Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

0
21

Kalp sürekli olarak, vücuda aort damarı vasıtası ile kan pompalar. Bu pompalama işlemi ile kan, damarlara gönderilir. Damarların iç duvarlarında oluşan basınç ise, tansiyon olarak ifade edilir. Tansiyon, kan basıncı olarak da tanımlanır. Doku ve organların, yeterince kanlanması ve yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmesi, çok büyük önem taşır. Kalp, her kasılmasında kanı, atardamarlara belli bir basınçla pompalar. Kalp kası gevşediğinde ise, damarların içinde bir miktar basınç kalır. Bu iki basınç türü, büyük ve küçük tansiyon olarak ifade edilir.

Düşük Tansiyon Nedir?

Hipotansiyon olarak bilinen düşük tansiyon, kan basıncı değeri 9/6’nın altında olması halinde, ortaya çıkan durumdur. Değerlerin böyle çıkması (9/6 altında olması), her zaman için sorun olduğu anlamına gelmez.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyonun düşmesini, tek bir nedenle açıklamak mümkün değildir. Çünkü, kan basıncı birçok faktörden etkilenir ve bu da bazı durumlarda, tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir. Bu faktörler içinde, en çok bilinenler:

 • Vücudun susuz kalması,
 • Tuz eksikliği,
 • Şeker hastalığı,
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları,
 • Böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması,
 • Birçok vitamin ve mineralin eksikliği,
 • Tiroid bezinin görevini yerine getirememesi,
 • Ani gelişen kan kaybı,
 • Şiddetli enfeksiyonlar,
 • Vücudun gösterdiği bazı alerjik reaksiyonlar,
 • Hamilelik,
 • Uzun süren kusma,
 • Uzun süren ve ağır geçirilen ishal,
 • İdrar söktürücü, antidepresan etkili ilaçlar başta olmak üzere, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Bu yiyecekler, tansiyon düşüklüğünün aşılması ve tansiyonu dengelemeye, yardımcı olabilir. Ancak, durum çok ciddi ise ve sık olarak yaşanıyorsa, mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktorun önerileri doğrultusunda, hareket edilmelidir.

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Tuzlu Ayran

Düşük tansiyonun en temel nedenlerinden biri, vücudun susuz kalması ve vücutta oluşan tuz eksikliği sorunlarının çözümünde tuzlu ayran içilmesi, düşük tansiyona iyi gelen yöntemlerden biridir. Bu yöntemi kullanırken, kronik olarak düşük tansiyon hastası olanlar, doktora danışarak ona göre hareket etmelidir.

Havuç Suyu

Havuç, içerdiği potasyum sayesinde kan basıncının dengelenmesini sağlayan, düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler arasındadır. Havuç, içerdiği potasyum ile kanın akış hızının düzenli ve sağlıklı bir şekilde, devam etmesini sağlamaktadır. Kan basıncının aşırı düşmesi ve çıkması gibi durumlarında, vücudu dengede tutar ve tansiyonun sağlıklı seviyelerde kalmasında, etkili olur.

Ispanak

Vücutta, magnezyum yeteri kadar bulunmazsa bir süre sonra, düşük tansiyon problemleri yaşanmasına sebep olabilir. Bundan dolayı, magnezyum bakımından zengin yiyeceklerden olan ıspanağı, günlük tüketmek düşük tansiyona iyi gelecektir. Pişirmeden, çiğ olarak tüketildiğinde daha faydalı olacaktır.

Badem Sütü

Badem, potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Bademin, bu özelliğinden daha fazla faydalanmak için, badem sütünü hazırlamak çok faydalı olacaktır.

Zencefil

Özellikle grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı faydalandığımız zencefil, tansiyon sorunları söz konusu olduğunda da çok yararlıdır. Hem yüksek hem de düşük tansiyonla, mücadelede destek alınabilecek bu besini, ölçülü tüketmek gerekir.

Balık

Balık, haftada en az 1-2 kez tüketilmesi gereken, vücudun önemli mineral kaynaklarındandır. İçindeki, magnezyum ile düşük tansiyona iyi gelen besinler arasındadır.

Zeytin

Ani yaşanan tansiyon düşüklüğüne, çözüm olabilmektedir. Tansiyon düşer, göz kararır ve baş dönmeye başlarsa, birkaç adet zeytin yenilerek bu soruna kısa süreli, bir çözüm sağlanabilir. Düşük tansiyona iyi gelen, yiyeceklerden biridir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here