Evde Pansuman Hizmeti

0
420
evde pansuman hizmeti

Yaşlı insanların evde sağlık hizmeti ve evde pansuman hizmeti alması için, her hangi bir kriter yoktur. Başvuru yapan herkese bu hizmet verilmektedir. Bundan faydalanmak için bir devlet kurumuna müracaat etmek de gerekmiyor. 444 3 833 numaralı telefonu aramak yeterli oluyor.

Telefonla Bilgi Veriliyor

Telefonda hasta olan kişinin, kimlik numarası, hizmet almak istediği İl, ilçe bilgisi ve açık adresi alınmaktadır. Yaşlı olan hastanın kendisi veya telefon açan yakınından, bakımın ne şekilde olacağı öğrenilir.

Yaşlı olan kişinin bilgileri, ilde bulunan koordinasyon merkezine bildirilir. Koordinasyon merkezi, yapacağı ön değerlendirme sonucunda hasta olan kişinin durumunu dikkate alarak, uygun olan birimi veya aile hekimini, evde sağlık ve pansuman hizmeti için görevlendirir. Evde yaşlı bakımı hizmeti alacak kişinin, hastaneye götürülmesi ve hastaneden getirilmesi de sağlanır.

Mobil Ekipler Görevde

Evde pansuman hizmetleri aile hekimleri, hastanelerde oluşturulan sağlık birimleri ve sağlık müdürlükleri bünyesinde kurulan mobil ekipler tarafından yapılmaktadır. Evde sağlık hizmeti çerçevesinde, tansiyon ölçme, serum takma, enjeksiyon yapma, kan tahlillerinin yapılması ve pansuman hizmetini yerine getirirler. Gerekli olması halinde, hasta yatağından kaldırılmadan sağlık raporu hazırlanır. Hastanın tıbbi cihaz alması gerekiyor ise, bu konuda yardımcı olunur. Hastaya gerek görüldüğü takdirde havalı yatak, havalı yastık ve tekerlekli sandalye verilmesi sağlanmaktadır.

Eve Pansuman Hizmeti

Evde bakım hizmetinin amaçlarından bir tanesi kronik bir hastalığın takip edilmesinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ev ortamlarında sağlık bakımı hizmetlerinin verilmesidir.

Eve pansuman hizmeti ve diğer hizmetler için sağlık ekiplerinin gelmesi hasta ve hasta yakınları için çok değerli bir hizmettir.

Evde hasta bakımı zorlu ve uzun soluklu olan bir süreçtir. Maddi ve manevi olarak aileleri olumsuz olarak etkiler. Hastalık sürecinde yapılması gereken sağlık tetkiklerinin de kesintisiz devam etmesi gerekir. Ağır bir hastanın sık olarak hastaneye gitmesi ve bir yerden başka bir yere nakli çok zor olmaktadır. Evde sağlık hizmeti kapsamında, eve pansuman hizmeti için bile gelinmesi, hastalara ve hasta yakınlarına bir rahatlık sağlayacaktır.

Evde hasta bakımı için yapılan ziyaretlerde öncelikle hasta olan kişilerin tıbbi geçmişleri öğrenilir. Tansiyonları ölçülür, kan şekeri değerleri incelenir. Yapılan ziyaretlerde yatak yarası olan hastalara, evde pansuman hizmeti yapılır. İhtiyaç olursa sondaj uygulaması da yapılır. Evden sağlık kurumuna ve sağlık kurumundan eve nakil işlemleri de evde sağlık hasta nakil ambulansları tarafından yapılmaktadır.

Kamu Maliyesi de Kazanıyor

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Koç, evde sağlık hizmeti vermenin kamu maliyesine % 50 kar getirdiğini açıkladı. Koç, ” Bu kişileri hem ev ortamında tedavi ediyorsunuz, hem hasta hem de ailesi mutlu. Hem de devlet bundan % 50 kar ediyor. Biz elbette bunu maliyet unsurlu yapmıyoruz. Bu artı bir durumdur.” diye konuştu.

Evde Bakım Hizmeti Verilemeyecek Durumlar Nelerdir?

Yasalarımız gereği, aşağıda açıklanan durumlarda hastalar evde bakım hizmetine, kabul edilemezler:

* Talep edilen tedavinin sağlık personeli eşliğinde uygulanmasının, ev ortamında yapılmasının sağlık kuruluşu hekimi tarafından, tıbbi kontrendikasyon bulunması,

* Hasta ve hastalık grubunun evde tedavi yapılması için, gerekli ekipman veya eğitimli sağlık personelinin, sağlık kuruluşu tarafından sağlanamaması,

* Akıl ya da ruh hastalığından veya madde bağımlılığından dolayı mahkemeler tarafından, hastanelerde tıbbi gözlem ve/veya tedavi altına alınmasına karar verilmesi.

* Hastanın veya ailesinin tedavi şartlarına uymaması, kendi sorumluluklarını yerine getirmediği durumlarda, sağlık kuruluşu tek taraflı olarak hizmeti durdurabilir ve hizmet sözleşmesini sona erdirebilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here