Diş İmplantı Nedir Nasıl Yapılır

0
209

Diş implantı, eksik olan dişlerin yerine, fonksiyon ve estetik sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirilen, genellikle titanyum elementinden üretilen yapay diş köküdür. Günümüzde, doğal dişlere en yakın olan alternatiftir. Diğer tedavi yöntemleri olan, köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme, fonksiyonu sağlar. Bu yöntem, yüzlerde doğal bir görünümü de, beraberinde getirir.

Diş implantı uygulamasında, yapay bir dişin çene kemiği içine yerleştirilmesi ile doğal diş gibi görev yapması beklenir. Yapılan bu implantlar vasıtası ile insanlar, zaman içerisinde kaybetmiş oldukları dişlerin yerine, aynı rahatlığı sağlayan yeni yapay dişlere sahip olurlar.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır

Diş implantları, insan vücuduyla çok uyumlu olan, titanyum vida ve üzerine konulacak olan protez ile birleştikten sonra, tedavi tamamlanır. Diş implantları, doğal diş kökünün görevini yapması için geliştirilmiş olup, çene kemiği ile son derece uyumlu olan, yapay diş köküdür.

Diş implantı uygulaması, bir diş ya da birden fazla sayıda diş kayıplarında, rahat bir şekilde yapılır. İmplant tedavisi olan kişi, aynı gün normal yaşantısına devam edebilir.

İmplant uygulamasına, hastaya sınırlı uyuşturma yapılarak başlanır. Cerrahi işleme karşı endişe duyan hastalara ise, genel anestezi uygulanır. Hastanın anestezi işleminden sonra, cerrahi işlem ile diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkartılır. Ortaya çıkan çene kemiğine, önce küçük bir yuva açılır. Sonra bu yuva, implantın ölçüsüne göre genişletilerek, implantın yerleşmesine uygun hale getirilir. Daha sonra ise, çene kemiğinde açılmış olan bu yuvaya, diş implantı yerleştirilir.

Diş implantı vidası yerleştirildikten sonra, implant üzerine koruyucu bir kapak vidası takılır. İmplant ile çene kemiğinin kaynaması için, bekleme süresi olan birkaç aylık iyileşme sürecine geçilir. İyileşme süreci tamamlanınca, koruyucu vida çıkartılır ve bunun yerine kalıcı olan protez takılır. Bu şekilde, diş implantı tedavisi tamamlanır.

Diş İmplantı Kimlere Yapılır

Genel sağlık durumu implant tedavisi için uygun olan, çene kemiği yeterli seviyede bulunan her insana diş implantı tedavisi yapılır. İmplant vidalarının belirli bir yükseklik ve genişlikleri bulunur. Çene kemiğinin, implantın ölçülerine uygun olması gerekir. Hastanın kemik seviyesi yeterli değilse, ileri cerrahi tekniği ile (greftleme) kemik tozu, takviye edilerek uygun hale getirilir.

Diş İmplantı Sonrası Ağız Bakımı

Diş implantı tedavisinden sonra, ağız bakımı ve hijyeni çok önemlidir. İmplantın ömrü, ağız hijyeninin iyi yapılmasına bağlıdır. Ağız hijyenine çok önem verilmesi gerekir. Ağız hijyenine itina gösterilmez ise, implantlar uzun ömürlü olmaz.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here