Böbrek Vermek İçin Gerekenler?

0
98

Böbrek yetmezliği hastası için, böbrek nakli yapılması daha fazla yaşamak, anlamına gelmektedir. Böbrek nakli olmak için, sevdiği insanlardan büyük bir fedakarlık isterler. Böbrek bağışlayan insanlarda, böbrek yetmezliği ve ciddi problemler gelişeceği gibi, yanlış düşünceler toplumda yaygın iken böyle bir istek de bulunmak, çok zordur. Bundan dolayı, tüm böbrek yetmezliği hastalarının en büyük hayali bir gün nakil olmak olsa da, bu isteklerini bastırarak yakınlarından böbrek isteyip, zor durumda bırakmak istemezler. Bu durum, hastanın çok zor ve kısalmış bir hayat sürmeyi, kabul etmesi anlamına gelmektedir.

Böbrek Vermek İçin Gerekenler?

Günümüzde, dünyada gelişen organ nakil merkezlerinde, yakınına böbrek vermek için başvuran kişilerden böbrek nakli, endoskopik ameliyat tekniği ile yani teleskopik bir kamera kullanılarak yapılır.

Ülkemizde 60 binden fazla, böbrek yetmezliği olan hasta vardır. Bu hastaların yarıya yakını, kadavra bekleme listesinde beklerler.

Kadavradan böbrek beklemek, çok uzun zaman alabilmektedir. Halbuki böbrek yetmezliği olan hastanın, uygun böbrek vermek için bir yakını bulunursa, hemen nakil olabilir ve sağlıklı bir hayat yaşama imkanı bulabilir.

Diyaliz tedavisinde geçirilen süre artınca, hastanın sağlık durumu bozulur ve nakil edilecek olan böbreğin çalışır kalma süresi, olumsuz yönde etkilenir.

Böbrek naklindeki amaç, bir böbreğin yerleşmesi değil nakil edilen böbreğin, uzun yıllar boyunca çalışmasını sağlamaktır. Canlıdan böbrek nakli sonrasında, kadavradan böbrek naklinden çok daha fazla çalışmasını sağlamak, mümkün olmaktadır.

Böbrek vermek için ameliyat olan kişinin, böbrek yetmezliği riski olmaz. Ancak, her ameliyatta olduğu gibi nakil ameliyatında da, riskler mevcuttur. Dünyadaki istatistiklere göre, % 2 oranında yara enfeksiyonu, % 1 kesi yerinden fıtık gelişmesi, % 5 laparoskopik vakalarda, bağırsak tıkanıklığı riski bulunmaktadır.

Böbrek vermek için, dört derece akrabalık olması gerekir. Böbrek yetmezliği gelişen hastada en uygun tedavi şekli, canlı vericiden böbrek nakli yapmaktır. Nakil sonrası, vücutta sürekli kandaki toksin maddeleri süzen bir böbrek bulunmasının, haftada üç defa hemodiyaliz tedavisi olmak ile kıyaslandığı zaman, sağlığın korunması açısından önemi rahatlıkla anlaşılır.

18 Yaş Altı Böbrek Verebilir Mi?

18 yaş üzerinde olan, böbrek vermek için yasal ve tıbbi engel olmayan sağlıklı kişiler, böbrek verebilirler.

Kimler Böbrek Verebilir?

Birinci derece akrabalar (anne, baba ve çocuk)

İkinci derece akrabalar (kardeş, dede, nine ve torun)

Üçüncü derece akrabalar (hala, amca, dayı, teyze, yeğen)

Dördüncü derece akrabalar (üçüncü derece kişilerin çocukları)

Şeker Hastaları Böbrek Verebilir Mi?

Şeker hastaları, kanser hastaları, böbrek hastaları, aktif infeksiyon hastalığı olanlar, hamileler ve başka bir organ yetmezliği olanlar böbrek veremez.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here