Erkek Saç Ekimi Öncesi Sonrası?

0
17

Erken yaşlarda kellik ile karşılaşmak, erkekler ve bayanlar tarafından hiç hoş karşılanmaz. Bu durumdaki bazı kişiler ciddi sorunlar yaşarlar. Günümüzde, kellik sorununu ortadan kaldırmak için, saç ekme yöntemi uygulanmaktadır.

Erkekler ve bayanlarda, genetik faktörler, vitamin eksikliği ve stres gibi durumlar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Saça şekil vermek amacıyla, jöle kullanmak ve ısıtıcılar ile saça uygulama yapmak, saçın doğal yapısına zarar vermektedir. Bu uygulamalar, saç diplerine kadar zarar verir.

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekim yöntemleri FUT, FUE ve DHI yöntemleri, olarak ayrılmaktadır. Bu yöntemler arasında, birtakım farklar vardır. En önemli fark, verici kök denilen saç köklerinin, çıkarılış yöntemidir.

FUT (Foliküler Ünite TransPlantasyonu) Nedir?

Saç ekiminde, geleneksel olarak kullanılan tekniktir. FUT yöntemi, hızlı olarak sonuç verir. Alında saçın çıkış yönüne göre, bir bölge belirlenir ve kalem yardımı ile işaretlenir. Ense kısmında seçilen bir alanda kesi yapılarak, saç kökleri bu yöntem ile alınır. Kafa derisine, dikiş atılır. FUT yöntemi, enseden alınan saçlar ile yapılan ekim işlemidir.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Nedir?

FUE tekniğinde, kafa derisinde verimli saç köklerinin olduğu bölge dairesel çizim yapılarak, saç kökünü komple alabilecek delikler açılır. Bu bölgeden alınan saç kökleri, saçın ekim yapılacağı bölgeye aktarılır. Yara oluşması, daha küçük ve beyaz renkte olur. Ameliyatsız bir yöntemdir. Herhangi bir uyuşukluk veya rahatsızlık hissi olmaz.  FUE saç ekim yönteminde, vücudun herhangi bir yerinden kıl kökü alınıp ekilebilir.

DHI (Direct Hair İmplantatıon) Nedir?

DHI yöntemi, hastanın konforunun ön plana çıkarıldığı bir işlemdir. Kafa derisinde, dikiş ve benzeri operasyon izi bulunmaz. Ağrı olmaz. İşlem sonrasında, rahatlıkla normal yaşama dönülebilir. En doğal görünüm veren, saç ekim yöntemi olarak, çok tercih edilir.

Erkek Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkek Saç Ekimi öncesi;

  • Erkek saç ekimi öncesi, sigara ve alkol kullanımı, bir hafta önceden bırakılmalıdır.
  • En az bir hafta önce, dair her türlü ilaç kullanımı bırakılmalıdır.
  • İşlem öncesinde, kesinlikle uykusuz kalmamalıdır. Tok karnına gitmek, daha faydalı olacaktır.
  • Erkek saç ekimi öncesi, saçlar, kısa ve temiz olmalıdır. Mümkünse, düğmeli önü rahat açılır bir kıyafet tercih edilmesi, daha yararlı olacaktır.

Erkek Saç Ekimi Sonrası?

Erkek Saç Ekimi Sonrası;

Erkek saç ekimi sonrası, doktorun belirlediği talimatlara uyulması halinde, iyileşme DHI ve FUE tekniklerinde, oldukça hızlı gerçekleşir. İki teknikte de,direk yatış pozisyonu en az 1 hafta önerilmez.

Erkek saç ekimi sonrası, saç köklerinin alım yapıldığı alan, sargı bezleri ile kapatılır. Doktorun kontrolünde çıkartılır. Saç greftlerinin diplerinde, ekim yapılan alanda kırmızılıklar oluşur. Bu kızarıklıklar, 3 haftaya kadar kafa derisinde görülebilir. Doktorun verdiği şampuan ve bakım losyonlarını, kullanma talimatlarına uygun şekilde, kullanmak gerekir.

İyileşme süreci 1. Evrede, kızarıklıkların geçmesi beklentisi ile sonlanır. 2. aşamada, ekilen saç kökleri uzamış hali ile şok dökülme sürecine girer ve akabinde, ekilen kökler gerçek bir saç kökü olarak çıkmaya başlar. Bu evreden sonra,  iyi bir görüntüye kavuşabilmek için yaklaşık 7-8 aylık bir zamana ihtiyaç vardır. Bazı kişilerde 1. denemede, başarısız da olunabilir. Bu durumda, doktor nezaretinde ikinci defa ekim yapılmasında, herhangi bir sakınca yoktur.

3 hafta boyunca, ağır sporlar yapılmaması gereklidir. Günlük çalışma düzenine, devam edilebilir. Yüzme sporundan, 3 hafta kadar uzak durulmalıdır.

Erkek saç ekimi sonrası saç yıkama işlemleri, doktorun tavsiye ettiği gibi yapılmalıdır. Normal olarak, saçı yıkarken ovalama yapar gibi, saçınıza dokunmamanız gereklidir. Çok hafif vuruşlarla, verilen losyonu yedirmek gerekir.

 

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here