Diş İmplantı Ne Kadar Süre Kullanılır?

0
5417

Diş  implantının ömrü, uygulamayı yapan diş hekiminin uzmanlığının yanında, aynı zamanda implant tedavisini yaptıracak olan hastanın da, dişlerine iyi bakmasına bağlıdır. Tedavi gören kişi, dişlerine iyi bir bakım yapmaz ise, implant dişleri uzun yıllar kullanması mümkün olmamaktadır.

Diş İmplantı Ömrü

İmplant dişler bilinmelidir ki, aslında yapay bir diş sahibi olmaktır. Her şey istenildiği gibi yapıldığı takdirde, implant dişleri bir ömür boyu kullanmak mümkündür. Bazı hastaların, 15 yılı geçen bir sürede implant dişlerini iyi bir bakım ve kontroller sonunda, çok sağlıklı ve sorunsuz olarak kullandıkları bilinmektedir.

Diş etlerinde sorunları olan ve aynı zamanda gerekli özeni göstermeyen kişilerde, sorunlar kısa sürede ortaya çıkmaktadır.

Doğal dişler, bir ömür boyunca hizmet vermesi gereken organımızdır. Ancak, insanların yaşamları süresinde diş kayıpları yaşamaları, her zaman olabilecek bir durumdur. Yayınlanmış olan bilimsel yayınlar, 30 yıl önce uygulamaya başlanan diş implantlarının, % 80’inin halen kullanıldığını açıklamaktadır. Bunların iyi bir doktor uygulaması yanında, hastanın da çok iyi ağız bakım ve temizliği yaptığı durumlar olduğu bilinmelidir. Düzenli olarak diş ve diş etinin sağlık durumu kontrol edilerek, mümkün olduğu kadar sigara ve alkol gibi, kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Diş implantı haricinde ki, diğer diş uygulamaları olan modern protez ve köprü diş uygulamalarının ömrü, 7-12 yıl olarak açıklanmaktadır.  Diş problemleri, yetersiz bakım ve ihmal sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı durum, diş implantlarının ömrü için de geçerlidir.

Diş hekiminin kontrolü dışında olan beslenme alışkanlıkları, doğru ağız bakımı, kalıtsal durum ve kötü alışkanlıklar, sonuç üzerinde etkili olur. Son yıllarda ki çalışmalar göz önüne alındığında, diş implantların ömrünü doğru bir bakım ile uzun yıllara yaymak, mümkün görünmektedir.

Diş implantının ömrünün uzun yıllar olmasını isteyen kişilerin, onları doğal dişleri gibi kabul etmeleri gerekir. Gerekli olan bakımı yapmalıdır. Bu kişiler, düzenli olarak kontrollere gitmeli ve dişlerin bakımını yaparak, diş fırçalamasını ihmal etmemelidir.

İmplant dişler için, düzenli bakım ve kontrol gerekli olur. İmplant dişlere doğal dişler gibi bakım yapılmalı, düzenli olarak fırçalamalıdır. Kişisel ağız bakımını yapamayacak ve ihmal edecek kişilerin implant tedavisi görmesi bazı sorunları ortaya çıkarabilir. Uzun süreli bir tedavi olduğu için, en önemli etkenlerden birisi ağız bakımının itina ile yapılmasıdır. Tedavi bittikten sonra, doktorun tavsiyelerine uyulmalı ve düzenli olarak kontrollere gidilmelidir.

Diş implantı ömrü, uygulamayı yapacak olan doktorun kaliteli ve sorunsuz olarak gerçekleştirmesinin yanında, tedavi olan kişinin de, dişlerine sağlıklı olarak bakmasına bağlıdır.

İmplant Yenilenir Mi?

İmplant tedavisinden sonra, bazı hastalarda implantın boyun bölgesinde kemik erimesinin olduğu ve implantın boyun bölgesinin ortaya çıktığı görülebilir. Böyle durumlarda, bu bölgeye küçük bir operasyon yapılır. Suni kemik diş eti dokusu eklenerek, bu bölgeler onarılır ve implantın ömrünün uzatılması, bu şekilde mümkün olabilir.

İmplant uygulaması hastanın genel sağlık, ağız ve diş sağlığı durumuna göre değişir ve yaklaşık olarak 3 ile 4 ay gibi sürede tamamlanır.
Hastanın genel sağlık, ağız ve diş sağlığı uygun olursa diş implantları, ömür boyu dayanmaktadır. Dişlere zarar verecek etkenlere maruz kalınırsa, yaklaşık olarak 20 sene implantlar sağlam olarak kalmaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here