Diş İmplantı Zararları

0
211

İmplant, eksik olan dişlerin yerine yerleştirilen ve doğal dişe en yakın olan yapay diş köküdür. Bütün dünyada % 98 başarı ile uygulanır. İmplantlarda genel olarak titanyum elementi kullanılır. Titanyuma karşı, vücutta alerjik bir reaksiyon veya yan etki sorunu olmaz. Titanyum, yıllardır ortopedi alanında mükemmel bir kemik uyumu sağladığından dolayı kullanılmaktadır. İmplant üretiminde de çok tercih edilen bir element olmuştur.

Diş İmplant Tedavisi Sonrasında Sorunlar

Diş implantları çene kemiği ile kaynaşarak, doğal dişlere en yakın olan bir görüntü ortaya çıkarırlar. Diş implantının üretiminde hata yapılması, uygulamanın yanlış yapılması veya bu tedavi için ticari hesaplar yapılmasını engellemek, çok zor olan durumlardır.

İmplant Enfeksiyonu

İmplant uygulamalarında en önemli tehlikelerden biri, implant yerleştirildikten sonra enfeksiyon ortaya çıkmasıdır. Enfeksiyonun ortaya çıkması, hastanın ağız bakımına gerekli olan özeni göstermemesinden kaynaklanır.

Diş implant tedavisi sonrasında, implantın çevresinde enfeksiyon olabilir. Bu durum, en çok ağız sağlığına ve hijyene önem vermeyen hastalarda, ortaya çıkar. Sigara kullanan hastalarda, daha çok görülür. Enfeksiyon gelişmesi önlenemez ise, diş implantının zarar verdiği düşünülerek implant çıkartılır.

Hastaya, ağız içerisinde ihtiyaçtan fazla implant yapılması, diş implantı tedavisi sonrasında sorunlara sebep olur. Burada önemli olan, diş hekiminin az sayıda implant kullanıp, en iyi sonucu almasıdır. İmplant sayısını artırmak demek, hasta olan kişinin implant maliyetini artırmak demektir. Ayrıca hastanın yorulması ve diş hekiminin, bu işlemde daha fazla risk alması demektir.

Yan Etki Sorunu

Diş implant tedavisi sonrasında, uygun teknik uygulandığı takdirde yan etki sorunu olmaz. İmplantlar titanyum elementinden yapıldığı için, kemik uyumu ve kemik ile kaynaması çok olumlu sonuçlar vermektedir. Titanyumun haricinde, implant üretiminde başka madde kullanılmaz. Bu malzemenin ticari hesaplar sebebi ile sahtesinin kullanılması veya daha ucuzunun kullanılması durumunda diş implantı tedavisi sonrasında, sorun olması gayet doğaldır.

Diş Eti Çekilmesi

Diş implant tedavisi sonrasında, hastanın diş eti çekilmesi sorunu olursa, diş implantının kökleri ortaya çıkar. Bölgede bakteri birikmesi ve zamanla enfeksiyon gelişmesi olabilir. Bundan dolayı hastaların ağız bakımına çok önem vermesi gerekir. Titanyuma karşı bazı hastaların alerjisi olabilir. Böyle bir durumda diş implantının zarar verdiği düşünülerek implantın çıkarılması gerekir.

Diş implant tedavisi sonrasında, bazı hastaların bağışıklık sistemlerinin implantı kabul etmeme sorunu ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda da diş implantının zarar verdiği düşünülerek implant çıkartılır.

İmplantın Tutmadığı Nasıl Anlaşılır

İmplant sonrası sorunlardan olan, implant ile çene kemiğinin kaynaşamaması, çoğunlukla cerrahi işlemi takip eden, ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Doğru planlama ve doğru bir tedavinin yanı sıra, hastanın ağız ve diş bakımına gösterdiği özen, başarılı bir kaynaşma için son derece önem taşır. Kaynaşmanın olup olmadığı, çekilecek panoramik röntgen sonrası anlaşılır. Böyle durumda, implant yerinden rahat bir şekilde çıkartılarak, kemiğin durumuna bakılır. Eğer, kemik yüzeyinde büyük bir defekt olmazsa, uygun kemik materyalleri ile hemen aynı seansta, yeni bir implant yerleştirilebilir

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here