Çilek Şeker Oranı

0
131

Çilek lezzetli, güzel kokulu ve besleyici olan bir meyvedir. Yüksek miktarda C vitamini, mineral ve bol olarak lif içerir. Zengin bir antioksidan kaynağıdır ve şeker oranı düşüktür. Tip 2 diyabete karşı, koruyucu özelliği vardır. Çilek guatrojen bir besindir. Bundan dolayı, tiroid rahatsızlığı olanlar fazla çilek tüketmekten kaçınmalıdır.

Çilekte Hangi Vitaminler Bulunur?

Çilekte yüksek oranda C vitamini, folat, potasyum ve manganez gibi mineraller vardır. Sekiz tane çilekten alınan C vitamini, bir portakal’dan alınandan daha fazladır. Antioksidan bakımından, en zengin meyveler arasındadır.

Çilek Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Mi?

Çilekte bulunan yüksek orandaki C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı koruma sağlayabilir. 10-12 tane çilek, günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılayabilir.

Çilek Kalbe İyi Gelir Mi?

Çileğin içerdiği antosiyanin ve kersetinin, kalp krizi ve ateroskleroza karşı koruyucudur. Vücutta oksidatif stresi ve iltihabı azaltarak, kandaki kötü kolesterol (LDL) ve lipidi dengelemeye yardımcı olur. Kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olabilir.

Çilek Tansiyona İyi Gelir Mi?

Çileğin içerisinde bulunan potasyum, sodyumun vücuttaki olumsuz etkilerinin giderilmesine faydalı olabilir. Bundan dolayı, kan basıncı düşerek yüksek tansiyon dengelenir. Potasyum açısından zengin besinlerin tüketilmesi, yüksek tansiyonun sebep olduğu birçok hastalığı önlemektedir.

Çilek Kabızlık Yapar Mı?

Yüksek lifli bir meyve olan çilek, sindirimin ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olarak kabızlığı önlemektedir. Lif ve yüksek oranda su içeren meyveler, bağırsak sağlığımızı korur.

Çilek Şekeri Yükseltir Mi?

Çileğin şeker miktarı az ve glisemik indeksi düşük olur. Bundan dolayı kan şekerini yükseltmez, glikoz ve insülindeki ani yükselmeleri azaltabilir. Şeker (diyabet) hastaları, aşırıya kaçmadan çilek tüketebilirler.

Diyette Çilek Yenir Mi?

Diyet yaparken, ihtiyaç duyulan vitamin ve antioksidanlar çilekten sağlanabilir. Şeker oranının düşük olmasından dolayı, kan şekerini dengeleyerek daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Zayıflamak için diyet yapanlar, çileği rahatlıkla tüketebilir.

Kimler Çilek Yememeli?

Çilek, bazı kişilerde alerjik belirtilere sebep olabilir. Deri döküntüsü, kaşıntı gibi semptomlar olursa, mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Tiroid hormonu üretimini azaltarak guatra neden olabilen besinlerden olduğu için, tiroid hastaları için riskli olabilir.

Şekeri En Az Olan Meyve Hangisi?

Avokado, en az şekerli olan meyvelerden biridir. Şeker oranı çok düşüktür. Avokado, yaklaşık olarak 1 gram şeker içermektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here