Düşük Tansiyonu Ne Yükseltir?

0
16

Tansiyon düşmesi, çok insanda görülen bir rahatsızlıktır. Anlık ya da devamlı olabilen, bu hastalık tedavi edilebilmektedir. Günün stres ve yorgunluğu dolayısıyla, her insanın yaşayabileceği bir olay olarak bilinir. Yorgunluk ve bulantı gibi durumlar, tansiyon düşmesi belirtisidir. İnsanlar, çoğunlukla önemsemez, ancak uzmanlar çok dikkatli olunması gerektiğini belirtmektedirler.

Düşük tansiyona, iyi gelen tedavi yöntemleri vardır. Düşük tansiyon, atardamarların içerisinde kanın yaptığı basınçla alakalıdır. Bulantı ve bayılma gibi belirtileri bulunan düşük tansiyon, her yaştan insanın yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Genellikle, Uzun süre ayakta ve aç kalınması gibi durumlarda, meydana gelmektedir.

Tansiyon Düşmesi Nedir?

Kan basıncının, sabit bir değeri yoktur. Hareket etme, heyecanlanma durumlarında artar, uzun süre ayakta durma ve aç kalma durumlarında ise düşer. Tansiyonu normal olan kişiler, kan basıncında yaşadığı düşüklükleri çabuk telafi ederken, devamlı olarak düşük tansiyon taşıyan kişiler için bu durum, büyük sorunlara yol açabilir. Damarlardaki kanın yaptığı basınçla ilgili tansiyon sorunları için, doktora danışılması yarar sağlayacaktır.

Düşük Tansiyonu Ne Yükseltir?

 1. Bol su, içmek gerekir. Günde 8-10 su bardağı su içilmelidir. Su tüketmek kan hacmini artırır ve tansiyonun düşmesine, engel olur. Düşük tansiyonun yükselmesine ve normal değere gelmesine yardımcı olur.
 2. Tuz tüketimi artırılmalıdır. Düşük tansiyonlu kişiler, tuz alımını artırarak düşük tansiyonlarının, biraz daha yükselmesini sağlayabilirler. Tansiyonu düşük olanların, tuz tüketimi günde, 2,5-3 çay kaşığına yükseltilebilir.
 3. Uzun süre, ayakta durmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre, ayakta ve özellikle de hareketsiz kalmak, kan basıncının düşmesine neden olur.
 4. Yataktan kalkarken ya da uzun süre oturduktan sonra, ayağa kalkarken acele etmemeli.
 5. Yatağın baş kısmını, yükseltmek gerekir.
 6. Sıcaktan kaçınmalıdır. Sıcak hava ve sauna-hamam gibi sıcak ortamlar, damarları gevşetir sıvı kaybına sebep olarak, tansiyonu düşürür.
 7. Göğüs, boyun ve beli sıkacak biçimde giyinmekten kaçınmalıdır.
 8. Evde uzun süreli, ayakta durma egzersizleri yapılmalıdır.
 9. Ikınma benzeri hareketlerden, kaçınmak gerekir. Ikınma benzeri hareketler göğüs içindeki basıncı artırır, kalbe kanın dönüşünü azaltır ve kan basıncını düşürebilir.
 10. Egzersiz mutlaka yapılmalı, ancak ağır egzersizden kaçınmalıdır.
 11. Sık sık ve azar azar olarak, yemek yenilmelidir. Çok miktarda yemek yenilmesi, tansiyonu düşürür ve beyne giden kan akışını azaltır.
 12. Kullanılan ilaçlara ve takviyelere dikkat edin. Kullanılan birçok ilaç ve bitkisel takviyelerin, tansiyonu düşürücü etkisi olabilir.
 13. Şikayetler, günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli ve sık olursa, düşük tansiyonu yükseltmek için, mutlaka bir doktordan yardım alınması gerekir.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here