Erkeklerde Şeker Hastalığı

0
1051
erkeklerde şeker hastalığı

Çağımızın hastalıkları arasında şeker hastalığı (diyabet), ilk sıralarda yer almakta ve ölümcül birçok hastalığın oluşmasında etkili olmaktadır.

Açlık kan şekeri değeri, 70 ile 100 mg/dL aralığında olur. Kandaki şeker seviyesi bu aralığın üzerinde olduğu zaman şeker hastalığına işaret eder.  Birçok çeşidi bulunan diyabet hastalığının, en yaygın olarak görüleni Tip 2 diyabet türüdür.

Tip 2 diyabette pankreasın insülin üretimi yeterli olmasına rağmen, hücrelerde insülin hormonunu algılayan reseptörler çalışmaz. Bundan dolayı bu hormona karşı duyarsızlık gelişir. Bu durumda kan şekeri, insülin tarafından dokulara taşınamaz ve kan şekeri değeri normalin üzerine çıkar. Bunun sonucu olarak ağız kuruması, kilo kaybı, çok yemek yeme ve çok su içme gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Diyabet (şeker hastalığı), kanda glukoz seviyesinin normal değerler üzerinde olması ve şeker içermemesi gereken idrarda, şekerin görülmesidir.

Diyabet hastalığının çok su içme, çok idrara çıkma,çok yemek yeme ve ağızda kuruluk gibi birçok belirtisi vardır.

Vücuttaki insülin eksikliği, şeker hastalığına yol açar. Kan şekerinin uzun süre yüksek seviyede kalması, kalp ve damarlarda birçok soruna sebep olmaktadır. Damar hastalıklarına bağlı olarak, bayanlar ve erkeklerde cinsel sorunlar da olabilmektedir.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Hangi Sorunlara Yol Açar?

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları, büyük oranda damarsal kökenlidir. Damar sertliği, diyabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekliği gibi damar bütünlüğünü bozan hastalıklarda, ereksiyon bozukluğu ve kalp damar hastalıkları daha çok görülür.

Korner anjiografi yapılarak, koroner kalp hastalığı olduğu tespit edilen şeker hastalığı olan erkeklerde, cinsel fonksiyon bozuklukları olabilmektedir. Erektil disfonksiyonlu insanların, % 40’ı şeker hastalığı olan kişilerdir. Şeker hastası olan erkeklerin % 30-40’ında iktidarsızlık vardır.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Kısırlık Yapar Mı?

Şeker hastalığı, bütün vücuttaki metabolizma ile ilgili bölümlerde sıkıntı ve bozulmalara yol açmaktadır. Çocukluk çağından gelen şeker hastalığında, erkekler ve bayanlarda kısırlık görülebilmektedir.

Şeker hastalığı olan erkekler, şeker hastalığı olmayan kişilere uygulanan, infertiliteye benzer şekilde tedavi olabilirler.

Şeker Hastaları Bebek Sahibi Olabilir Mi?

Tip 1 şeker hastalarının, böyle bir riski yoktur. Şeker hastaları, bebek sahibi olabilmektedir. Kalıtsal hastalık değildir. Tip 1 diyabet hastası, insülin ile ilişkili olduğunda tedavi görür. Bu hastalığın, çocuğa geçme gibi bir sorunu da olmaz.

Erkeklerde Şeker Kaç Olmalı?

Açlık kan şekeri 100 mg/dl’nin, ikinci saat tokluk kan şekeri ise 140 mg/dl’nin altında olmalıdır.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Kaç Yaşında Başlar?

Şeker hastalığı, her yaşta görülen bir hastalıktır. Tip 1 şeker hastalığı son yıllara kadar çocuklarda görülmekte iken, günümüzde yetişkinlerde de görülmeye başlanmıştır. Tip 2 şeker hastalığı, çoğunlukla 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve yaşlanma ile birlikte daha çok görülmektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here