Böbrek Nakli Ne Zaman Yapılır

0
315

Böbrek nakli, dünyada kronik böbrek hastalığı olan kişiler için, çok önemli bir konudur. Alıcıya bağışlanacak olan böbrek, hasta için hayatı daha rahat bir duruma getirmesi ve daha az kısıtlaması ile yaşama şansı için, bir umut kaynağıdır.

Böbrek Nakli Ne Zaman Yapılır?

Kronik böbrek yetmezliği olan kişilerde, böbrek fonksiyonları % 15’in altına düştüğü zaman, böbrek nakli ya da diyalize ihtiyaç duyulur. Hastalarda öncelikli olarak, böbrek nakli yapılmasını düşünmek gerekir. Diyaliz hastanın hayatını kurtarır, onu hayatta tutar ancak, damarların zarar görmesi başta olmak üzere, birçok komplikasyonları bulunur. Bundan dolayı diyalize girmeden önce, böbrek nakli yapılması, böbrek ve hasta sağlığı açısından önem taşır.

Böbrek Nakli Nedir? 

Kronik böbrek hastalığı olan hastalar, genellikle nakil için uygun adaylardır. Ancak, bütün hastalar için geçerli değildir. Böbrek nakli konusunda atılacak olan ilk adım, nefrolog ile görüşmektir. Doktor hastaya öneride bulunmak için, hastanın genel sağlık durumu ve böbreğin durumunu araştıracaktır. Gerekli olan kontroller ve testleri değerlendirecektir. Doktor kadavradan böbrek alınması için, hastayı ulusal organ nakli listesine ekleyebilir ya da canlı verici konusunda hasta ile görüş alışverişinde bulunur.

Böbrek Naklinde Doku Uyumu

Böbrek nakli yapılmasında başarılı olmak için, alıcı ve donör uyumlu olmalıdır. Ameliyattan önce, uyumluluk için birçok laboratuvar testi istenir. Her iki tarafın, alıcının böbreği reddetme riskini azaltacak kan uyumu ve doku uyumuna, sahip olması gerekir.

Böbrek Nakli Yapılması

Kronik böbrek yetmezliğinde, böbrek nakli yapılması iki şekilde mümkündür. Canlı verici ya da kadavradan böbrek nakli yapılması gerekir.

Canlı bir kişiden, böbrek almak ilk tercihtir. Hasta ile uyumlu olan ve bağış yapmak isteyen biri olursa, organ nakli hemen başlayabilir. Böbrek vericisi olan kişi, böbreği çıkarmak için yapılan ameliyat ile ilgili riskleri ve kalan böbreğin vücut atıklarını yeterince filtrelediğinden emin olmak için, gözlem altında tutulacağını bilmelidir.

Kadavradan böbrek nakli yapılması için, sabırlı olmak gerekiyor. Organ nakli listesine yazıldıktan sonra, uyumlu bir böbreğin bulunmasının ne kadar zaman alacağı, belli değildir. En iyi şartlarda bile, birkaç yılı bulabilir.

Böbrek Nakli Komplikasyonları

Organ nakli konusunda, kronik böbrek yetmezliği olan kişinin, potansiyel riskleri bilmesi önemlidir.

Böbrek naklinden sonra, vücudun reddetme riskini azaltan bağışıklık sistemini baskılayan, bazı ilaçları kullanmak gerekir. Bazı ilaçlar, bağışıklık sistemini baskıladığı için, ameliyattan sonra çok dikkat edilmelidir.

Böbrek naklinden sonra, bazı böbrekler hemen çalışmaya başlarken, bazılarının çalışması birkaç gün zaman alabilmektedir. Böbreğin çalışması zaman alırsa, normal çalışma sağlanana kadar, diyalize girmek gerekebilir. Endişe edilecek bir durum olmaz.

Nakil edilen böbreğin ömrü, 10-15 yıl sürer. Çalışan böbreğin işlevi, zaman içinde yavaş olarak azalır. Böbrek ömrünü tamamladığında, diyalize dönülür veya canlı verici ya da kadavradan organ nakli listesine başvuru yapılır.

Komplikasyonlar ortaya çıkarsa, doktorlar hasta için gerekli olan tedavileri yapar ve gerekli olan bilgileri verirler.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here