Böbrek Nakli Kimlere Yapılır?

0
88

Son dönem böbrek yetmezliğinin, sebepleri arasında en çok görüleni, diyabet ve hipertansiyondur.

Diyabet hastası için, uygun donör bulunduğu takdirde böbrek ile birlikte pankreas nakli yapılması, çok önemli bir şans olur. Şeker hastalığı vücudu yıpratır. Şeker hastasına, böbrek yetmezliği ile diyaliz tedavisi yükü de eklendiğinde, hasta çok daha fazla yıpranır. Bundan dolayı, diyabet hastasına böbrek nakli yapılması önemli bir faktördür. Tip I diyabet hastalarına pankreas ve böbrek aynı anda nakil edilirse, tek operasyon ile diyaliz ve insülin tedavisinden kurtulmak mümkün olabilir.

Hepatit B ya da C hastalarına, ileri seviyede karaciğer hastalığı olmadığı takdirde, böbrek nakli yapılabilir. Hepatit B ve C virüsleri karaciğerde hasara yol açarlar. Böbrek nakli sonrası bağışıklık sistemini düzenleyen ilaçlar, hepatit virüsüne karşı yürütülen mücadeleyi olumsuz olarak etkileyebilir. Bundan dolayı, kanında fazla oranda virüs olan ya da karaciğerinde ciddi hasar olan diyaliz hastalarına, böbrek nakli yapılması önerilmez.

Hepatit B ya da C virüsü olan, karaciğerinde olumsuz etkiler görülmeyen hastalarda, böbrek nakli diyaliz tedavisi almaya göre daha sağlıklı ve de uzun bir yaşam sağlar. İlk zamanlarda nakil için dışlanma sebeplerinden biri olan hepatit B ve hepatit C(+) donörler, uygun olan hastalar için kullanılmaya başlanmıştır.

Doku Uyumu Olmadan Böbrek Nakli

Canlıdan nakilde, doku uyumu olmadan da böbrek nakli yapılır. Amerika ve Avrupa’da, yıllardır canlı böbrek naklinde doku uyumu olmadan böbrek nakli yapılmaktadır. Yapılan bu nakiller sonrası, on yıllık ve daha uzun dönemdeki takipler sonunda elde edilen sonuçlara göre, doku uyumu olan hastalar ile böbrek nakli aynı sonuçları vermektedir.

Böbrek Nakli Kimlere Yapılamaz?

Böbrek nakli yapılamayan hasta çok azdır. Aktif infeksiyonu olanlara nakil yapılamaz. Hastaların tedavisi yapıldıktan sonra nakil yapılabilir. Tümörü olan hastaların tümörü tedavi edildikten sonra tümörün cinsine göre beklenerek, nüks olmadığı belirlendikten sonra nakil yapılabilir. Tümörün başka organlara sıçradığı durumlarda nakil yapılmaz. Kan grubu uyumsuz hastalarda, nakledilen böbreği kaybetme riski çok yüksek olması nedeni ile tavsiye edilmemektedir. Alıcı ve vericinin kanlarının karıştırılması ile yapılan testin, pozitif olması halinde nakil yapılmaz.

Nakil İçin Böbrek Kimlerden Alınabilir?

Günümüzde kadavradan alınan böbreklerin dağıtımı, Sağlık Bakanlığının kurmuş olduğu koordinasyon sisteminin kuralları ile gerçekleştirilir. Böbreğin takılabileceği hastaların listesi Bakanlık tarafından tespit edilir. Bu listedeki sıraya göre böbrek, uygun hastaya takılır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here