Evde Doktor Hizmeti Nedir? Evde Doktor Muayenesi

0
1074
evde doktor

Sağlık Bakanlığı, bütün Türkiye’de yaygınlaştırmayı planladığı evde sağlık hizmetleri için “444 Evde” hattını faaliyete geçirdi. Mesai saatlerinde faaliyet göstermesi düşünülen hizmet için, vatandaşları canlı operatörler karşılayacak. Evde sağlık hizmeti, alacak olan vatandaştan ücret alınmayacak. 44 İl ve 235 hastanede evde bakım hizmeti veren Sağlık Bakanlığı, bu hizmeti daha da ileri taşımayı planlıyor.1 ay içinde “444 Evde” hattını, faaliyete geçirmeye karar vermiştir.

Sağlık Bakanlığı, ihtiyaçlı olan yatalak ve kronik hastalara, evde bakım imkanı sağlayacak. Başvuru yapan dar gelirli hastalara, bakımları evde yapılacak. Hastaneye gitmeleri gerekiyorsa,  özel araçlar ile götürülüp geri getirilecek. İhtiyaçları olan tıbbi cihazlar da, devlet tarafından karşılanacak.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık olarak 70 bin ile 140 bin arasında hasta, yatağa bağlı olarak yaşıyor.

Yatağa bağımlı, yaşlı, özürlü, kanser gibi kronik sorunları olanlar, her türlü zorluk ile mücadele ederler. Bunların içerisinde hastanede kalacak, bakım hizmetinden faydalanacak parası olmayanlar, çok fazla sayıdadır. Aynı zaman da, kendilerine bakacak bir yakını olmayanlar da vardır. İhtiyaçlı olan hastalar için, bu durum bir umut kaynağı olacaktır.

Başvuru sonucunda, evde bakım için karar verilen eve ekipler gidecek. Evde sağlık hizmetini aile hekimleri, hastanelerde kurulan evde sağlık birimleri ve sağlık müdürlükleri bünyesinde kurulan mobil ekipler, yerine getirecek. Hastanın hastaneye gitmesi gerekli ise, hasta hastaneye götürülecek ve geri dönüşü de sağlanacak.

Evde Doktor Muayenesi

Evde hasta bakımı, zorlu ve uzun soluklu bir süreçtir. Aileleri, hem maddi hem de manevi olarak, bir hayli yıpratmaktadır. Bu süreçte, yapılması gereken tetkikler ve işlemlerin de, kesintisiz olarak devam etmesi gerekir. Bunları yapmak için hastaneye gidilmesi, hastanın bir yerden bir başka yere nakli, söz konusu olabilmektedir.

Durumu ağır olan hastaların, sık olarak hastaneye gitmesi bir başka yere havale edilmesi durumu, çok sıkıntı verebilir. Bunlardan dolayı, evde doktorun gelerek muayene etmesi birçok hasta ve yakınları için, çok güzel bir durum olmalıdır. Bu hizmetleri, Sağlık Bakanlığının vermesi ve ücret almaması, maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlar için, çok yerinde olan bir karardır.

Evde doktor muayenesi ve evde bakım hizmetlerini, özel hastaneler de yapmaktadır. Özel hastanelerin, evde doktor muayenesi ve hizmetlerinin ücret olarak, belirli bir karşılığı vardır. Maddi durumu iyi olan kişiler için, uygun olan bir durumdur.

Yapılan Hizmetler İçin Ücret Alınmayacak

Sağlık Bakanlığı, bu hizmetler için ücret almamaktadır. Hastanelerin, kurmuş olduğu ekipler ile her hasta için, özel olarak ilgilenilir. Şu anda Türkiye’nin her ilinde bu hizmetler, kamu hastaneleri tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Bu hizmete başvurmak için, 444 38 33 numaralı hattı arayarak kayıt yaptırmak, yeterli olmaktadır. Kayıt ile ilgili yapılan incelemeden sonra, ihtiyaç duyulan evde sağlık hizmetini almak mümkün olmaktadır.

