Düşük Tansiyon Baş Ağrısı Yapar Mı?

0
27

Kalp, devamlı olarak vücuda kan pompalar. Bu işlem esnasında, damarların iç duvarlarında bir basınç ortaya çıkar. Bu basınca, tansiyon denilir. 

Kan basıncının belirli bir seviyenin altına düşmesi durumuna, düşük tansiyon veya hipotansiyon denilmektedir. Tansiyon, her zaman aynı seviyede olmaz. Uyku halinde düşer ve uyanıldığında yükselebilir.

Kan basıncı düşük olan kişilerde, kronikleşen düşük tansiyon sorunu olur. Çoğunlukla tedaviye ihtiyaç olmaz, belirti veya semptomları bulunmaz. Düşük tansiyon, bu hastalar için normal durumdur. Kan basıncı aniden düştüğü zaman, diğer hipotansiyon türleri ortaya çıkar. Belirtileri, hafif ve şiddetli olarak değişir.

Düşük Tansiyonda Baş Dönmesi?

Normal olarak bir yerde ayağa kalkıldığında, kan bacaklarda birikir. Vücut bu durumu, kalp atış hızını artırarak ve kan damarlarını daraltarak telafi eder, beyine yeterli kanın geri dönmesini sağlar. Fakat ortostatik hipotansiyonu olan kişilerin, dengeleme mekanizması başarısız olur ve tansiyonları düşer. Düşük tansiyon baş dönmesine, bulanık görmeye ve bayılmaya sebep olur. Ortostatik hipotansiyon, ileri yaşta olan kişilerde daha çok görülür.

Yemekten sonra ortaya çıkan düşük tansiyon, postprandiyal hipotansiyon olarak adlandırılır. Yemekten sonra, sindirim sistemine kan akışı artar. Vücut kalp atış hızını artırır ve normal tansiyonu korumak için kan damarlarını daraltır. Ancak bazı kişilerde bu mekanizmalar başarısız olunca, düşük tansiyon baş dönmesi, baygınlık veya yere düşmeye sebep olabilir.

Düşük Tansiyonun Ortaya Çıkardığı Komplikasyonlar Nelerdir?

Orta derecede gelişen, daha hafif düşük tansiyon bile baş dönmesine, halsizliğe, bayılma ve düşme nedeniyle yaralanmaya sebep olabilir. Ciddi derecede gerçekleşen düşük tansiyon ise, vücudun normal görevini yerine getirmesi için gerekli olan oksijenden mahrum ederek, kalbe ve beyine zarar verebilir.

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

  • Baş dönmesi,
  • Bulanık görme,
  • Geçici hafıza kayıpları,
  • Zayıflık,
  • Yorgunluk,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Mide bulantısı,
  • Göz kararması.

Düşük Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük tansiyon tedavisi, hastanın düşük tansiyonunun tipine, belirti ve semptomların ciddiyetine bağlı olarak değişir. Tedavi hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve gücüne göre değişir. Sağlıklı bir insanda, bir belirtisi olmayan düşük tansiyon genellikle bir sorun olmaz ve tedaviye gerek duyulmaz. Ani gelişen bir düşük tansiyon belirtisi olursa, oturmak veya hemen uzanmak gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here