Düşük Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
925
düşük şeker hastalığı

Düşük kan şekeri hastalığı olarak bilinen hipoklisemi, çok önemli sorunlara yol açmaktadır. İnsülin kullanan her hastada, görülme ihtimali vardır. Kan şekeri ayarı, çok önem taşır. Sinsi ve kontrol edilemediği için, tehlikeli olur. Düzenli beslenme ve şeker tüketimini azaltmak ile hipogliseminin önüne geçilebilir.

Düşük Şeker Nedir?

Kanda bulunan şeker oranının ani olarak 70 mg/dl altına düşmesine hipoglisemi denilir. Pankreasın çok fazla insülin salgılaması sonucu oluşur. Düşük şeker hafif, orta ve ağır olmak üzere üç sınıfa ayrılabilir.

Düşük Şeker Neden Olur?

  • Sağlıksız ve düzensiz beslenmek, çok önemli nedenlerden biridir.
  • Böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı ve bir tümör sonucunda,
  • Besin yetersizliğinde,
  • Aşırı alkol tüketilmesinde,
  • İnsülini gerekli olandan fazla kullanmak, düşük şekere neden olur.

Düşük Şeker Belirtileri

Açlık, huzursuzluk, göz kararması, titreme, terleme ve çarpıntı gibi belirtiler hafif hipoglisemiye işaret eder.

Baş ağrısı, karın ağrısı, solukluk, konuşma zorluğu, uyuşukluk, terleme, bulanık görme gibi belirtiler orta şiddetteki hipoglisemiye işaret eder.

Şeker seviyesi 50 mg/dl ve çok altına düşülmesi olan ağır hipoglisemi de beyinin şekersiz kalması sonucu bilinç kaybı olabilir.

Düşük şeker hastalığı belirtileri olan hastaya, hipoglisemi testi yapılır. Bu test esnasında vücuda bir miktar şeker yüklemesi yapılır. Kanda bulunan şeker seviyesi ölçülür. Şeker seviyesi belli bir oranın altında ise, hipoglisemi tanısı konulur.

Düşük Şeker Tedavisi

Hipoglisemiden şüphe duyulduğu zaman, ilk olarak kan şekeri ölçülür. Kan şekeri 70 mg/dl altında ise hipoglisemi tedavisine başlanır. Hipoglisemi tok iken oluşmuş ise, 2-3 tane kesme şeker veya 150-200 ml meyve suyu ya da limonata verilir. Eğer ana öğünden 15-30 dakika öncesi hipoglisemi ile karşılaşırsanız hemen yemek yiyebilirsiniz. 10-15 dakika içinde bir değişiklik olmuyor ve kötüleşme devam ediyorsa şeker alımına devam edilmelidir.

Ağızdan gıda alınamayacak şekilde bir bilinç kaybı oluyorsa paranteral, glikoz veya glukagon enjeksiyonu yapılması gerekli olur. Glukon, kan şekerinin bilinç kaybına sebep olacak kadar düştüğü durumlarda uygulanan etkili bir ilaçtır. Karaciğerden kana şeker salınımını uyarıcı görev yapar.

Hasta olan kişinin, kan şekeri düştüğünde bilinç kaybı gelişmiş ise, ağızdan hiçbir şekilde bir şey verilmez.

Düşük şeker hastalığı tedavisinde, hastalığın belirtilerinin önlenmesi, beyin hasarına sebep olmaması ve hipogliseminin tekrar etmesinin, önüne geçilmeye çalışılır. İlaçların belli oranda, doktor kontrolünde alınması gerekir. Şayet, hiç geçmeyen ve sebebi de bilinmeyen hipoglisemi durumu söz konusu olursa, pankreasta bir tümör olup olmadığına bakılır.

Kan Şekeri Düştüğünde Ne Yapılmalı?

Şekerli su, kana karışarak kan şekerini daha hızlı artıracağı için, ilk tercih olmalıdır. Meyve suları ve komposto gibi şekerli içecekler de verilebilir. Kan şekeri düşen kişi sakinleştirilir ve derin nefes alması sağlanır. Kan şekeri düşme sorunu olan kişilerin, yanlarında şeker taşımayı ihmal etmemesi ve uzun süre, aç kalmaması gerekir.

Sürekli kan şekeri düşen kişinin, mutlaka doktor kontrollerini yaptırması gerekli olan bir durumdur.

Kan Şekeri Düşüklüğü Şeker Hastalığı Mıdır?

Kan şekeri düşüklüğünde sınır olarak, 70 mg/dl altı kabul edilir. Kan şekeri seviyeleri yüksek seyreden hastaların, daha yüksek düzeylerde de kan şekerinin hızlı düşüşüne bağlı, şeker düşüklüğü belirtileri görülebilmektedir.

Şeker Kaça Düşünce Tehlikeli?

Hipoglisemi, şeker düzeyinin 70 mg/dL’nin altına düşmesi olarak kabul edilir. Genellikle, ani ve hızla oluşur. Tedavi edilmediği takdirde, hasta kötüleşir, sara nöbeti, bilinç kaybı olur. Ölüm ile de sonuçlanabilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here