ilaçlar, ağız yolu ile alınması mümkün olmayan hastaların damar içinden beslenmelerini sağlayan mama ve sıvı tedavisine ihtiyacı olan hastaların, ev rahatlığında tedavilerini almasını sağlar.

Evde serum takma hizmetindeki amaç, hastaların hastane veya başka sağlık merkezlerine gitmelerine gerek duymadan, gerekli olan ilaç tedavilerini ev ortamında almalarını sağlamaktır. Evde serum takma hizmeti, hasta olan kişinin tedavi süresini kısalttığı gibi, hasta yakınlarına da zaman olarak imkân sağlar.

Serum Takma İşlemi

Tanısı konulan hastalığın tedavi edilmesi için ihtiyaç duyulan serum’un, doğrudan damar içerisine kateter yolu ile uygulanması işlemine, serum takma işlemi denilir.

Hastanede yatan hastalara sık olarak uygulanan serum takma işlemi, evde tedaviye devam etmek isteyen hastalar için, hekim reçetesi olduğu takdirde uygulanır.

Evde Serum Takma Hizmeti Yapılması

Evde serum takma hizmeti, hemşirelik ve dengi okullardan mezun olmuş, alanında uzmanlaşmış evde bakım hemşireleri tarafından yapılır. Sağlık Bakanlığınca ruhsatı olan, evde bakım ve sağlık hizmeti çalışanı hemşireler, hekim tarafından reçetesi bulunan hastaların evlerine gelerek, gerekli olan uygulamayı yaparlar.

Evde Özel Hemşire Fiyatları

Hemşirelik hizmetleri olarak pansuman, enjeksiyon, iğne, idrar sondası takılması, serum takılması, kolostomi torbası takılması ve bakımı gibi hizmetlerin, İstanbul için ücretleri yaklaşık olarak 300 Türk Lirası dolayındadır.

1 YORUM

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here