Böbrek Nakli Neden Yapılır

0
311

Böbreklerimiz, çok önemli organlarımızdır. Kronik böbrek hastalığı, böbreklerin işlevlerinin kalıcı olarak bozulmasıdır. Kronik böbrek yetmezliğinin, tek tedavi yöntemi ise böbrek naklidir.

Kronik böbrek yetmezliği hastaları, diyaliz seçeneğini kullanırlar. Diyaliz, böbrek fonksiyonlarının bir kısmını yerine getirir. Bundan dolayı, böbrek nakline alternatif olarak düşünülmez. Diyaliz yönteminde hastalar, böbreklerin yerine getirdiği görevlerin birçoğundan yoksun oldukları için, ilaç kullanmak zorunda kalırlar.

Böbrek nakli olan hastaların, diyaliz yöntemine göre yaşam kaliteleri ve yaşam süreleri çok daha iyidir. Hastalar, başarılı bir böbrek nakli sonrası, sağlıklı kişiler olarak hayatlarını sürdürürler.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliği her geçen gün hızla yayılmaktadır. Türkiye’de 60 binin üzerinde hasta diyalize bağımlı olarak yaşıyor. Kronik böbrek yetmezliğinin en önemli sebepleri olarak diyabet, yüksek tansiyon ve böbrek iltihabı görülmektedir.

Belirti vermeden ortaya çıkan hastalık böbreklerin 85-100 olması gereken süzme fonksiyonunun 30 ‘un altına düşmesi sonucunda belirti verir. Hasta sabah uyanınca göz kapaklarının altında şişme, el ve ayaklarda ödem, halsizlik ve idrar yapılırken aşırı köpürme gibi belirtileri olur. Hastanın idrarında fazla miktarda protein bulunması, köpüklü idrar oluşumuna sebep olur. İdrardaki köpürme, böbrek hastalığının başladığını gösterir.

Böbrek Nakli İçin Gerekli Şartlar

Hızlı olarak ilerleyen hastalık, 10-20 yıl çalışabilecek böbreğin işlevini 2,3 yıl içinde bozabilir. Süzme fonksiyon hızı 10’un altına düşerse, hastanın bir destek tedavisi olmadan yaşam umutlarını söndürür.

Böbrek nakli ve diyalizden başka tedavi şansı olmayan hastalara, yaşam kalitesinin artması ve kalıcı iyileşme sağlamak için, genellikle böbrek nakli tavsiye edilir.

Canlı Vericiden Böbrek Nakli

Canlı böbrek vericilerin, sağlıkları ve ameliyat sonrasında rahatlıkları düşünüldüğü zaman, kapalı yöntemle böbreğin alınması çok önemlidir. Kapalı yöntemle ameliyat, hastanın karnına açılan küçük deliklerden yapılır. Kapalı yöntemle ameliyat, bütün dünyada son on yılda yaygın olarak uygulanmaktadır.

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır 

Böbrek yetmezliği bulunan hastanın, nakil işlemine uygun olduğu anlaşıldıktan sonra, canlı vericiden veya beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden uyumlu olan böbreği, ameliyat işlemi ile almak gerekmektedir.

Kadavradan böbrek nakli yapılacaksa, uygun olan böbrek bulunduktan 14-18 saat sonra ameliyat işlemi başlar. Böbrek nakli işleminde, yeni böbrek sağ veya sol kasık bölgesine yerleştirilir. Eski böbrekler ise, çoğunlukla oldukları yerde bırakılır. Böbrek nakil ameliyatları, 2-3 saat kadar bir zaman alır.

Böbrek canlı vericiden alınacak ise, böbrek vericisinin sol böbreği nakil için uygun olursa, sol böbrek tercih edilir. İşlevini daha iyi yerine getiren böbrek, vericiye bırakılır.

Böbrek nakli ameliyatı sonrasında, böbrek canlı vericiden alınırsa hasta, 5-6 gün sonra taburcu olur. Böbrek kadavradan alınırsa, böbreğin çalışması birkaç günü bulacağı için, taburcu olma süresi de ona göre uzar.

Böbrek nakil işleminden 1-2 yıl sonra, bayan hastaların hamile kalmasında ve çocuk sahibi olmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Böbrek nakli ameliyatı esnasında, bağırsaklar ile ilgili herhangi bir işlem olmadığından, hasta kısa bir süre sonra yemek yiyebilir.

Kanser Hastası Böbrek Verebilir Mi? 

Kanser hastaları, aktif infeksiyon hastalığı olanlar, şeker hastaları, böbrek hastaları, başka bir organ yetmezliği olan kişiler ve hamileler, böbrek vericisi olamaz.

Böbrek Naklinde Ölüm Riski Nedir?

Her ameliyatın riski olduğu gibi, böbrek nakli ameliyatının da riski vardır. Gelişen teknoloji ile birlikte, ameliyat sırasında ölüm oranı %1’in altına inmiştir. Böbrek nakli ameliyatında, ölüm riski 3.000’de 1’dir.

Kimler Böbrek Verebilir?

  • Birinci derece akrabalar; anne, baba ve çocuk.
  • İkinci derece akrabaları; kardeş, dede, nine, torun.
  • Üçüncü derece akrabalar; amca, hala, dayı, teyze, yeğen (kardeşinin çocuğu)
  • Dördüncü derece akrabalar.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here