Kayıt için, Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Forumunun doldurularak, İl Sağlık Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor. Forumda, belirlenen bazı detayların aile hekimi tarafından doldurulması, gerekli olmaktadır.

Evde Doktor Hizmeti

Evde Sağlık Hizmeti Başvurusunu yaptıktan sonra, başvurusu kabul edilen hastanın evine ziyaret yapılır. Yapılan ziyaretlerde, öncelikle hastaların tıbbi geçmişleri öğrenilir. Kullanmış olduğu cihazlar ve ilaçları incelenir. Tansiyon ve kan şekerleri ölçülür. Fiziki muayeneleri yapılır. Yatak yarası olan hastaların, pansumanları yapılır. İhtiyaç duyulması halinde, sondaj uygulaması yapılır.

Evden sağlık kurumuna ve sağlık kurumundan eve nakil işlemleri, evde sağlık hizmetleri hasta nakil ambulansları, tarafından yapılmaktadır.

Eve Doktor Hizmeti Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı, evde sağlık hizmetlerinin kapsamı şu şekildedir;

  1. Hasta için konulmuş olan tanı ve planlanan tedavi kapsamında, bulunduğu ev ortamında muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi.
  2. İlacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalarak, uzun süreli kullanımını sağlık raporu ile belgelendiren ilaçların reçete edilmesi.
  3. Tıbbi cihaz ile medikal malzemenin kullanılmasına ilişkin raporların çıkarılmasına yardım edilmesine.

4.Hasta ve ailesinin, evde bakım sürecinde üstlenecekleri görevler ile hastalık ve bakım süreçleri hakkında bilgi verilmesi.

  1. Hastaya, evde kullanması için gerekli tıbbi cihaz ve ekipmanlar hususunda, eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesi.
  2. Gerekli görülmesi halinde, hastanın ilgili sağlık kuruluşuna ve sağlık kuruluşundan evine naklinin yapılması.

Yaşlılara Eve Doktor 

Yaşlılara evde sağlık hizmeti; aile hekimleri, hastanelerde oluşturulan sağlık birimleri ve sağlık müdürlükleri bünyesindeki mobil ekipler tarafından yerine getiriliyor. Evde sağlık hizmeti kapsamında serum takma, tansiyon ölçme, enjeksiyon yapma, pansuman ve kan tahlillerini yapma hizmetleri verilmektedir. Gerek duyulması halinde, hasta yatağından kaldırılmadan sağlık raporu veriliyor. Hastanın tıbbi cihaz ihtiyacı karşılanıyor ve hastalara havalı yatak, havalı yastık ve tekerlekli sandalye verilebiliyor.

Yaşlılar İçin Eve Doktor

Aile hekimlerinin ev ziyareti yapma zorunluluğu yoktur. Yaşlılar için eve doktor ziyaretini, genellikle hastaneler ve evde sağlık hizmeti birimlerindeki doktorlar yapmaktadır.

Son zamanlarda belediyeler de kendi bünyelerinde evde sağlık hizmetleri kurmaya başlamışlardır. Bazı belediyelerin yaşlılar için, evlere doktor ziyaretleri yaptırdığı biliniyor.

Sağlık merkezi bulunmayan köy ve mahallelerde, aile hekimleri belirli bir takvim aralığında hastaların kontrolünü yaparak, reçetelerini yazmaktadır.

Evde Sağlık Hizmeti Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Hasta, hasta yakını veya diğer kişi ve kurumlar tarafından 444 3 833 numaralı telefon hattını aranır veya “Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu” doldurularak veya TSM/AHB’ler aracılığı ile evde sağlık hizmeti başvurusu yapılabilir.

Evde Sağlık Hizmeti Ne Yapar?

Sağlık hizmetine ihtiyacı olan kişilerin evinde muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının sağlanması, hasta ve hasta yakınlarına sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin yapılmasını sağlar.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here