Erkeklerde Şeker Hastalığı

0
700
erkeklerde şeker hastalığı

Çağımızın hastalıkları arasında, ilk sıralarda yer alan şeker hastalığı (diyabet), ölümcül birçok hastalığın oluşmasında etkili olmaktadır. Dünyanın her yerinde, çok yaygın olarak görülmektedir.

Sağlıklı kişilerde açlık kan şekeri değeri, 70 ile 100 mg/dL aralığında olur. Kandaki şeker seviyesinin bu aralığın üzerinde olması, genel olarak şeker hastalığına işaret etmektedir. Şeker Hastalığın sebebi, insülin hormonu üretiminin yetersiz olması, hiç olmaması veya vücut dokularının insülin hormonuna karşı duyarsız kalmasıdır. Birçok çeşidi bulunan diyabet hastalığının, en yaygın olarak görüleni Tip 2 diyabet türüdür.

Tip 2 diyabette, pankreasta insülin üretimi yeterli olduğu halde, hücrelerde insülin hormonunu algılayan reseptörler çalışmaz. Bundan dolayı bu hormona karşı duyarsızlık gelişir. Bu durumda kan şekeri, insülin tarafından dokulara taşınamaz ve kan şekeri değeri normalin üzerine çıkar. Bunun sonucu olarak ağız kuruması, kilo kaybı, çok yemek yeme ve çok su içme gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Diyabet (şeker hastalığı), genel olarak kanda glukoz seviyesinin normal değerler üzerine çıkması ve buna bağlı olarak şeker içermemesi gereken idrarda, şeker görülmesidir.

Diyabet hastalığı belirtileri olarak çok yemek yeme, çok su içme, çok idrara çıkma ve ağızda kuruluk gibi birçok belirti sayılabilir.

Vücuttaki insülin eksikliği, şeker hastalığına yol açar. Kan şekerinin uzun süre yüksek seviyede kalması, kalp ve damarlarda birçok soruna sebep olmaktadır. Damar hastalıklarının ortaya çıkması ile birlikte bayanlar ve erkeklerde şeker hastalığının etkisine bağlı olarak, cinsel sorunlar da olabilmektedir.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Hangi Sorunlara yol Açar?

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları, büyük oranda damarsal kökenlidir. Damar sertliği, diyabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekliği gibi damar bütünlüğünü bozan hastalıklarda, ereksiyon bozukluğu ve kalp damar hastalıkları daha çok görülür.

Korner anjiografi yapılarak, koroner kalp hastalığı olduğu belirlenen şeker hastalığı olan erkeklerde, cinsel fonksiyon bozukluklarına çok sık olarak rastlanır. Erkeklerde en çok görülen cinsel bozukluk, isteksizlik ve erektil fonksiyon bozukluğudur. Erektil disfonksiyonlu insanların, % 40’ı şeker hastalığı olan kişilerdir. Şeker hastası olan erkeklerin % 30-40’ında iktidarsızlık vardır.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Kısırlık Yapar Mı?

Şeker hastalığı, metabolik bir hastalık olduğu için bütün vücuttaki metabolizma ile ilgili bölümlerde sıkıntı ve bozulmalara yol açar. Genç hastalarda da görülen bir durum olduğu için, çocukluk çağından gelen şeker hastalığında erkeklerde kısırlık sorununa yol açabilmektedir. Kısırlık, şeker hastalığı olan, erkeklerde ve bayanlarda da görülebilmektedir.

Şeker hastalığı olan kişilerin, zaman kaybetmeden doktora başvurmaları ve tedavi olmaları çok önemlidir.

Erkeklerde şeker hastalığı olanların, şeker hastası olmayan kişilerde de uygulanan, infertiliteye benzer şekilde tedavileri mümkündür.

Şeker Hastaları Bebek Sahibi Olabilir Mi?

Tip 1 şeker hastalığında böyle bir risk yoktur. Şeker hastaları bebek sahibi olabilir. Kalıtsal hastalık değildir. Tip 1 diyabet hastası, insülin ile ilişkili olduğunda tedavi görür. Bu hastalığın, çocuğa geçme gibi bir sorunu da olmaz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here